Užkietėjo viduriai

Jeigu vaikas ilgai sėdi ant puoduko arba tualete ir ypač, jei šių pastangų rezultatas tėra nedidelis kiekis kietų išmatų, reiškia, kad užkietėjo viduriai.

Viduriai vaikui gali užkietėti dėl įvairiausių priežasčių. Kūdikiui gali užkietėti viduriai, kai jam nepakanka motinos pieno, arba jis dirbtinai maitinamas mišiniais smarkiai atpila. Vyresniam vaikui vidurių užkietėjimą  gali sukelti įvairios ligos, stresas, pakitusi mityba.

Neverta baimintis, jeigu taip atsitinka retkarčiais, bet jeigu problema tęsiasi ilgai, reikia susirūpinti.

Viduriai gali užkietėti vaikui, sergančiam įvairiomis ligomis, susijusiomis su apetito stoka, vėmimu ( jo metu skrandis netenka daug skysčių).

Vidurių užkietėjimo priežastys gali būti – psichologinės. Pavyzdžiui, darželio ar mokyklos tualete mažyliui ne taip jauku ir šilta, kaip jis įpratęs jaustis namuose. Kartą netyčia pridaręs į kelnytes, mažylis taip stipriai kenčia, kad nesugeba atpalaiduoti raumenų nuėjęs į tualetą ir tebesistengia sulaikyti tuštinimąsi. Vidurių užkietėjimo priežastis gali būti analinis įtrūkis (Kraujas išmatose), dėl kurios jis tampa labai skausmingas.

Dėl šių priežasčių vaikas stengiasi sulaikyti tuštinimąsi, todėl žarnose susikaupusios išmatos sukietėja ir pasituštinimas tampa dar labiau skausmingas. Taigi, vaikas stengiasi jo išvengti kuo ilgiau. Taip išsivysto nuolatinis vidurių užkietėjimas. Jo priežastis gali būti netinkama vaiko mityba, jeigu mažylis mažai valgo ląstelienos turinčio maisto: vaisių, daržovių ir skaidulų turinčio maisto.

Dažna ilgai trunkančio vidurių užkietėjimo priežastis įvairūs virškinamojo trakto susirgimai. Pavyzdžiui, Hiršprungo liga viena sunkiausių vaikų virškinimo trakto anomalijų. Ji atsiranda dėl storosios žarnos raidos sutrikimo. Šios žarnos dalyje nebūna pakankamai nervinių ląstelių telkinių, koordinuojančių žarnyno peristaltiką (judesius iš viršaus žemyn, kurių dėka slenka išmatos).

Kita liga – anorektalinė stenozė – išangės susiaurėjimas. Tai įgimti defektai, sukeliantys stiprius vidurių užkietėjimus nuo pat ankstyvos vaikystės.

Vidurių užkietėjimą gali sukelti ir nesusijusios su virškinimo sistema ligos, pavyzdžiui, cerebrinis paralyžius.

Dar viena problema, susijusi su vidurių užkietėjimu, išmatų skystis, kuris susipresuojant išmatoms gali išsispausti ir nekontroliuojamas ištekėti iš išangės išorėn. Tai panašu į viduriavimą, bet tikroji šios problemos priežastis – vidurių užkietėjimas.

Ką daryti?

Pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją, kuris ištirs vaiko virškinamąjį traktą, nustatys vidurių užkietėjimo priežastį ir pasiūlys, kaip susidoroti su šia problema.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook