Maža trauma gali sukleti stabligę

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad Kėdainių rajone liepos pabaigoje, po dešimties metų pertraukos, vėl užregistruotas susirgimas stablige. Tikėtina, kad šio susirgimo priežastis – žaizda užteršta žemėmis su stabligės sukėlėjais. Susirgusysis besidarbuodamas darže užmynė ant žemėje buvusios vinies. Pirmieji ligos simptomai pasireiškė po traumos praėjus vos kelioms dienoms, nors žaizdelė buvo ir visai maža. Šiuo metu vyriškis gydomas.

Per metus Lietuvoje registruojama iki 4 susirgimų stablige, Kauno apskrityje – po vieną beveik kas metai. Kėdainių rajone paskutinį kartą stabligės atvejis buvo registruotas 2002 m.

Stabligės galima išvengti pasiskiepijus. Nuo 2009 m. vyresni nei 26 metų amžiaus Lietuvos gyventojai difterijos ir stabligės vakcina yra skiepijami nemokamai. Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Stabligės sukėlėjasbakterija Clostridium tetani. Tai bakterija, kuriai nereikia deguonies ir kuri gamina sporas, atsparias aplinkos veiksniams (karščiui, šalčiui, saulės šviesai), todėl sporos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Stabligės sukėlėjai yra labai plačiai paplitę gamtoje. Jie aptinkami įvairiausių gyvūnų, taip pat ir žmogaus žarnyne. Ligos sukėlėjai su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką.

Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vyriausioji specialistė Lolita Menčikovienė primena, kad šia liga žmogus užsikrečia, jei susižaloja žemės ūkio įrankiais ar kitaip susižeidžia dirbdamas žemės ūkio darbus. Pakanka beveik nepastebimo odos pažeidimo, kad stabligės sukėlėjo spora patektų į organizmą ir jame pradėtų gaminti toksinus, kurie yra itin pavojingi. Stablige galima užsikrėsti net ir neišėjus iš namų: skutant bulves, valant žemėtas daržoves. Kartais stablige užsikrečiama stipriai nudegus, nušalus ar sužalojus gyvūnui. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi.

Kaip liga pasireiškia? Užsikrėtus, pirmieji ligos požymiai dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių. Liga prasideda palaipsniui. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, „tirpimas” užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Šie spazmai labai skausmingi, trunka nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o jeigu apima didelių raumenų grupes, būna tokie stiprūs, kad nuo jų lūžta kaulai. Dėl sunkių traukulių priepuolių žmogus gali uždusti.

Patikimiausia stabligės profilaktikos priemonė – skiepai. Pagal šiuo metu galiojantį Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių difterijos ir stabligės komponentų turinčia vakcina pradedami skiepyti kūdikiai nuo 2 mėn. amžiaus Vakcinacija baigiama, kai vaikui sukanka 15-16 m. Šia vakcina skiepijami ir visi traumas patyrę suaugę asmenys. Visuotinis vaikų skiepijimas stabligės komponentų turinčia vakcina Lietuvoje prasidėjo 1956 m., todėl visi gimę iki tų metų gali būti nei karto neskiepyti nuo stabligės.

Profilaktiškai kas 10 m. pasiskiepyti nuo stabligės rekomenduojama visiems vyresniems nei 26 m.

Visi besirūpinantys savo sveikata kviečiami kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti nuo stabligės nemokamai, nelaukiant kol patirs traumą.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook