Klausos sutrikimai

Vaiko klausaVisiškas vaiko kurtumas – retenybė, bet prikurtimas, trukdantis vystytis kalbai ir mokytis pasitaiko vaikams dažnokai. Mažesniam kaip vienerių metų kūdikiui prikurtimą sunku nustatyti. Gimęs vaikas šokiruotas aplinkos triukšmo, spalvų ir kitų netikėtų potyrių. Maždaug 4 savaitę jis jau nebesinervina dėl kiekvieno stipraus garso, o trijų mėnesių ima šypsotis, nutyla išgirdęs mamos balsą ir pakreipia galvytę į tą pusę, iš kurios sklinda garsas.

6 mėnesių kūdikis atkreipia dėmesį ir į labai tylius garsus, 9 mėnesių jis įdėmiai klausosi pažįstamų garsų ir pradeda čiauškėti savo kalba bei dairytis, ieškodamas nežinia kur esančio garso šaltinio. Vienerių metų mažylis jau žino savo vardą ir moka ištarti keletą žodžių.

Jeigu įtariate, kad vaikui sutrikusi klausa, būtinai kreipkitės į gydytoją. 4 metų vaiko prikurtimas paprastai lengvai pastebimas pagal jo kalbą. Jeigu vienerių metų vaikas aiškiai taria  atskirus žodžius, o dvejų – sudeda juos kartu, trejų – formuluoja suprantamus sakinius, galite būti ramūs, kad jūsų vaiko klausa normali. Kartais nedidelis vaiko klausos sutrikimas gali būti beveik nepastebimas.

Jeigu įtariate, kad vaikas girdi per tylius garsus ir sunkiai suvokia jūsų žodžius, kreipkitės į gydytoją.

Susilpnėjusi vyresnio amžiaus vaiko klausa gali neturėti įtakos kalbos vystymuisi. Pirmieji klausos sutrikimo požymiai gali būti – elgesio neatitikimas ir prastas suvokimas. Vaikas pradeda prastai girdėti televizoriaus garsą ir nuolat prašo jį pagarsinti arba nuolat prašo suaugusiųjų pakartoti pasakytus žodžius. Tokių vaiko prašymų priežastys gali būti ir kitos, bet reikėtų atkreipti į juos dėmesį. Dar vienas suprastėjusios vaiko klausos požymis: jis geriau supranta matydamas kalbančio žmogaus veidą – galbūt jis skaito iš lūpų.

Priežastys

Populiariausia vaikų klausos sutrikimo priežastis – vidurinės ausies uždegimas. Tai reiškia, kad ausies būgnelio ertmėje (ausies dalis – ertmė, esanti iš karto už būgnelio, paprastai yra užpildyta oro) atsiranda skysčio. Skystis trukdo per vidurinę ausį perduoti garsą į nervus, siunčiančius informaciją smegenims. Sveiko žmogaus vidurinėje ausyje atsiradęs skystis pašalinamas per „Eustachijaus“ vamzdelį – kanalą, jungiantį vidurinės ausies ertmę su galine gerklės dalimi. Kai „Eustachijaus“ vamzdelis pilnai nevykdo savo funkcijos, atsiranda vidurinės ausies uždegimas. Negalavimo priežastis gali būti peršalimai, vidurinės ausies infekcijos, alergija arba keletas faktorių tuo pačiu metu ( Ausų skausmas).

Skysčio vidurinėje ausyje kiekis gali skirtis kiekvieną dieną, todėl vaiko klausa vieną dieną gali būti geresnė, kitą – prastesnė.

Rečiau pasitaikanti vaiko prastos klausos priežastis – sieros kamščiai arba svetimkūniai ausyje, taip pat – nervų, perduodančių impulsus iš ausies į smegenis, pažeidimas (tai dažnai būna kai kurių vaistų šalutinis efektas). Kitais atvejais dalinį kurtumą sukelia smegenų pažeidimas, išsivystęs dėl infekcijos, pavyzdžiui, meningito arba – dėl infekcijos, kuria sirgo nėščia būsimoji mama ( pavyzdžiui, raudonukės). Klausos negalavimą sukelia galvos trauma, gimdymo trauma, sunki naujagimio gelta. Šios priežastys sukelia sunkesnį ir sunkiai gydomą klausos sutrikimą.

Jeigu abejojate, ar vaiko klausa gera, būtinai kreipkitės į gydytoją, kuris gali pasiūlyti atlikti klausos testą.

Ką daryti?

Vidurinės ausies uždegimo gydymas trunka ilgai. Vaikui gali tekti gerti antibiotikus, vaistus nuo alergijos, gali prireikti chirurginio gydymo ( pavyzdžiui pašalinti adenoidus, kurie blokuoja „Eustachijaus“ vamzdelį, arba atlikti vidurinės ausies drenažą: būgnelyje daroma anga, sujungianti būgnelio ertmę su išorės erdve, o tai padeda normalizuoti spaudimą vidurinėje ausyje ir skystis lengvai gali ištekėti.)

Sunkesniais atvejais klausos sutrikimų gydymas sudėtingesnis, gali prireikti ir klausos aparato.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook