Mamos figūra ir vaiko sveikata

Mama ir dukrosDviejų dukrelių mama Erika Taicienė ir kūno kultūros specialistė, ir kineziterapeutė, ir būsima sveikatos politikos specialistė (dabar Erika studijuoja magistrantūroje). Todėl nenuostabu, kad sportas – visų šeimos narių dienotvarkės dalis. Abi dukrelės pamėgo badmintoną, o vyras žaidžia krepšinį. Pati Erika nuo mokyklos laikų lankė lengvąją atletiką. Tik dabar rimtai sportuoti nebėra kada, bet ištaikiusi laisvo laiko bendrus lavinamuosius pratimus moteris būtinai atlieka.

Kodėl pasirinkote būtent badmintoną? Gal visa jūsų šeima laisvalaikiu sportuoja kartu?

Laisvalaikio mūsų šeima turi mažai. Daugiausiai laiko kartu praleidžiame savaitgalį. Tuomet išsiruošiame pasivaikščioti į parką, į kino teatrą, važiuojame aplankyti senelių arba tiesiog visi kartu leidžiame vakarus namuose. Kaip kineziterapeutė, žinoma, galėčiau daugiau dėmesio skirti savo vaikų laikysenai, bendram fiziniam pasirengimui, bet vis pritrūksta laiko.

Mama Erika su dukromisBadmintoną jos pradėjo žaisti tik šiais mokslo metais. Anksčiau dukros lankė šokių būrelius. Badmintoną pasirinkome todėl, kad tai dinamiškas, smagus žaidimas. Jis stiprina viršutinę kūno dalį, kojas, lavina šoklumą ir koordinaciją. Šis žaidimas tinka visai šeimai, deja,

sportuojam dažniausiai visi atskirai. Vyras žaidžia krepšinį, aš sportuoju namuose, jokio sporto klubo nelankau, nes pati galiu susidaryti pratimų kompleksą. Svarbu nepatingėti ir rasti laiko sau.

Sako, kad tradiciškai dukros labiau prisirišusios prie tėčio, o sūnūs – prie mamos, o kas didesnis autoritetas ir dukrelių draugas jūsų šeimoje?

Iš tiesų taip ir yra. Dukroms tėtis – šeimos tvirtovė, už kurios mes visos trys jaučiamės labai saugios ir ramios. Aš darbą baigiu gana anksti, todėl vaikų užklasine veikla dažniausiai tenka rūpintis man. Taigi ir namų ruošos darbai paprastai atitenka man, nes mūsų tėtis labai daug dirba.

Man svarbu dukras išmokyti savarankiškumo. Norėčiau, kad jos mokėtų ir valgį pagaminti, ir susitvarkyti namuose, ir savimi pasirūpinti.

Šeima vasarąVisos dar ir piešiate, gal ir kitų pomėgių turite?

Manau, kad reikia lavinti ir dukrų meninį skonį. Marija ir Ieva jau trečius metus lanko dailės būrelį „Trys mūzos“ Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Man patinka tapyba, ypač aliejiniais dažais.

Labiausiai mėgstu gaminti saldumynus. Pyragus ir tortus pradėjau kepti augindama dukras namuose. Dabar turiu didžiulį segtuvą įvairiausių receptų. Visoms šeimos šventėms tortą stengiuosi iškepti pati. Mergaitėms skaniausias morkų pyragas bei tortas „Angelo ašaros“.

Dar vienas mergaičių mėgstamas užsiėmimas ShihTzu veislės šuniuko Argo auklėjimas ir žaidimai su juo. Mergaitės rūpinasi augintiniu paeiliui: vieną dieną šunelio reikalus tvarko viena, kitą dieną kita.

Spaudoje gausu sveikos gyvensenos patarimų, o fizinis aktyvumas – vienas svarbiausių sveikatos veiksnių. Ką galėtum patarti kitoms mamoms kaip kūno kultūros specialistė ?

Šiuolaikiniai vaikai vis mažiau laiko žaidžia kieme ir vis ilgiau užsisėdi prie kompiuterio. Vaikai dar tik auga, formuojasi, tad būtent dabar svarbu pasirūpinti jų sveikata, kad neužkluptų problemos ateityje. Juk geriau augti sveikam, negu vėliau gydytis. Per pirmuosius penkerius gyvenimo metus įgytus tam tikrus gebėjimus vėliau vaikas tik tobulina. Sveikas vaikas fiziškai aktyvus turi būti visas 7 savaitės dienas.  Judėjimas didina organizmo ištvermę, stiprėja raumenys, raiščiai bei sausgyslės.

Mamoms patarčiau atkreipti dėmesį į vaiko laikyseną. Stebėkite, kaip vaikas juda ir sėdi. Taisyklingą laikyseną galima išugdyti. Tai padaryti padės tinkama vaiko darbo aplinka, pagal amžių ir sudėjimą pritaikyta kuprinė. Įvairūs fiziniai pratimai tobulina judesių grakštumą, plastiškumą, vaikas išmoksta taisyklingos laikysenos. Atsikratyti lengvų negalavimų gali padėti masažas.  Be to, masažas puikus malonumas ir mamoms, ir tėčiams.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad vaikai kiekvieną dieną būtų fiziškai aktyvūs ne mažiau kaip vieną valandą. Nesijaudinkite, kad vaikas bėgioja iš vieno sporto būrelio į kitą. Taip jis bando atrasti įdomią veiklą. Gal šiandien jį žavi krepšinis, po mėnesio jis norės žaisti futbolą, o gal labai patiks tenisas ir jis taps puikiu teniso žaidėju, bet mėgstamą užsiėmimą vaikas turi atrasti pats, išbandęs kuo įvairesnes sporto šakas.

Mamytėms veikiausiai taip pat įdomu išgirsti apie tai, kaip padailinti savo kūno linijas. Ar daug reikia prakaituoti sporto salėje, kad pasiektum norimo rezultato?

Vieno recepto visoms mamoms nėra, nes kiekvienos organizmas skirtingas: kas tinka vienai,  visiškai gali netikti kitai moteriai. Bet sportuoti reikia visoms, nes mankštos, fiziniai pratimai ir kitoks aktyvumas gerina savijautą, darbingumą ir nuotaiką, padeda išvengti ligų. Be to, sporto salėje galima puikiai praleisti laisvalaikį: pabendrauti, pasidalinti patarimais, įspūdžiais. Manau, kad sportas šeimoms turi tapti įpročiu. Mes su vyru pavasarį ir vasarą drauge bėgiojame. Dar labai svarbu tinkamai maitintis.

Norint pasiekti rezultatų, pirmiausia reikia žinoti, ko sieki, ir kokie būdai veiksmingi. Jei norite tikrai gerų rezultatų, patarčiau sportuoti su treneriu ar kineziterapeutu, nes netinkamai atlikdama pratimus galite sau net pakenkti.

Moterims labai naudinga rytinė gimnastika. Pirma, ji padeda atsibusti ir suteikia žvalumo. Antra, padeda dailinti figūrą. Trečia, rytinių pratimų kompleksas gerina moters sveikatą – padeda pašalinti iš organizmo toksinus ir šlakus, pagreitina kraujo apytaką, gerina širdies, kraujagyslių, nervų bei judėjimo sistemų veiklą.

Kalbėjosi Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook