Kosulys – naudinga apsauga

Peršalimo nemalonumus mažiausiai kartą per metus patiria kiekvienas vaikas. Jeigu nepasigauna šio negalavimo lauke, parsineša iš vaikų darželio, prekybos centro arba kaimynų. Mat peršalimas perduodamas oro  lašeliniu būdu, šnypščiant nosį ar čiaudant. Turintis silpną imunitetą vaikas gali užsikrėsti greičiau. Peršalus paprastai iš pradžių peršti gerklę, užgula nosį ir čiaudima, vėliau  prisideda kosulys. Paprastas peršalimas dažniausiai gydomas be specialisto pagalbos – tėvai sėkmingai susidoroja su šiuo negalavimu patys. Jeigu peršalimas komplikuojasi  kitomis ligomis, be gydytojo pediatro pagalbos neišsiverčiama. Savarankiškai gydyti vaiką nepatartina, nes tai darant netinkamai žalos gali būti daugiau negu naudos.

Ar reikia kovoti su kosuliu?
Pradėjęs kosėti vaikas visada kelia tėvams nerimą, nes kosulys susijęs su daugeliu vaiko negalavimų. Taigi, kodėl kostime, kaip kovoti su kosuliu ir ar visada reikia kovoti? Kosulys – apsauginė organizmo reakcija. Jo metu iš kvėpavimo takų pašalinamos gleivės, svetimkūniai, dulkės ir mikroorganizmai. Kosėjimas –  tai stiprus iškvėpimas per siaurą gerklų tarpą. Jeigu, ligonis nekosėtų, bet kuris viršutinių kvėpavimo takų uždegimas komplikuotųsi plaučių uždegimu. Kosulys būtinas, bet tik drėgnas, kad  pasišalintų nereikalingos medžiagos.

Kitos kosulio rūšys – sausas, lojamas, priepuolinis,  kankinantis kokliušu sergančius ligoniukus, nėra naudingas. Toks kosulys tik išvargina vaiką, trukdo jam miegoti, gali sukelti vėmimą  ir su juo susijusius  raumenų skausmus, sustiprinti kvėpavimo nepakankamumą.

Visi vaistai nuo kosulio skirstomi į tris pagrindines grupes: skystinantys gleives, skatinantys atsikosėjimą ir slopinantys kosulį.  Kai kurie preparatai veikia dvejopai : ir skystina, ir skatina atsikosėjimą.Vaistai vartojami sausą  kosulį paversti drėgnu, kad vaikas galėtų gerai atkosėti gleives.

Vaikiško kosulio priežasčių nemažai, bet dažniausiai jis  yra infekcijos požymis. Labiausiai paplitusi kosulio priežastis – ūmios kvėpavimo takų virusinės infekcijos. Infekcinis uždegimas gali sukelti anginą, laringitą, sinusitą, tonzilitą.

Kosulys gali būti ir apatinių kvėpavimo takų infekcijos – tracheito, bronchito, plaučių uždegimo –  požymis. Viena iš nemaloniausių kvėpavimo takų ligų komplikacijų –  lojamas kosulys, triukšmingas, pasunkėjęs kvėpavimas ir užkimimas. Tai krupas – viena iš ligų, kuri gali sukelti ūmų kvėpavimo nepakankamumą ir pareikalauti skubios pagalbos. Šiais atvejais būtina skubiai kreiptis į gydytoją.

Tabletė ar sirupas kosuliui malšinti?
Kosuliui palengvinti ir nuraminti puikiai tinka įvairūs vaistažolių preparatai, kurių sudėtyje yra ir imunitetą stiprinančių komponentų. Vaikai mielai geria sirupus. Pagaminti specialiai mažiesiems, jie saldūs ir skanūs, taigi vaiko nereikės įkalbinėti – sirupas labiau jam primins saldainį, o ne karčią piliulę, kurią yra verčiamas gerti. Kol peršalimas nevirto didesne bėda, gali užtekti vaiką pagirdyti šiuo skaniu ir naudingu natūralių vaistažolių gėrimu užuot kišus neskanių sintetinių  vaistų.

Rūpinkimės imunine sistema
Stipri imuninė sistema – apsauga nuo viruso. Peršalimo ligomis rečiau serga užsigrūdinę vaikai, nemažai laiko leidžiantys gryname ore ir  maitinami visaverčiu maistu, turintys tinkamus higienos įpročius.  Tai padeda išlaikyti tvirtą imunitetą ir lengviau bei greičiau įveikti  peršalimo ligas. Vaiko imuninę sistemą stiprinti gali padėti maisto papildai.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook