Kodėl vaikas nėra sveikas

Kodėl bogėja vaikų sveikataVaikų sveikatos būklė blogėja kiekvienais metais. Pasak medikų, tik kas dešimtas vaikas – sveikas. Apie tai, kodėl blogėja vaiko sveikata, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininke, laboratorijos „Sosdiagnostika“ direktore, gydytoja Egle Marciuškiene.

Kokios dažniausios sveikatos problemos kamuoja vaikus? Manoma, kad prie kompiuterių vis daugiau laiko praleidžiantys vaikai gadina akis ir dėl to formuojasi netaisyklinga laikysena.
Visiškai sveikų vaikų labai mažai. Dažniausiai vaikus kamuoja kaulų sistemos ligos – iškrypę stuburai, netaisyklinga laikysena, labai daug vaikų serga ūmaus kvėpavimo takų, virškinamojo trakto ligomis mažakraujyste, alergijomis, daugumos jų sutrikęs regėjimas. Nepagrįstai pernelyg kaltinami kompiuteriai, gausėja nuomonių, kad regėjimui ir netaisyklingai laikysenai kompiuteris neturi labai didelės įtakos.

Šiems negalavimams didelės įtakos turi tai, kad mokykloje nepaisoma gydytojų nustatytų sveikatos sutrikimų. Vaikų, ypač vyresniųjų klasių, suolai nepritaikyti jų ūgiui, į mokyklinę lentą vaikas ne visuomet žiūri tiesiai, dažnai – kampu. Tai labai vargina ir akis, ir kaulų sistemą. Vaikas vis mažiau juda, mažiau būna kieme, jam nepakanka saulės, todėl  mažiau pasigamina vitamino D.

Norite pasakyti, kad vaikų sveikatą gadina ne tiek kompiuteris ir mažas fizinis aktyvumas, kiek akivaizdus vitamino D trūkumas?
Kūdikiui nuo vieno mėnesio pediatras rekomenduoja vitamino D lašiukus. Mamytės lašiukus taip ir duoda. 2012 m. mūsų laboratorijose atlikta vitamino D tyrimų analizė parodė, kad vaikams iki dvejų metų vitamino D kiekis kraujyje yra normalus. Optimalų kiekį šio vitamino turi 57 proc. tirtųjų vaikučių.  Tik 13 proc. vyresnių nei dveji metukai vaikų kraujyje  vitamino D kiekis optimalus. 27 proc. 6 iki 18 metų vaikų turi kritinį vitamino D deficitą. Manau, dėl to kaltas gyvenimo būdas: visiškai nebūname kieme, maitinamės nevisaverčiu maistu, o mamos paūgėjusiam vaikui nebeduoda vitamino D papildų.

Vaikai auga iki 18-20 metų ir kaulams reikia nuolat vitamino D ir kalcio. Kai jo trūksta, minkštėja kaulai, silpsta raumenys.
Kai kurių tėvų nuomonė  apie vaikų profilaktinius patikrinimus prasta. Esą be jokių objektyvių tyrimų pediatrai ir šeimos gydytojai išrašo pažymas, jose dažniausiai pažymi tik akivaizdžiai matomus regos ir laikysenos sutrikimus. Ar tai tiesa? Jeigu vaikams profilaktiškai būtų atliekami kraujo tyrimai, ar vaikai mažiau sirgtų?
Žinoma. Jeigu vaikas visus metus buvo sveikas, tik kartais pasloguodavo, mama nevedė jo pas gydytoją ir nebuvo atlikti jokie papildomi tyrimai. Apsilankę pas gydytoją vieną kartą per metus, neišsakome skundų, nes mūsų tikslas – gauti pažymą. Gydytojas paprastai pasižiūri stuburiuką, akytes, pamatuoja kraujospūdį, tačiau kraujo tyrimus pamiršta. Paprastas bendras kraujo tyrimas gali atsakyti į labai daug klausimų Iš šio tyrimo galime pamatyti, kad vaikui galbūt trūksta geležies ar vitamino B12, ar folinės rūgšties ir kitų medžiagų, kad prasideda mažakraujystė.

Kokius kraujo tyrimus rekomenduojate kasmet atlikti, kad žinotume tikrąją vaiko sveikatos būklę?
Į mano sudarytą  kraujo tyrimo programą vaikams įtraukti patys pagrindiniai tyrimai: bendras kraujo tyrimas, bendras cholesterolis, gliukozė. Vaikai dažnai suserga I tipo cukriniu diabetu, o liga neretai nustatoma tik tuomet, kai vaikas patira komą, nes profilaktiškai vaikams netiriamas gliukozės kiekis kraujyje. Jeigu vaikui bent kartą per metus padarytume gliukozės tyrimą, žymiai anksčiau nustatytume angliavandenių apykaitos sutrikimus. Cholesterolio kraujyje kiekio tyrimas taip pat gali padėti iš anksto nustatyti vaiko problemas. Apmaudau, kai 15-16 metų paaugliams staiga diagnozuojamos rimtos patologijos. Vaikams, ypač paaugliams ir bręstančioms mergaitėms aktualu ištirti skydliaukę, nes tokiu metu dėl jos kyla problemų. Mergaitėms krenta svoris, tėvai mano, kad jos specialiai lieknėja, nes nori būti gražios. Mamos net nesusimąsto, kad tai gali būti skydliaukės problema.
Jūsų laboratorija atlieka daug kraujo tyrimų vaikams, konsultuojate pediatrus ir vaikučių tėvelius. Ar galite pasakyti, kiek Lietuvoje yra visiškai sveikų vaikų?
Manau, kad visiškai sveikų vaikų labai mažai iki 10 proc. Dažniausiai negaluojančiais vaikais susirūpiname tik tada, kada jau matome pakitimus.

Prie savivaldybių įkurti visuomenės sveikatos biurai daug dėmesio skiria sveikai gyvensenai, šalies mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai . Kodėl tokia prasta vaikų sveikatos būklė?
Esu trijų vaikų mama, taigi, žiūriu į tą problemą ne tik kaip gydytoja, bet ir mama. Tai yra didelio gyvenimo tempo problema. Tai yra pinigų stokos problema, nes tėvai dirba keliose darbovietėse ir mažai dėmesio gali skirti vaikams. Prisimenu savo vaikystę: pusryčiai su tėvais, pietūs su tėvais, vakarienė su tėvais. Mes bendraudavom, tėvai matydavo, ką valgau, ir skatindavo valgyti kokybišką, visavertį maistą.

Dabar tėvai išskuba į darbus anksčiau negu nubunda vaikas ir nemato, ar jis išėjo į mokyklą pavalgęs. Mokykloje daug sveikatai nenaudingų pagundų – greitas maistas, „Coca cola“, bulvių traškučiai. Vakare dažnai tėvai pareina, kai vaikai jau miega. Ir drauskim mes nedraudę, bet kol nesudarysime sąlygų auginti vaikus taip, kaip užsienyje, kur mamos gali jiems skirti pakankamai dėmesio dirbdamos puse etato, tikrai nepasieksime gerų rezultatų – vaikai nevalgys visaverčio maisto, nes jų nėra kam kontroliuoti.

 

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook