Kosulys – kai tampa lojamas

Lojamas kosulysLojamas kosulys – laringito, krupo , tracheito požymis. Šias ligas sukelia virusinės infekcijos arba alergijos. Išskirtinis  lojamas, sausas su karkalais kosulys – krupo požymis.

Laringitas

Laringitas – gerklų uždegimas. Maži vaikai dažnai serga virusiniu gerklų uždegimu, vadinamu – stenozuojančiu laringitu arba virusiniu krupu. Infekcija patenka  pro nosį ir nosiaryklę, o iš ten keliauja į gerklas ir trachėją. Užkimsta ligoniuko balsas, kankina lojamas kosulys,

Liga prasideda staigiai pakilusia temperatūra suprastėjusia savijauta, po to užpuola kosulys ir vaikas ima sunkiai kvėpuoti, užkimsta, gali pamėlti lūpos. Ypač pavojingas įkvepiant atsirandantis švilpiamas dusulys.

Dūstančiam vaikui pavojinga apžiūrėti gerklę. Pirmoji pagalba stenozuojančiu laringitu sergančiam vaikui – kvėpavimo takų drėkinimas. Gali prireikti ir gydymo ligoninėje.

Jeigu vaikui atsirado stiprus švilpiamas dusulys įkvepiant, reikia kuo skubiau kviesti gydytoją. Jį reikia guldyti į ligoninę, nes pavojingi dusulio priepuoliai gali kartotis.

Mažesni kaip 3 metų vaikai dažnai serga virusiniu krupu, nes ligai palankūs jų siauri kvėpavimo takai.

Krupas

Krupas – infekcinis gerklės, gerklų ir trachėjos uždegimas. Gerklų ir trachėjos pabrinkimas sukelia kosulį, taip pat gali kilti čaižus gergždžiantis garsas įkvepiant.

Suaugusieji taip pat gali pasigauti šį virusą, bet jiems jis tesukels elementarų peršalimą, o ne krupą, nes suaugusiojo gerklos daug didesnės.

Liga paprastai praeina per dvi dienas. Panašaus pobūdžio kosulys nebūtinai patvirtina, kad vaikas susirgo  krupu. Dėl kai kurių vaikų gerklų ypatumų paprasčiausiai peršalus jų kosulys skamba kaip sergant krupu.

Epiglotitas – bakterinis krupas

Daug sunkesnė už krupą liga  epiglotitas – ūmus antgerklio ir aplink jį esančių audinių uždegimas.  Tai pavojinga liga, nes išburkęs antgerklis trukdo vaikui įkvėpti oro ir jis gali dusti. Šia liga dažniausiai serga 1 – 6 metų vaikai. Ligą sukelia bakterijos. Vaikas karščiuoja, skauda gerklę, dingsta apetitas, nes mažyliui skauda ryjant, vaikui teka seilės ir darosi sunku įkvėpti. Mažylis kosėja retai ir skausmingai. Susilpnėja vaiko balsas, jam sunku kalbėti.

Įtarus epiglotitą, reikia skubiai kviesti gydytoją. Kol atvyks gydytojas, kad vaikui būtų lengviau kvėpuoti, pasodinkite jį pusiau sėdomis. Vaikas gydomas antibiotikais ligoninėje (Švilpiamas kvėpavimas).

Esant krupui tai pat naudinga vaiką nuvesti pas gydytoją. Tai ypač svarbu, jeigu jūsų vaikui dar nesukako vieneri arba jam daugiau kaip ketveri metukai. Dažniausiai krupas ištinka 1 4 metų vaikus, bet jie serga šia liga ne taip sunkiai ir praktiškai nebūna komplikacijų. Susirgus mažesniam arba vyresniam vaikui gali užsiblokuoti trachėja.

Ką daryti?

Vaikui padės vandens garai. Vaikas gali žaisti virtuvėje arba vonios kambaryje, kuriame gausu garų. Naktį jo kambaryje nuolat virinkite arbatinuką. Šildymo sezonu galite ant radiatoriaus padėti

šlapią rankšluostį. Garai padeda sumažinti vaiko gerklų patinimą skausmą bei palengvina kvėpavimą. Skausmą ir temperatūrą padės sumažinti paracetamolis.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook