Kraujas išmatose

Kraujas išmatoseTai visada kelia susirūpinimą ir visais atvejais vaiką turi apžiūrėti gydytojas, nors dažnai nebūna nieko rimta.

Naujagimis per gimdymą gali praryti  mamos kraujo, o po kurio laiko kraujas pasišalina per virškinamąjį traktą. Išangės kraujavimas pirmosiomis gyvenimo savaitėmis pasitaiko retai, bet tai gali būti rimtos problemos požymis, pavyzdžiui, žarnyno pažeidimų arba kraujotakos sutrikimo.

Kraujas vyresnių kaip 2,5 vaikų išmatose pasitaiko gana dažnai. Priežastis – storosios žarnos įtrūkiai: išangės odos ir gleivinės įtrūkiai, atsiradę dėl sunkiai žarna slenkančių išmatų sukeltos traumos.

Vyresniems vaikams taip pat gali atsirasti tiesiosios žarnos traumų. Nedidelis kraujo kiekis matomas ant išmatų paviršiaus arba išteka joms pasišalinus.

Pasituštinimas vaikui tampa skausmingas, todėl jis kenčia kiek įmanydamas ir stengiasi sulaikyti pasituštinimą, o susikaupusios išmatos pasišalina dar sunkiau.

Ką daryti?

Jeigu vaiko žarnynas nebūna nuolat perpildytas, šie įtrūkiai sugyja savaime. Gydytojas gali pasiūlyti skausmą malšinančio tepalo ir prireikus  – preparatų nuo vidurių užkietėjimo (Vidurių užkietėjimas).

Jeigu kraujuojant išangei dar ir skauda pilvą, reikėtų susirūpinti. 4 –10 mėnesių kūdikiams dažnai būna žarnų invaginacija ( viena žarna įsimauna į kitą). Dažniausiai plonoji žarna įsimauna į storąją ir sutrinka žarnų turinio judėjimas. Užsispaudžia žarnų kraujagyslės, į žarną patenka kraujo ir vaikas tuštinasi kraujingu skysčiu.

Priepuolio metu vaikas verkia, o vėliau tampa tylus ir išblyškęs. Vaikas gali vemti, jo pilvukas įtemptas ir išpūstas. Reikia skubiai kreiptis į gydytoją. Gali prireikti važiuoti į ligoninę ir problemą šalinti operacija.

Sutrikus žarnų kraujotakai, įstrigusi žarnos dalis gali apmirti ir sukelti pilvaplėvės uždegimą (peritonitą).

Kraujingas viduriavimas dažniausiai būna dėl infekcijos – salmoneliozės arba anaerobinių bakterijų, patekusios į organizmą su maistu. Dar viena priežastis – dizenterija. Tikslią priežastį gali nustatyti tik gydytojas. Kai kurios šių infekcijų gydomos antibiotikais.

Kraujo išmatose  priežastis gali būti kraujavimas iš nosies, jį gali sukelti opa arba skrandžio uždegimas, kraujagyslių defektai.

Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems išmatose gali atsirasti kraujo esant kolitui (ūmus storosios žarnos uždegimas, suvalgius bakterijomis užkrėsto maisto).

Bet kuriuo atveju, jeigu vaiko išmatose pastebėjote kraujo, kreipkitės į gydytoją. Pasirūpinkite skubia gydytojo pagalba, jeigu kraujas susimaišęs su išmatomis: tai reiškia, kad kraujuoja iš  žarnyno.

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook