Lietuva viešai prisiėmė įsipareigojimą uždrausti fizines bausmes šeimoje

20 proc. tėvų Lietuvoje bent kartą per savaitę vaikams taiko žeminančias bausmes. Beveik du trečdaliai tėvų Lietuvoje pateisina fizines bausmes vaikams tam tikromis sąlygomis ir kas penktas bent kartą per savaitę naudoja žeminančias bausmes prieš savo vaiką. Šie Lietuvoje atlikto tyrimo duomenys pristatyti vakar Briuselyje vykusioje tarptautinėje organizacijos „Save the Children“ konferencijoje, kurioje apžvelgti Lietuvoje, Italijoje, Rumunijoje ir Švedijoje vykdyto projekto „Auklėti, o ne bausti“ rezultatai.

VO „Gelbėkit vaikus“ Lietuvoje atliktas fizinių bausmių vaikams taikymo tyrimas parodė, kad 59,6 proc. tėvų pateisina fizines bausmes tam tikromis situacijomis, nors tik 3 proc. jų mano, jog fizinės bausmės yra viena iš vaiko auklėjimo priemonių. Be to, 43,2 proc. tėvų prisipažino, kad keletą kartų per metus jiems tenka pliaukštelėti vaikui, susidūrus su netinkamu jo elgesiu. Dažniausiai tėvų naudojamos žeminančios bausmės yra „namų areštas“ ir šaukimas/rėkimas – 20,4 proc. tėvų prisipažino, kad šaukti ant vaiko jiems tenka bent kartą per savaitę, o 22,9 proc. – kartą ar du per mėnesį. Keletą kartų per metus apklausti tėvai taikė ir tokias žeminančias bausmes kaip vaiko gėdijimas ir/ar išjuokimas (17,5 proc.) bei ignoravimas (18,9 proc.).

Fizinės bausmės yra viena iš labiausiai paplitusių smurto prieš vaikus formų ir, nors dažnai teigiama kitaip, jos nėra priemonė vaiko gerovei užtikrinti. Šių bausmių taikymas ir toleravimas pažeidžia vaiko teisę į fizinį vientisumą, žmogiškąjį orumą ir visapusišką apsaugą, silpnina ryšį su tėvais. Fizinės bausmės vaikui rodo, kad smurtas yra priimtinas būdas pasiekti tai, ko nori, spręsti konfliktus ir stresines situacijas, priversti kitus žmones elgtis taip, kaip noriu aš, nepaisant jų poreikių ir jausmų“, – sako „Gelbėkit vaikus“ programų vadovė Kristina Stepanova.

Pasak jos, fizinės bausmės taip pat formuoja vaiko baimę tėvams, kurie, kaip tiki vaikas, yra vieninteliai, galintys jį apsaugoti. Tokiu būdu vaikas elgiasi taip, kaip nori tėvai, ne dėl to, kad supranta, jog taip elgtis tinkama, o dėl to, kad bijo bausmės. Kai tik nebelieka bausmės baimės, vaikas vėl grįžta prie netinkamo elgesio. Be to, bausmės, net ir nežymus pliaukštelėjimas, žaloja ne tik fiziškai, bet ir psichiškai bei dvasiškai.

Pasak „Gelbėkit vaikus“ programų vadovės, projekte „Auklėti, o ne bausti“, finansuoto Europos Komisijos DAPHNE III programos lėšomis, dalyvavusių šalių situacija skirtinga. Lietuvoje ir Italijoje fizinės bausmės šeimos aplinkoje vis dar nėra uždraustos įstatymais. Rumunijoje, nors įstatymai draudžia fizinių bausmių taikymą, jos vis dar yra plačiai toleruojamos visuomenėje. Švedijoje fizinės bausmės buvo uždraustos įstatymais dar 1979 m. ir joje fizinių bausmių taikymas nėra socialiai priimtinas.

Šiuo metu teisinis fizinių bausmių visose vaiko aplinkose – namuose, mokykloje, globos ir nepilnamečių justicijos sistemose draudimas iš viso yra užtikrintas 16 Europos Sąjungos valstybių narių. Dar penkios, tarp kurių ir Lietuva, viešai prisiėmė įsipareigojimą uždrausti fizines bausmes šeimoje įstatymais. Tai nereiškia, kad tėvai bus baudžiami už pliaukštelėjimą vaikui. Tokiu draudimu siekiama užtikrinti tinkamą vaiko teisių praktinį įgyvendinimą, pagarbą vaiko asmenybei ir jo orumui, taip pat – tinkamas sąlygas ir priemones pranešti apie smurto prieš vaikus atvejus. Įstatyminis fizinių ir kitų žeminančių bausmių draudimas taip pat padėtų sudaryti tinkamas sąlygas kompetentingoms institucijoms, tarnyboms ir organizacijoms laiku suteikti efektyvią pagalbą vaikui bei paramą ir patarimus jo artimiesiems, tėvams, ugdant ir auklėjant vaikus, susidūrus su stresu ir sunkumais.

Daugiau informacijos apie projektą „Auklėti, o ne bausti“ bei leidinį tėvams apie tai, kaip tinkamai reaguoti ir spręsti auklėjimo metu kylančias problemas, galima rasti VO „Gelbėkit vaikus“ interneto svetainėje.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook