Kodėl nesusimąstome apie gripo komplikacijas

Nacionaliniame gripo forume diskutavę medikai ir mokslininkai akcentavo gripo pavojus ir skiepijimosi problematiką.

Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėja prof. dr. (HP) G. Drąsutienė atkreipė dėmesį į nėščiųjų skiepijimą. Juk taip svarbu kiekvienai moteriai išlikti sveikai visą nėštumo laikotarpį. Tik skiepytis nuo gripo nėščiosios neskuba. Per pastaruosius dvejus metus tebuvo paskiepyta maždaug 80 nėščiųjų. Profesorė patvirtino, kad gripo vakcina nėščiajai yra saugi visais nėštumo trimestrais. Jeigu paskiepyta moteris ir susirgtų gripu, tai būtų lengva forma ir ji išvengtų skaudžių komplikacijų.

Gripas pavojingas ir nėščiosios sveikatai, ir būsimam kūdikiui, ypač pirmuoju nėštumo trimestru, kai formuojasi vaisiaus organai. Paskutiniais nėštumo mėnesiais gripas gali sukelti sunkias komplikacijas: priešlaikinį gimdymą, šiurpiausia, kad kūdikis gali gimti negyvas.

Todėl būsimai mamai, o ir tėčiui dėl jo mylimos moters ir kūdikio saugumo reikia pasirūpinti skiepais. Geriausias metas skiepytis – spalio ir lapkričio mėnesiai.

Išskirtinė gripo forumo istorija – pacientės Irmos Juodienės patirtis. Moteriai gripo komplikacijos sukėlė inkstų nepakankamumą, nuo kurio išgelbėjo tik transplantacija. “Gripas – klastingas susirgimas, kuris gali smogti greitai ir netikėtai”, – sakė I. Juodienė. Daugelis žmonių iki šiol neįvertina ligos pavojų ir gripą tapatina su paprastu peršalimu.

“Gripo problema yra labai aktuali. Visi žinome, kad gripas sukelia labai daug komplikacijų, neretai nuo jų mirštama “, – sakė LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko, ruduo – pats laikas priminti apie gripo pavojų. “Po atostogų, visiems sugrįžus į kolektyvus, ima plisti virusai, sukeliantys kvėpavimo takų infekcijas. Dažniausiai gripu suserga vaikai ir nuo gripo nepasiskiepiję senjorai”, – teigė prof. dr. S. Čaplinskas.

Kasmet Valstybinė ligonių kasa nuperka apie 100 tūkst. gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenims. “Ne visi vyresnio amžiaus žmonės žino, kad vyresni nei 65 metų asmenys priklauso rizikos grupei ir savo gydymo įstaigoje nuo gripo gali paskiepyti nemokamai”, – aiškino prof. dr. S. Čaplinskas.
Lietuvoje kasmet gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis suserga apie 400 tūkst. gyventojų, o skiepijimosi nuo gripo vidurkis yra vienas žemiausių Europoje. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse pasiskiepijusių nuo gripo gyventojų skaičius siekia 70 – 75 proc., Lietuvoje jis sudaro – 7 procentus.

Pasak naujausios Lietuvos gyventojų apklausos apie jų požiūrį į vakcinaciją nuo gripo ir kitų užkrečiamųjų ligų duomenis, kas antras (54 proc.) gyventojas pritaria skiepams nuo užkrečiamųjų ligų. Pagrindiniai skiepijimosi motyvai: tikėjimas, kad vakcina gali apsaugoti (52%), šeimos gydytojų rekomendacijos (39%), galimybė skiepytis darbdavio lėšomis (16%).

Apie gripą
2011-2012 m. gripo sezonas buvo neįprastas palyginti su ankstesniais: prasidėjo vėlai, neturėjo aiškios geografinės padėties ir pasižymėjo skirtingu sergamumo lygiu visose Europos šalyse. Pernai Lietuvoje vyravo A (H3N2) gripo virusas. Praėjusį gripo sezoną Lietuvoje pavyko išvengti mirčių dėl gripo sukeltų komplikacijų.

Šių metų rugsėjo viduryje Lietuvoje jau užregistruota dvigubai daugiau gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų nei rugsėjo pradžioje. Tokia pat situacija stebima ir Europoje.

2012-2013 m. gripo sezoną Lietuvoje cirkuliuos nauji gripo virusai: A(H3N2) – Victoria kilmės, kuris identifikuotas 2011 m. ir B virusas Wisconsin kilmės, nustatytas 2010 m., bei pernai Lietuvoje cirkuliavęs A(H1N1) gripo virusas (vadinamasis kiaulių gripo virusas, jau tapęs sezoniniu ir gavęs Kalifornijos pavadinimą).

Šie sezoniniai A ir B tipo virusai nėra visiškai nauji – jie kažkada jau yra cirkuliavę tiek Pietų, tiek Šiaurės pusrutulyje, todėl ir sukelia tik sezoninį sergamumą – žmonės su jais jau yra susidūrę.
2012-2013 m. gripo sezonui rizikos grupių skiepijimui valstybės lėšomis yra nupirktos 97 177 vakcinos. Gripo vakcinos gydymo įstaigoms bus išvežiotos iki spalio vidurio.

Kaip skirstomi gripo virusai
Gripo virusai skirstomi į tris tipus – A, B bei C. Greičiausiai plinta ir rimčiausių komplikacijų sukelia A tipo viruso atmainos. C tipo gripo viruso sukelti simptomai lengviausi. Gripo virusams vardai suteikiami pagal įvairius kriterijus – vietovę, kurioje virusas pirmą kartą aptiktas, metus ir t. t.
Nacionalinį gripo forumą kasmet organizuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search gripas]

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook