Kokia tavo šeimos žiemos kelionių vaistinėlė

Sveikai žiemos kelioneiNors populiarios žiemos išvykos į kalnus su slidėmis ar snieglente gali sukelti įvairias traumas, kai kurie keliautojai šią riziką įvertina nepakankamai. Vaistininkų teigimu, dauguma lietuvių prieš atostogas linkę pasirūpinti kelionės vaistinėle, tačiau ji ne visuomet formuojama atidžiai: todėl užklupus traumai ar negalavimui, pritrūksta reikalingų preparatų arba jų būna per mažai.

Pasak vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės, netinkamai suformuota kelionės vaistinėlė gali apkartinti net ir kruopščiai suplanuotas atostogas. „Ypač daug pavojų slypi kelionėse į kalnus: lūžiai, patempimai ar išnarinimai, peršalimai, nušalimai ar nudegimai saulėje, taip pat – virškinimo sutrikimai, galvos skausmas ar svaigimas. Neturint tinkamų priemonių arba kai jų per mažai, net menki negalavimai gali virsti rimta problema“, – sakė vaistininkė.

Taip atsitinka savo nuožiūra formuojantiems kelionės vaistinėlę. „Nors įprasta pasikonsultuoti su profesionalais ir patikėti jiems sukomplektuoti vaistinėlę, dalis keliautojų tai daro vis dar savarankiškai. Dažniausia klaida – per mažas preparatų kiekis. Pavyzdžiui, keliauja keturių asmenų šeima, o vaistų nuo viduriavimo pasiima vienam žmogui ir tik dviejų parų dozę. Ką daryti, jei susirgs visi: ir suaugusieji, ir vaikai? Tad vaistinėlė turėtų būti bent vieno kurso dozė visiems keliaujantiems“, – patarė G. Krikščiūnienė.

Kitas įprasta klaida, anot vaistininkės – nepasirūpinimas imunitetu prieš kelionę, kuri yra tam tikras stresas organizmui. „Tokiu atveju negalavimų tikimybė išauga, tad vertėtų prieš kelionę bent dešimt dienų vartoti gerųjų bakterijų preparatą. Taip pat neretai pamirštama pasiimti nuolat vartojamų vaistų, pavyzdžiui, nuo diabeto, astmos, padidėjusio kraujospūdžio“, – klaidas vardijo G. Krikščiūnienė.

Kelionių agentūros UAB „700Lt“ turizmo vadybininko Ryčio Pavolo įsitikinimu, ruošiantis į kalnus, visų pirma vertėtų pasirūpinti tinkama apranga, avalyne ir įranga, o norint išvengti rimtesnių traumų, nepervertinti savo įgūdžių ir rinktis saugius takelius bei saugų greitį. „Visgi kalnuose sunku išvengti įvairių sumušimų, todėl būtina turėti gydančio mėlynes bei uždegimą malšinančio tepalo. Svarbu nepamiršti geriamųjų preparatų nuo skausmo, elastinio binto, žaizdas dezinfekuojančių priemonių, žirklių, termometro“, – teigė jis.

G. Krikščiūnienė patarė, jog reikėtų nenuvertinti ir saulės pavojaus kalnuose. „Nudegimų skaičius kalnuose yra išties didelis. Daugeliui atrodo, kad žiemą saulės spinduliai nekenksmingi, tačiau kalnuose nuo sniego atsispindėdama saulė odai padaro didesnės žalos nei vasarą pajūryje. Tad vaistinėlėje turi būti patikimų apsauginių priemonių nuo saulės, taip pat drėkinamojo kremo ar losjono“, – sakė vaistininkė.

Vaistininkė G. Krikščiūnienė perspėja, kad pirmą kartą keliaujančius į kalnus gali užklupti vadinamoji „kalnų liga“. Jos simptomai: galvos svaigimas, skausmas ar pykinimas. Panašūs simptomai kamuoja ir lėktuve ar jūroje. „Šiems specifiniams negalavimams taip pat vertėtų pasirengti iš anksto: yra patikimų ir veiksmingų preparatų, kurie padeda jaustis gerai ekstremaliomis organizmui sąlygomis. Prastai pasijutus kalnuose taip pat svarbu vartoti daug skysčių, geriausia su elektrolitais“, – pastebėjo vaistininkė.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook