Maži pilveliai nori draugauti su gerosiomis bakterijomis

Disbakteriozė pavojinga ir kūdikiui, ir vaikuiDisbakteriozė vaikus kamuoja dažnai. Šiam negalavimui įtakos turi primaitinimas, nepalanki ekologija, antibiotikai ir dar daug kitų priežasčių. Kodėl disbakteriozė pavojinga ir kaip su ja susidoroti?

Kiekvieno žmogaus organizme gyvena devynios galybės bakterijų. Kai jos gyvuoja tam tikru santykiu, organizmas funkcionuoja normaliai. Svarbiausios jų – bifidobakterijos ir laktobakterijos.

Jos neleidžia prasiskverbti žalingiems mikrobams ir toksinams, padeda stiprinti imunitetą. Be to, geroji mikroflora būtina normaliam virškinimui. Ji padeda pasisavinti vitaminus, mikroelementus, sintezuotis biologiškai aktyvioms medžiagoms. Gerosios bakterijos gamina fermentus, kurie padeda organizmui pasiimti ir tinkamai panaudoti baltymus, riebalus, angliavandenius, sintezuoti nukleino ir tulžies rūgštis.

Bifidobakterijos, laktobakterijos ir E. coli sudaro pagrindinę dalį mikrofloros, kurioje yra ir sąlyginai patogeninių mikrobų. Pastarieji, veikiami nepalankių faktorių, pavyzdžiui, stresų, traumų, susilpnėjusio imuniteto, gali paskatinti ligas. Į organizmą gali patekti ir patogeniniai mikroorganizmai, kurių normaliomis sąlygomis jame nėra. Prasiveržę į vidų jie taip pat sukelia žarnyno infekcijas.

Iš kur atkeliauja bakterijos

Kai sutrinka bakterijų pusiausvyra, t. y. sumažėja gerųjų bakterijų ir atsiranda patogeninės mikrofloros, vadinama disbakterioze. Ypatingai greitai šis negalavimas išsivysto vaikams.

Iki gimimo kūdikio žarnynas sterilus. Bakterijos į kūdikio žarnyną atkeliauja iš gimdymo takų, aplinkos, į kurią jis patenka, iš žindančios mamos organizmo. Maitinimas krūtimi – geriausias būdas kūdikiui gauti daug gerųjų bakterijų ir išvengti žarnyno negalavimų ateityje. Dirbtinai maitinamo kūdikio gaunamoje mikrofloroje kurios nors rūšies bakterijos nevyrauja.

Kodėl pasitraukia gerosios bakterijos?

Viena iš disbakteriozės priežasčių – virškinimo organų: kepenų, skrandžio, žarnyno ligos, taip pat – kai kurie įgimti sutrikimai. Disbakteriozę sukelia ir infekcinės žarnyno ligos (salmoneliozė, dizenterija ir kitos). Šis negalavimas ištinka dažnai virusinėmis infekcijomis sergančius vaikus, taip pat jis ateina drauge su bronchine astma, diabetu, sunkiomis traumomis. Sunaikinti gerąsias bakterijas gali neracionaliai vartojami vaistai, ypač – antibiotikai. Todėl, gydant kurią nors vaiko ligą, reikia pasirūpinti ir normalia žarnyno mikroflora.

Šioms bakterijoms įtakos turi aplinka: prastomis ekologinėmis sąlygomis gyvenantis vaikas labiau rizikuoja netekti gerųjų žarnyno pagalbininkių. Žudo jas ir nuolatiniai stresai, pavyzdžiui, konfliktai šeimoje, kai vaikas nuolat įsitempęs, nervinasi ir verkia.

Viena iš disbakteriozės priežasčių – netinkama mityba. Ypač vengtini angliavandeniai, kurių vaikas prisivalgo su saldumynais, taip pat – gyvulinių riebalų ir baltymų gausa.

Ką jaučia gerąsias bakterijas prarandantis vaikas?

Iš pradžių pablogėja apetitas, žarnyne ima kauptis dujos (meteorizmas), vaiką kamuoja tai už-kietėję viduriai, tai viduriavimas. Vaikas mažiau priauga svorio, tampa neramus ir irzlus. Kiek vėliau, kai žarnyno mikrofloroje jau atsiranda patogeninių bakterijų, išryškėja įvairias ligas primenantys simptomai. Žindomas kūdikis atpila, vemia, jam pučia pilvuką. Pavalgęs, po pusantros – dviejų valandų, kūdikis pasidaro neramus, riečia kojytes prie pilvo, sutrinka miegas, mažylis nepriauga reikiamo svorio.

Vyresnio vaiko disbakteriozė gali būti panaši į gastritą (skrandžio uždegimą). Tik pavalgiusiam vaikui ima skaudėti ir pūsti pilvą, pykina, jis gali raugėti ir vemti. Jam nuolat maudžia pilvo viršuje, kaupiasi daug dujų, užkietėja viduriai.

Disbakteriozė gali priminti ir enterito (plonojo žarnyno uždegimo) požymius. Tuomet vaikas dažnai viduriuoja, skauda pilvą, kamuoja meteorizmas. Mažylis tampa irzlus ir nusilpsta, greitai nuvargsta, skundžiasi galvos skausmu.

Disbakteriozę patiriantis vaikas netenka apetito – nebenori net itin mėgstamo maisto. Be to, sutrinka virškinimas, todėl vaikui ima trūkti vitaminų ir mineralinių medžiagų.

Sunki disbakteriozės forma, kai mikrofloroje įsitvirtina daug įvairių rūšių patogeninių mikrobų, gali sukelti rimtų problemų. Mažyliui periodiškai pakyla temperatūra, krečia šaltis, dažnai skauda galvą. Tai pat kamuoja pilvo skausmų priepuoliai, vaikas dažnai vemia ir viduriuoja.

Kaip gydyti disbakteriozę?  

Svarbu pašalinti bakterijų pusiausvyros sutrikimą sukėlusias priežastis ir vaiką tinkamai maitinti. Kaip gydyti negalavimą sukėlusią ligą bei kuo maitinti ligoniuką, geriausiai patars gydytojas. Derėtų vengti žalių daržovių ir vaisių, išskyrus bananus. Taip pat nereikėtų vaikui duoti pieno produktų, sulčių ir gazuotų gėrimų. Tinkamiausia mėsa – liesa vištiena ir triušiena. Vaikas gali valgyti ryžių, kukurūzų košes. Iš gėrimų tinka arbatos, džiovintų vaisių kompotai (tik be uogų), kisieliai.

Disbakteriozės kamuojamam vaikui gydytojas patars duoti probiotikų preparatą. Suaugusiųjų žarnyno mikroflora skiriasi, todėl vaikams pagamintuose gerųjų bakterijų preparatuose yra būtent nesubrendusiai mažylio mikroflorai reikalingų gerųjų bakterijų rūšių. Tai – Lactobacillus, Bifidobacterium ir Streptococcus, taip pat – Bifidobacterium infantis, kuri yra tik kūdikių ir vaikų žarnyne. Į žarnyną patekusios gerosios bakterijos gali pašalinti patogenines bakterijas ir taip padeda atkurti mikroflorą. Gerosios bakterijos sėkmingai įsitvirtina žarnyne ir dauginasi.

Probiotikai vaikui pravers ir profilaktiškai. Mat vaikų mikroflora jautresnė negu suaugusiųjų ir dažnai sutrinka, todėl pablogėja virškinimas, vaikai neretai viduriuoja arba atvirkščiai – juos vargina vidurių užkietėjimas, pilvuke kaupiasi dujos. Gerosios bakterijos padės atsikratyti šių negalavimų. Nepakeičiamos jos gydantis antibiotikais, kurie vaikams dažnai sukelia viduriavimus, todėl kartu su antibiotikais gydytojai pataria vartoti ir probiotikų preparatą. Rotavirusu užsikrėtusiam vaikui gerosios bakterijos padeda greičiau sureguliuoti tuštinimąsi.

Darželyje ir mokykloje vaikai greičiau užsikrečia įvairiomis skrandžio infekcijomis, virusais, dažnai peršąla. Atsilaikyti prieš čia tykančius pavojus padeda ir normali žarnyno mikroflora.  Tyrimais įrodyta, kad gerosios bakterijos, aktyvindamos antikūnų gamybą, stiprina apsaugą nuo įvairiausių ligų.

Parengė Undinė Gilė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook