Kodėl pučia pilvuką

Išpūstas kūdikio pilvukasMažyliui atėjo laikas miegoti, o jis verkia. Kūdikis muistosi, mataruoja kojytėmis – niekaip neįstengia patogiai įsitaisyti, o pilvukas išpūstas kaip kamuoliukas. Įprastinė  situacija, su kuria susiduria mažylių mamos: vaikas nerimsta dėl pilvuke susikaupusių dujų. Žarnynas įsitempia ir kūdikį  kankina skausmas.

Justina pasakojo, kad jos pirmagimiui net medikų pagalbos prireikė. Pirmą kartą dėl pilvuko teko gulėti ligoninėje septynių savaičių kūdikiui, antrą – dviejų mėnesių. Vaikas nenumaldomai klykė naktimis – nepadėjo nei supimas, nei arbatėlės. Ligoninėje gelbėjo vaistukai ir dujų šalinimo vamzdelis. „Nesuprantu, kodėl Norbertukui taip daug dujų pilvuke atsirado? Maitinau tik savo pienu, pati valgiau pagal gydytojo rekomendacijas,“ –  stebisi Justina. Pilvuką jos vaikui pūtė dar iki keturių mėnesių. Su antruoju sūneliu buvo kitaip – pilvuko jam visiškai neskaudėjo.

Paprastai pilvuko nebepučia jau po trijų mėnesių. Kaip tik tuomet susitvarko kūdikio  virškinimo sistema. Tik paūgėjusio  mažylio mama patars, kad nurimti dar anksti, nes kūdikį pradėjus primaitinti, pilvuko pūtimas gali atsinaujinti.

Dujų sankaupos (meteorizmas) bei nemalonūs simptomai: raugėjimas, pilvo pūtimas, skausmas ir gausus dujų išsiskyrimas, gerai pažįstami ir suaugusiesiems, ir įvairaus amžiaus vaikams. Juos gali sukelti rimtos ligos, nedideli virškinamojo trakto sutrikimai arba netinkamas maistas bei persivalgymas.

Oro žarnyne gali susikaupti dėl streso, nes stresas skatina gilesnį ir dažnesnį kvėpavimą. Pūsti pilvuką kūdikiui pradeda kaip tik vakare. Manoma, kad kūdikių meteorizmui įtakos turi per dieną susikaupusios emocijos. Streso įtaka paaiškinama ir tai, kad pilvukus pučia dažniau pirmagimiams. Mat patyrę tėvai mažiau jaudinasi, todėl kūdikio aplinka ramesnė.

Ką daryti, kad pilvuko nepūstų?

Žindomo kūdikio pilvukas priklausomas nuo mamos maisto. Dujos mažylio pilvelyje gali kauptis nuo stiprios kavos, šokolado ar vynuogių, kurias skanavo mama. Visą žindymo periodą teks atsisakyti pupelių, žirnių, kopūstų, ridikėlių. Nuo šių produktų gali išpūsti ne tik mažylio, bet tėvelių pilvelius. Ir suaugusiojo, ir vaiko pilvukas gali pasipriešinti juodai duonai, gėrimui „su burbuliukais“ arba miltiniam patiekalui. Derėtų mažiau valgyti grybų, saldumynų, taip pat reikėtų vengti riebaus ir kepto maisto.

Oras į mažylio pilvuką patenka ir su mamos pienu. Todėl pavalgiusį kūdikį palaikykite vertikaliai, kad  jis atsirūgtų. Jeigu vaikas dažnai atsirūgsta, pakeiskite jo padėtį maitinimo metu. Iš buteliuko valgantis kūdikis nuryja mažiau oro, jeigu buteliukas su vožtuvu, kuris neleidžia oro burbuliukams patekti į gerklytę.

Adaptuotais mišinukais maitinamo kūdikio pilvuke audra gali kilti dėl to, kad vaiko organizme trūksta virškinimo fermento – laktazės. Šis fermentas skaido pieno cukrų – laktozę. Jeigu laktazės per mažai vyresnio vaiko organizme ir jis valgo daug riebių pieno produktų, fermentas nespėja atlikti savo darbo. Todėl reikėtų rinktis pieno produktus, kuriuose laktozės mažiau, keisti juos į jogurtą, o šviežią pieną keisti į raugintą.

Kaip padėti vaikui

Mažylio močiutė,  kurios patarimo, ko gero, pirmiausia prašytum, patars kūdikį pilvuku priglausti prie savęs arba ant jo pilvelio uždėti šiltą vystyklą. Šiluma padeda atpalaiduoti pilvo raumenis, susilpnina žarnyno spazmus ir dujoms pasidaro lengviau išeiti. Galima pagirdyti mažylį kmynų, ramunėlių arba krapų arbatėle. Dar vienas būdas – paguldyti kūdikį ant pilvuko. Apskritai pediatrai pataria kuo dažniau kūdikį guldyti ant pilvuko. Tai puiki meteorizmo profilaktika.

Justina sako, kad jos vaikui šis metodas taip pat padėjo. Pagerėdavo ir po mankštelių. „Sulenki ant nugaros gulinčio mažylio kojytes ir pamažu spaudi prie pilvuko, – prisimena Justina. –Prisirenku iš daržo krapų sėklų, vieną šaukštelį jų užplikau stikline vandens ir girdau mažiuką – po pusę šaukštelio kelis kartus per dieną.“ Dar padėjo šilta vyšnių kauliukų pagalvėlė ant pilvuko.

Galbūt vaiko pilvuką nuramins švelnus masažas. Jis daromas šiltu dešinės rankos delnu sukamaisiais judesiais – laikrodžio rodyklės kryptimi. Masažuojant pilvuką, oro burbuliukai pajuda išorės link ir pūtimas rimsta. Kai kuriems kūdikiams padeda maudynės šiltame vandenuke.

Jeigu vaikas labai kankinasi, dujas galima pašalinti vamzdeliu. Juo nesinaudokite dažnai, nes mažylis pripras. Jei vamzdelio neturite, blogiausiu atveju padarykite klizmą.

Bet kurio amžiaus vaikui vaistinėje galite įsigyti lašiukų nuo pilvuko pūtimo ir diegliukų. Yra lašiukų, kurie tinka kūdikiui nuo pat gimimo. Malonaus skonio vaistukai gaminami iš kokybiškiausių ingredientų ir greitai padeda mažyliui.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook