Ligų kaltininkai – adenoidai

Padidėjo ryklės tonzilėsApie adenoidus anksčiau ar vėliau išgirsta bene visi tėvai. Atrodytų, šie dariniai tik apsunkina vaikui gyvenimą. Bet taip nėra. Adenoidai – svarbus imuninės sistemos organas, o problemos atsiranda tuomet, kai jie padidėja. Viena iš adenoidų išvešėjimo priežasčių – nusilpęs imunitetas. Ką reikėtų žinoti apie šiuos darinius?

Dažnai viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergančio vaiko adenoidai padidėja ir periodais tarp infekcijų puolimų nespėja grįžti į pradinę padėtį. Jeigu vaikas dažniausiai kvėpuoja per burną, nuolat serga kvėpavimo takų ligomis, tėveliams vertėtų susirūpinti, nes jo adenoidai gali būti padidėję. Sergančiam jų uždegimu – adenoiditu, vaikui taikomas vietinis gydymas, taip pat padeda grūdinimas, kartais adenoidus būtina pašalinti.

Kodėl vaiką kamuoja padidėję adenoidai?

Adenoidai – tai ryklės tonzilės, sudarytos iš nosiaryklės skliaute esančio limfinio audinio. Šios tonzilės yra imuninės sistemos dalis, kurioje susikaupę imuninės ląstelės. Tėvai žino, kad sergant gerklės uždegimu padidėja kaklo limfmazgiai. Adenoidai – taip pat yra limfinio audinio dariniai, kurie padidėja dėl uždegimo, tik apčiuopti išorėje jų negalime.

Normalios būklės ryklės tonzilės nedidelės. Į nosiaryklę patekus infekcijai, imuninės ląstelės pradeda veikti, dėl to adenoidai padidėja. Pasveikus paprastai jie vėl susitraukia. Bet jeigu liga tęsiasi ir vaiką nuolat puola virusai, adenoiduose vystosi nuolatinis uždegimasadenoiditas ir ilgainiui jie padidėja.

Adenoidų uždegimas 3 – 7 metų vaikus kamuoja daug dažniau negu vyresnius. Taip yra todėl, kad maži vaikai dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, prienosinių ančių uždegimu (sinusitas), bronchitu, alerginėmis ir kitomis ligomis, juos ilgai kamuoja sloga ir kosulys. Dar viena priežastis – šio amžiaus vaikų labiau išvešėjęs limfinis audinys, iš kurio sudaryti adenoidai. Paauglystėje ryklės tonzilės nuosekliai mažėja ir apie dvidešimtuosius gyvenimo metus visiškai išnyksta.

Negalavimo požymiai

Padidėję adenoidai užkemša užpakalines nosies ertmės angas, todėl vaikas kvėpuoja per burną. Taigi, jeigu vaikui sunku kvėpuoti per nosį, mama ir tėtis gali įtarti, kad jį kamuoja padidėjusios ryklės tonzilės. Verta kreiptis į gydytoją, jeigu vaikas sunkiai kvėpuoja, ypač miegodamas, arba knarkia. Tokie vaikai kvėpuodami atvira burna neramiai miega, gali šlapintis į lovą. Dėl sutrikusio kvėpavimo miegant gali ištikti net dusulio priepuoliai. Taip pat – miego apnėja, kai miegantis vaikas trumpam nustoja kvėpuoti.

Mažylis pabunda nuvargęs, skundžiasi galvos skausmu, todėl dieną jam sunku susikaupti. Per burną įkvepiamas nesušildytas ir neišvalytas oras. Todėl toks vaikas dažnai serga peršalimo ligomis ir jį kamuoja užsitęsusi sloga.

Kuo pavojingas adenoidų uždegimas?

Išvešėję adenoidai gali užkimšti klausomojo (Eustachijaus) vamzdelio angą, jungiančią nosiaryklę su vidurine ausimi. Todėl gali suprastėti vaiko klausa ir peršalimai dažnai komplikuosis į otitą (vidurinės ausies uždegimą). Tyrimais įrodyta, kad adenoidai – puiki terpė adenovirusams, kurie sukelia ūminius kvėpavimo takų uždegimus: slogą, tonzilitą, bronchų ir plaučių ligas. Mat limfiniame audinyje yra raukšlelių, kuriose patogu daugintis bakterijoms.

Nuolat pravira burna priversto kvėpuoti vaiko apatinis žandikaulis nusileidžia, formuojasi netaisyklingas sąkandis, auga kreivi dantukai. Todėl netinkamai formuojasi nosis ir kitos veido dalys. Egzistuoja net medicininis terminas – „adenoidinis veidas“. Tai siauras ir pailgas veidas, atsikišę priekiniai dantys, aukštas gomurio lankas, žema liežuvio padėtis, siauras viršutinis žandikaulis, trumpa viršutinė lūpa. Vaiko kalba pasidaro neaiški, paduslėja balsas. Gali netaisyklingai vystytis krūtinės ląsta, sulėtėti vaiko psichinė raida. Specialistas dažnai iš vaiko išvaizdos supranta jo negalavimo priežastį.

Kaip nustatomas ryklės tonzilių uždegimas?

Išvešėjusius adenoidus svarbu nustatyti kuo anksčiau, kol vaiko organizme dar neatsirado didesnių pokyčių. Ryklės tonzilės matomos apžiūrint vaiko nosiaryklę specialiu veidrodėliu, atliekama endoskopinė nosiaryklės apžiūra.

Ligos priežastys

Adenoidų, kaip ir viso limfinio audinio, paskirtis – antikūnų gamyba organizmo atsparumui ir kovai su infekcijoms. Jei organizmas nusilpęs, silpnėja ir gynyba, tada pradeda daugiau gamintis limfinio audinio. Taigi padidėję adenoidai – vaiko imuninės sistemos reakcija į stiprų dirgiklį.

Pagrindinės priežastys

  • Paveldimumas. Ryklės tonzilės padidėja vaikams, kurių tėvai vaikystėje taip pat patyrė šį negalavimą.
  • Prasti mitybos įpročiai. Labiausiai imunitetą silpnina saldumynai, nes juose esantys dirbtiniai angliavandeniai  neutralizuoja kai kurias nuo virusų saugančias medžiagas. Todėl didelis saldumynų kiekis skatina ligas.
  • Alerginės viršutinių kvėpavimo takų ligos (sinusitas, bronchinė astma).
  • Dažni peršalimai.
  • Imunitetą silpninančios infekcinės ligos: skarlatina, tymai, raudonukė, infekcinė mononukleozė.
  • Įtakos turi sausas nevėdinamų patalpų oras šildymo periodu.
  • Dulkės ant kilimų, minkštų baldų, atvirose knygų lentynose.
  • Nepalankios ekologinės sąlygos, pavyzdžiui, pramonės teršalai, tėvų rūkymas namuose.

Adenoidų gydymas

Operuoti adenoidų gydytojai neskuba, nors įrodyta, kad juos pašalinus, imunitetas nepasikeičia. Mat toks pats limfinis audinys yra visoje kvėpavimo takų gleivinėje. Didesnės reikšmės imunitetui turi kvėpavimo takų gleivinės atsparumas. Be to, išoperuoti adenoidai gali vėl išaugti. Todėl šiuolaikinė medicina siūlo kitokį gydymą, kuris kiekvienu konkrečiu atveju individualus. Lėtinio ryklės tonzilių uždegimo gydymas gali užsitęsti. Pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, pasikonsultavus su otorinolaringologu, o prireikus – ir su alergologu arba imunologu.

Adenoidai gydomi vaistais nuo uždegimo, imunitetą stiprinančiais preparatais. Kad ryklės tonzilėse nebūtų nuolatinio uždegimo, svarbu nutraukti peršalimo ligų grandinę. Kuo rečiau vaikas serga, tuo mažesnė tikimybė, kad padidės adenoidai.

Adeinoidai operuojami dažnai kvėpavimo takų uždegimais sergantiems vaikams, nes jie yra infekcijos židinys. Mat limfinis audinys – puiki terpė bakterijoms veistis. Jei ryklės tonzilės padidėja tiek, kad pablogėja mažylio klausa, vaikas negali kvėpuoti per nosį, dažnai kartojasi kvėpavimo takų infekcijos, sutrinka veido skeleto vystymasis, taip pat gali prireikti operacijos. Adenoidai šalinami taikant bendrąją intubacinę nejautrą, taigi vaikas nepajunta diskomforto. Operacija nesudėtinga ir trunka neilgai. Jei nekyla jokių komplikacijų, praėjus 3 – 4 valandoms po operacijos, vaikas išleidžiamas namo. Išoperuotas vaikas visiškai pasveiksta per 1 – 3 savaites. Jis slaugomas namuose, ligoniuką reikia maitinti tik švelniu šiltu maistu, negalima duoti karštų gėrimų, maudyti karštoje vonioje. Jei po operacijos vaikas vis tiek iš įpročio kvėpuoja pro nosį, jam skiriami specialūs kvėpavimo pratimai.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Radnatt nuotrauka iš FreeDigitalPhotos.net

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook