Mažas vaikas labai protingas

Ikimokyklinio amžiaus vaikasŠešerių Willie Mosconi’s varžėsi su geriausiais šalies biliardo žaidėjais, o 11-os tapo JAV biliardo čempionu. Australijoje gyvenanti devynerių Aelita Andre lyginama su Pablo Picasso – pirmuosius meno kūrinius ji nupiešė dar ropinėjimo keturiomis periodu. Indas Akrit Jaswal penkerių skaitė Šekspyrą, o dar po dvejų metų atliko pirmąją operaciją. Jo IQ tuo metu siekė 146. Nors ne visi maži vaikai gali pasigirti tokiais gebėjimais, „Šiaurės licėjaus“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja Vaiva Čičelytė sako, kad vaiko potencialas beribis, o suaugusieji turėtų laiku pastebėti jo talentus.

Ikimokyklinukas tėvams kelia daug rūpesčių. Vaikas dar gyvena vaikystės džiaugsmais, nesiskiria su žaislais, nors jau viena koja mokykloje, tačiau. Ugdymo specialistai gali nuraminti tėvelius – žinias jie perteikia žaidimo forma, o prie akademinio mokymo pratina pamažu. Be to – vaikučiai patys labai smalsūs ir geba atlikti pačias sudėtingiausias užduotis. V. Čičelytė pateikia tris iš jų, kurios įrodo, maži vaikai jau labai protingi.

Savarankiškumo pradžia

Daugelis pedagogų sutinka, kad sėkmingą vystymąsi ankstyvojoje vaikystėje lemia pasitikėjimas savimi, savarankiškumas bei iniciatyvumas. Nors vaikas dar priklausomas nuo jį globojančių ir mylinčių tėvų, tačiau, mokytojos teigimu, ateina metas, kai jam reikia suteikti daugiau laisvės.

Ikimokyklinukai kupini įvairiausių idėjų ir nekantrauja jas įgyvendinti. Suteikus progą, jie geba prisitaikyti prie situacijos. Pavyzdžiui, vaikai panoro suvaidinti spektaklį, todėl grupėje patys sukūrė teatrą: iš kėdžių padarė sceną, sugalvojo pavadinimą ir parašė „Teatro kaina – 8 plojimai“, – pasakojo V. Čičelytė.

Prasmės paieškos raidžių pasaulyje

Ikimokyklinukui svarbu tyrinėti aplinką, mat visas pasaulis – dar nepažintas. Vaikai patys kuria savo žinių sistemą – ieško ryšių, prasmės. Būtent dėl to reikia stimuliuoti visus vaiko pojūčius: regą, klausą, lytėjimą, uoslę, skonį, judėjimo ir pusiausvyros jutimus. Per gana trumpą laiką susiformuoja kalbiniai įgūdžiai, tobulėja loginis mąstymas ir kūrybiniai gabumai, o visus šiuos pojūčius naudinga pasitelkti diegiant vieną pagrindinių– skaitymo – įgūdį.

Ikimokyklinio amžiaus vaikas gali išmokti išgirsti, atpažinti, prisiminti raides ir rašyti žodžius. Nuolat matydami įvairius užrašus, girdėdami iš kokių garsų jie susideda, užrašydami matomus žodžius, vaikai kartais savaime pradeda skaityti. Ikimokyklinukai labai judrūs, tačiau gali sukoncentruoti dėmesį ir ilgiau išsėdėti vienoje vietoje“, – pastebi ir V. Čičelytė.

Gebėjimas suprasti situaciją ir prisitaikyti

5-7 metų vaikas ne tik stebina pasiekimais, tačiau geba prisitaikyti, valdyti emocijas, įvardinti savo jausmus stengiasi padėti kitiems.

„Tinkamai paruošti vaikai geba susikaupti ir atlikti reikiamą darbą. Pavyzdžiui, per Velykas važiavome koncertuoti į neįgaliųjų įstaigą. Čia net suaugusiam nelengva, tačiau vaikai sugebėjo parodyti suplanuotą programą. Grįžę namo, jie patys sugebėjo padaryti išvadas, kad tokiems žmonėms reikia padėti.

Vaikas gali išklausyti ir suprasti bei laikytis tam tikrų taisyklių. Pavyzdžiui, paaiškinus, kad per pietų miegą turėtų būti tylu ir ramu, buvo įvesta taisyklė „kalbame tik su šalia esančiu ir pašnibždomis“. Nenorėdami trukdyti kitiems, mažieji geba valdytis ir dienos nuotykius pasakoti patyliukais“, – džiaugėsi V. Čičelytė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook