Kūdikio odelei reikia ypatingos priežiūros

Kūdikio odelė bus sveika, jeigu nuolat rūpinsimės, kad ji būtų švari ir sausa. Todėl reikia gana dažnai keisti sauskelnes ar vystyklus, kruopščiai nuprausti ir nusausinti mažylį, naudoti specialias vaiko odos priežiūros priemones. Kūdikio odelė labai švelni ir plonesnė negu didesnių vaikų, todėl lengvai pažeidžiama cheminių ir mechaninių dirgiklių, gali greičiau išsivystyti infekciniai uždegimai. Kad taip neatsitiktų, atsiradus nedideliam odos pažeidimui, reikia imtis skubių priemonių.

Išbėrimai

Pernelyg šiltai rengiamas mažylis perkaista. Dėl to prakaito liaukos funkcionuoja sparčiau  ir odelę išberia smulkiomis, skaidraus turinio pūslelėmis. Labiausiai pažeidžiama  krūtinė, kaklas, viršutinė pilvuko dalis. Ima kamuoti niežulys, pažeistas vietas mažylis nusikaso iki kraujo. Negydomas šis negalavimas gali komplikuotis infekcine odos liga.

Išbėrimų profilaktika paprasta: reikia laikytis paprasčiausių higienos taisyklių.

– Mažylio odelė turi liestis tik su medvilniniais audiniais, gerai sugeriančiais prakaitą.

– Klijuote aptrauktą čiužinį ar maniežą reikia uždengti natūraliu audiniu.

– Negalima vaiko pernelyg šiltai rengti.

Iššutimai

Vaiko odelė, ilgai dirginama drėgmės ir  trinama šlapių sauskelnių ar vystyklų, gali iššusti. Dažniausiai pažeidžiami klubai, sėdmenys ir kirkšnies raukšlės. Iššutimai būna trijų laipsnių:

– lengvas, kai odelė tik paraudusi,

– vidutinis: sudirgintose, stipriai paraudusiose vietose atsiranda erozijų,

– sunkus: erozijų židiniai susilieja  ir sudaro didelę vientisą žaizdą.

Lengvą iššutimą tėvai gali išgydyti patys, laikydamiesi pagrindinių higienos reikalavimų – sausumo ir švaros. Reguliariai keiskite vystyklus ir sauskelnes, maudykite vaiką gydomųjų augalų (ramunėlių, ąžuolo žievės, raudonėlių) vonelėse. Po maudynių odelę kruopščiai nusausinkite medvilniniu audiniu ir 10–15 minučių leiskite kūdikiui pagulėti nuogam ant sauso vystyklo.

Vystyklų dermatitas

Šio negalavimo požymiai: mažylio oda paraudusi ir patinusi, pažeista pūslelių ir erozijų, dažniausiai kirkšnių ir sėdmenų raukšlėse. Žindomi kūdikiai rečiau patiria šį negalavimą, negu maitinami pieno mišiniais,nes motinos pienu maitinamo kūdikio išmatų fermentai mažiau aktyvūs. Vystyklų dermatitas gali išsivystyti ir tinkamai prižiūrint kūdikio odelę: nutraukus maitinimą krūtimi arba ėmus maitinti kietu maistu.

Vystyklų dermatitas pažeidžia ir mažesnius, ir didesnius odos plotus. Pavojingiausia, kad gali išsivystyti gilus infekcinis pažeidimas. Šio negalavimo sukeltas stiprus niežulys gali būti kūdikio irzlumo, neigiamų emocijų,  miego sutrikimų priežastis.

Išsivysčius  sunkiam vystyklų dermatitui reikia skubiai kreiptis į gydytoją. Paprasčiau išvengti šio negalavimo, nei jį gydyti. Kaip ir anksčiau minėtais atvejais, dažniausiai vystyklų dermatitas yra netinkamos kūdikio higienos  pasekmė.

Kaip prižiūrėti kūdikio odelę?

Naudokite specialius vaikams skirtus prausiklius. Stenkitės pašalinti galimus odos dirgiklius: šlapimą, išmatas, prausiklio likučius, dažniau keiskite sauskelnes ir naudokite specialius kremus.

Stenkitės, kad vaiko odelės netrintų drabužiai – renkite jį  laisvesniais. Parinkite kūdikiui tinkamo dydžio sauskelnes.

Vystyklų dermatito profilaktikos tikslais būtina pakeisti mažylio racioną – įtraukti į jį pagal amžių reikiamą baltymų kiekį.  Kurį laiką nemaitinkite jo rūgščiomis sultimis, rūgščiais pieno produktais (pvz., kefyru).

Po kiekvieno tuštinimosi vaiką prauskite šiltu tekančiu vandeniu. Mergaitę reikia paguldyti nugara ant rankos, o vandens srovė  turi tekėti nuo lytinių lūpų išangės link: taip išmatų nepateks į lytinius organus. Berniukus galima prausti laikant įvairiomis padėtimis. Nusausintą odelę kruopščiai  patepkite specialiu kūdikio odelei skirtu kremu.
Nupraustą kūdikių odelę patariama tepti kaskart keičiant vystyklus.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

One Thought to “Kūdikio odelei reikia ypatingos priežiūros”

  1. Bernardeta

    Labai graži nuotrauka ir šaunus straipsnis:)))))))))) Ačiū Jums labai už patarimus:))))))))))

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook