Kvėpavimo takų infekcijos. Kaip gelbėtis?

Kvėpavimo takų infekcijosKiekvieną  savaitę daugėja sergančiųjų gripu ir kvėpavimo takų infekcijomis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, jog būtina nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos, jei: keletą dienų nemažėja temperatūra ir žmogus labai blogai jaučiasi, atsiranda sąmonės sutrikimų; kamuoja didelis mieguistumas; jei sunku kvėpuoti, žmogus dūsta, sutrinka kvėpavimas; atsiranda stiprus šlapias kosulys; per tris dienas būklė negerėja(temperatūra didesnė nei 38,5 ir ji nekrinta).Ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija – (ŪVKTI) dar vadinama „peršalimo liga“ – tai ūmus viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, galintis pažeisti tiek viršutinius kvėpavimo takus, tiek atskiras jo dalis: nosį, prienosio ančius, ryklę, gerklas, kartais – trachėją ir bronchus. Šią ligų grupę sudaro virusinės viršutinių kvėpavimo takų ligos („paprastas peršalimas“, gripas), tonzilofaringitai, sinusitai ir otitai.

ŪMI SLOGA – sinonimas – ūmus rinitas. Tai nosies ertmės gleivinės uždegimas. Dažniausiai slogą sukelia virusai, tačiau neretai prisideda bakterijų  infekcija. Pagrindinė slogos atsiradimo priežastis –  organizmo apsauginių reakcijų susilpnėjimas.

Sloga yra užkrečiama liga – tai oro-lašelinė infekcija. Užsikrečiama oru nuo čiaudinčio ar kosinčio žmogaus. Inkubacinis periodas – 1-3 dienos. Simptomai:nosies perštėjimas, apsunkintas kvėpavimas, išskyros iš nosies, nosies gleivinės patinimas,uoslės sutrikimas, gerklės skausmas, bendras silpnumas.

Sergant sloga, tinka karšta vonia su pušų ar kitais ekstraktais.  Gerkite daug skysčių, arbatos, kuri skatina prakaitavimą (liepžiedžių, aviečių). Ligą reikia „išprakaituoti”. Jei sloga tęsiasi ilgiau nei 10-14 dienų, galima įtarti komplikaciją – sinusitą. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

 SINUSITAS yra gleivinės, dengiančios sinusų ertmes, uždegimas. Negydomas ilgai trunkantis sinusitas gali būti infekcijos priežastis. Dažniausiai sinusitą sukelia peršalimas (virusinė kvėpavimo takų infekcija), alergijos ir aplinkos veiksniai.

Ūmaus sinusito simptomai yra: spaudimas, skausmas sinusų srityse, nosies užgulimas, išskyros, kosulys, gerklės ir galvos skausmas. Ligonis gali karščiuoti. Nosies plovimas yra vienas iš veiksmingiausių būdų tiek ūminiam, tiek lėtiniam sinusitui gydyti.

Nosies plovimui galima naudoti druskos arba fiziologinį tirpalą, kuris pašalina iš nosies sinusų gleives ir bakterijas.

AUSŲ UŽDEGIMAS (otitas) gali būti išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Otitas – tai infekcinis vidurinės ausies uždegimas. Ši liga dažnai pasitaiko vaikams (nors neretai serga ir suaugusieji). Paprastai tai – kvėpavimo takų infekcijų komplikacija . Dažniausiai otitą sukelia stafilokokai, streptokokai, pseudomonos ir kitos bakterijos. Kiek retesni ausies uždegimo sukėlėjai – virusai ir grybeliai. Infekcija į ausį paprastai patenka sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimais (sloga, sinusitas, tonzilitas).

Pagrindiniai simptomai: karščiavimas, prastesnis girdėjimas, ausies skausmas, išskyros iš ausies.

GRIPAS – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl galimų komplikacijų.

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38 0 C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas.

Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda aplinkos ore, nusėda ant aplinkos paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba, retesniais atvejais, užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Rekomenduojama:

  • Dažnai plauti rankas.
  • Stengtis išsaugoti gerą bendrą sveikatos būklę: gerai išsimiegoti, būti fiziškai aktyviems, rūpintis psichine sveikata, valdyti stresą, gerti daug skysčių ir valgyti visavertį maistą.
  • Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų bei kontakto su sergančiais žmonėmis.
  • Kosint ir čiaudint prisidengti burną.
  • Stengtis neliesti paviršių, kurie gali būti užkrėsti gripo virusu, ir vengti liesti rankomis akis, nosį ar burną.
  • Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Norintys pasiskiepyti nuo gripo, gali kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą, šeimos gydytoją.

 Specialistai primena, kad efektyviausia apsaugos nuo gripo priemonė – skiepai. Jie žymiai sumažina riziką susirgti gripu ir svarbiausia – įvairių su gripu susijusių komplikacijų riziką. Rizikos grupėms priskiriami asmenys gali pasiskiepyti nemokamai. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Nepamirškime, kad rudenį ir žiemą tyko ne tik gripas, bet ir įvairios ūmios kvėpavimo takų infekcijos, todėl reiktų būti dėmesingiems savo sveikatai: jei įmanoma, venkime kontakto su sergančiais žmonėmis, laikykimės asmens higienos taisyklių, sirgdami paisykime gydytojo nurodymų. Ypač svarbu yra nuolat plauti rankas. Bet ne tiesiog nuskalauti, o kruopščiai bent 20 sekundžių iš visų pusių plauti jas su muilu ir  tekančiu vandeniu.

Parengta pagal www.ulac.lt ,  www.vvspt.lt ir  www.utenavsb.lt informaciją

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook