Kokiu oru kvėpuojame – taip ir jaučiamės

Žiemą žvarbus oras varo mus namo, o kambaryje slypi pavojai dėl užteršto ir išsausėjusio oro. Namus šildantys radiatoriai sukuria malonią aplinką, bet išsausina orą, todėl jame lengvai sklando sveikatai grėsmingų dulkių debesys, naminių gyvūnų plaukai, kurie dažnam suaugusiajam ir vaikui sukelia alergiją.

Gerai jaučiamės namuose tik tuomet, kai oras neapsunkęs nuo daugybės teršalų, šviežias ir užtektinai drėgnas. Tuomet ir radiatorių skleidžiama šiluma maloni.

Namuose kvėpuojame alergenais

Oro teršalų bute daug, pirmiausia tai – dulkės, kurios susideda iš mikroskopinių tekstilės dalelių, grybelių ir pelėsio sporų, negyvų odos ląstelių, bakterijų, erkučių ir jų išskyrų. Namų ore taip pat sklando apdailos medžiagų, baldų, sintetinių kilimų, buitinės chemijos skleidžiami teršalai, kurių koncentracija mažai vėdinamose patalpose žalinga. Jeigu kambaryje rūkoma, orą užteršia dar ir tabako dūmai.

Dauguma šių namų dulkių komponentų yra alergenai ir gali sukelti slogą (alerginį rinitą), kosulį, net astmą. Galingų alergenų – dulkių erkučių, knibžda visur: jos gyvena antklodėse, čiužiniuose ir pagalvėse, sofose, užuolaidose, kilimuose, minkštuose žaisluose.

Prastai vėdinamuose namuose oras apsunksta nuo mūsų iškvepiamo anglies dioksido, todėl kamuoja galvos skausmai, neįmanoma susikaupti, prastai sekasi bet kuris darbas. Toks oras dar užterštas neišvengiamai šalia mūsų egzistuojančiomis ligas sukeliančiomis bakterijomis, kurioms daugintis ypač patogi išsausėjusio oro terpė. Mikrobai kartu su anglies dioksidu, dulkių erkutėmis ir kitais teršalais sudaro pavojingą mišinį, silpninantį mūsų imunitetą. Todėl greičiau atsiranda alergijos ir prikimba infekcijos. Jeigu mikroklimatas namuose nepagerės, gyvenimo sąlygos ir prabangiausioje bei geriausiai sutvarkytoje aplinkoje bus prastos, o bet kokią ligą gydysitės ilgai ir neveiksmingai.

Kodėl sausas oras pavojingas sveikatai?

Daugiau kaip pusmetį trunkantį šildymo sezoną santykinis oro drėgnis bute gali būti sumažėjęs iki 20-30 proc. Oro pokyčius pajuntame, kai išsausėja oda, kartkartėmis užsikemša nosis, ima perštėti gerklę. Sausas oras sukelia akių alergijas – atsiranda nemalonūs pojūčiai, akys ašaroja, pasidaro jautrios šviesai. Išdžiūvusi oda šerpetoja, ypač pablogėja į alergijas linkusios odos būklė.

Toks oras išsausina ir nosies gleivinę – svarbią imuninės sistemos dalį, neleidžiančią į organizmą patekti bakterijoms ir virusams. Todėl gyvendami tokiame ore esame imlesni įvairioms kvėpavimo takų infekcijoms.

Sausame ore lengvutės mikroskopinės dulkių dalelės gali tvyroti ilgai. Patekusios į kvėpavimo takus, jos sudirgina gleivinę. Jeigu oras užtektinai drėgnas, sušlapusios dulkės nusėda ant grindų ir baldų, nuo kurių jas nesunku pašalinti drėgna šluoste ar dulkių siurbliu.

Sausas oras ypač greitai susargdina vaikus

Mažiems vaikams, ypač kūdikiams, sausas oras labai greitai išsausina ir odą, ir kvėpavimo takų gleivinę. Jos sekretas išdžiūna ir susidaro luobelių, kurios trukdo mažyliui kvėpuoti. Kūdikis dėl to negali žįsti, o mama suka galvą, kas gi nutiko. Šią problemą galima  išspręsti paprasčiausiai sudrėkinus orą.

Sausas oras sudaro puikias sąlygas virusams ir bakterijoms prasiskverbti į organizmą, nes išsausėjusi kvėpavimo takų gleivinė praranda apsaugines funkcijas ir nebesudaro barjero infekcijai. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl ūmios kvėpavimo takų ligos, taip pat ir gripas, greitai plinta darželiuose ir mokyklose. Kai suserga kuris iš šeimos narių, nesame apsaugoti nuo ligos ir namuose, kur oras užterštas sergančiojo paskleistais mikrobais ir virusais, o imunitetas nusilpęs.

Sausu ir užterštu oru namuose kvėpuojantis vaikas ima dažnai sirgti, nosytė nuolat užsikimšusi, kamuoja sausas kosulys, sunku kvėpuoti, o uždegimui pažeidus balso stygas, gerklų gleivinę, vaikas gali pradėti dusti dėl stenozuojančio (gerklų spindį mažinančio) laringito. Sausas oras ne tik greičiau susargdina įvairiomis infekcijomis ir alergijomis, bet ir trukdo greičiau pasveikti, o dažnai besikartojančios ligos tampa lėtinės. Pernelyg didelis dirglumas, prastas miegas, apetito stoka, niežtintys odos bėrimai – visa tai prasto oro, kuriame vaikas žaidžia ir miega, pasekmės.

 Kaip pagerinti namų orą?

Reguliariai vėdinkite kambarius, kad išvaikytumėte jų ore susikaupusias nuodingas medžiagas bei mikrobus. Drėgna šluoste plaukite grindis, valykite baldus ir kitus daiktus. Dulkų erkučių sumažės, jeigu patalynę apvilksite sintetiniais užvalkalais, atsisakysite pūkinių antklodžių ir pagalvių, kilimų, dažnai išskalbsite minkštus žaislus.

Geriausiai jausitės, kai namuose bus 20-22 laipsniai šilumos ir 40-60 proc. santykinis drėgnis. Norintiems turėti tikrus pagalbininkus namuose ir nesukti galvos dėl oro švaros ir drėgmės, pravartu įsigyti oro valymo bei drėkinimo prietaisus. Švarus ir sudrėkintas oras ypatingai svarbus dažnai sergantiems kvėpavimo takų ligomis, alergiškiems žmonėms bei vaikams.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook