Mama, susirūpink, jeigu vaikas prastai miega

Vaikas mažai miegaGeras ir sveikas miegas svarbus žmogui, ypač – augančiam vaikui. Tai patvirtino gydytojų praktika ir moksliniai tyrimai. Apie  miego problemas buvo kalbama Vaikų ligoninės vaikų neurologų Pasaulinei miego dienai skirtoje konferencijoje „Ramus miegas. Lengvas kvėpavimas. Sveikas kūnas“. Miego medicinos pradininkė Lietuvoje prof. Vanda Liesienė, priminė, kad miegas – sudėtingas fiziologinis procesas. Žmogui miegant, suintensyvėja galvos smegenų kraujotaka, o esant nemigai  – blogėja esamos ligos ir gali atsirasti naujų.

Šiandien atliekam daug miego medicinos mokslinių tyrimų. Bandoma diagnozuoti ligas miego metu, tiriama mitybos reikšmė miego kokybei ir kita.

Vaikų ligoninės Vaikų neurologijos skyriaus vedėja dr. Rūta Praninskienė paskelbė nerimą keliančių faktų, kad miego problemos šiandien vaikus vargina daug dažniau nei prieš dešimt metų. „Mūsų tyrimai rodo, – teigia ji, – kad net Lietuvos kūdikiai miega mažiau – iki 13 val., nors kūdikis turėtų miegoti 14–15 val. per parą, o dvylikamečiai teišmiega  iki 7 val., nors tokio amžiaus vaikas turėtų miegoti 9 val. per parą.“

Dr. R. Praninskienės teigimu, vaiko miegas svarbus ne tik jo paties sveikatai ir augimui, jis turi įtakos visai šeimai. Dėl to, kad vaikas prastai miega sutrinka visos šeimos gyvenimo ritmas, kyla psichologinės problemos. Todėl sveiku vaiko miegu šeimai verta susirūpinti kuo anksčiau. Kūdikius nuo šešių mėnesių reikėtų pratinti užmigti be kitų pagalbos.

Dėl svarbių priežasčių sutrinka paūgėjusių vaikų ramus miegas. Vaikų neurologai pastebi, kad vaikas sunkiai užmiega dėl to, kad  prieš miegą iki vėlyvos nakties ilgai sėdi  prie kompiuterio, naršo planšete arba naudojais kita informacinių technologijų priemone. Nuolat pažeidžiamas miego režimas ir  vaikas užmiega tik  antroje nakties pusėje: sutrinka už gerą miegą atsakingo hormono melatonino cirkadinė sekrecija. Dėl to gali sutrikti vaiko organizmo metaboliniai procesai ir didėja pavojus nutukti, taip pat – autoimuninių, onkologinių ir širdies ligų pavojus.

Dėl cirkadinio ritmo sutrikimų paaugliai dažnai skundžiasi bloga atmintimi, sutrikusia dėmesio koncentracija, vaikas mieguistas dieną. Todėl norėdami būti aktyvūs dieną, vartoja daug energiją stimuliuojančių gėrimų.

Pastebėta, kad kūdikių miegas labai dažnai sutrikdomas vis dažniau pasitaikančios mažakraujystės.

Vaikų ligoninės neurologai vaikų miego problemas sprendžia, pasitelkdami ne tik mokslo laimėjimus ir savo patirtį. Tiksliai diagnozuoti miego sutrikimus ir paskirti reikiamą gydymą jiems padeda nuo  2009 m.  Vaikų ligoninėje veikianti vienintelė Baltijos šalyse Vaikų miego laboratorija.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook