Kodėl genda vaikų dantukai

Vaikas pas odontologąPusės vaikų iki trejų metukų dantys jau pažeisti ėduonies. Lietuvos vaikų dantys  – vieni prasčiausių Europoje. Mamos ir tėčiai vis dar nesugeba įskiepyti savo vaikams dantų higienos įpročių ir pripratinti reguliariai naudoti visas šiuolaikines dantų priežiūros priemones. Odontologai ir vaistininkai mano, kad tai padaryti būtų paprasčiau, jei tėvai pas odontologą mažylį nuvestų  ne tik tuomet, kai vaiko dantukai jau kiauri ar skauda.

Įvairių tyrimų duomenimis, Lietuvoje 52 proc. iki trejų metų berniukų ir 48 proc. mergaičių dantukai jau pažeisti  ankstyvojo dantų ėduonies. Karieso pažeisti net 94 proc. šešiamečių vaikų dantys. Skandinavijos šalyse net 63 proc. dvylikamečių neturi nė vieno ėduonies pažeisto danties. Tokią situaciją specialistai vadina tragiška. Pagrindinė priežastis – netinkama vaikų burnos higiena. Šių metų vasarą Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad vos 22 proc. tėvų mano, kad pakankamai rūpinasi vaikų dantų priežiūra.

„ Paprastai 2-3 metų vaikas jau turi karieso pažeistų dantų, dažnai prisideda net komplikacijos. Jauniausiai mano pacientei nesukako nė dveji metukai, o burnoje jau „gyveno“ vadinamasis „buteliuko“ kariesas, atsirandantis skysčius prieš miegą geriantiems vaikams. Tokia situacija yra todėl, kad netaikomos profilaktinės priemonės bei tėvai nepakankamai rūpinasi vaikų dantų higiena“,- sakė Alytaus „MediCA“ klinikos gydytoja odontologė Neringa Bernatavičienė.

Anot gydytojos, dažniausiai tėvai atveda vaiką, kai pastebi ertmę dantuke, arba kai vaikas skundžiasi skausmu. „Pirmasis vizitas pas odontologą turėtų būti pažintinis, kai dar visi dantukai sveiki, o vaikas gali be streso susipažinti su specialisto darbo aplinka. Be to, daugelio problemų pavyktų išvengti pakeitus vis dar populiarų klaidingą požiūrį, kad pieninių dantukų gydyti nereikia. Rūpintis vaiko burnos higiena reikia nuo kūdikystės, „- įsitikinusi gydytoja.

Pasak „Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės, dažnai tenka konsultuoti dantų skausmą kenčiančius žmones. „Džiugu, kad tėvai vis aktyviau domisi dantų priežiūros priemonėmis,  ieško ekologiškų, natūralių dantų pastų, gerų dantų šepetėlių. Mamos ir tėčiai nori sužinoti apie tarpdančių valymo naujienas, specialiai kūdikiams sukurtas priemonės, pavyzdžiui, šepetukus pirmiesiems dantukams, pastas-gelius, kurie tinka ir dantenų masažui,“- pasakojo ji.

Tėvai dažnai skundžiasi, kad vaikai nenori valyti dantukų ir prašo patarimų. „Šiais laikais sudominti vaiką dantukų  higiena lengviau nei, tarkime, prieš tris – keturis dešimtmečius. Visų pirma, sukurti vaikui patrauklų ritualą padės linksmos ir įdomios spalvos ir formos dantų šepetėliai, vaikų mėgstami skoniai ir kvapai ,“- pataria vaistininkė.

Pagrindinės dantų priežiūros priemonės: dantų pasta bei šepetėlis, tinkamai dantukų priežiūrai būtinas skalavimo skystis ir dantų siūlas tarpdančių priežiūrai. „Reguliariai naudojant visas šias priemones, dantys būtų sveikesni – ir ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų“, – įsitikinusi „Camelia“ atstovė.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook