Medikai: kodėl svarbu paskiepyti vaiką karantino metu?

Nepaisant koronavirusinės infekcijos epidemijos ir karantino, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai ragina skiepyti vaiką pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, taip pat skatina skiepytis suaugusiuosius pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą ar nuo kitų pavojingų ligų, pavyzdžiui, erkinio encefalito, laikantis skiepijimo schemų.

Kūdikiams būtini skiepai nuo rotavirusinės infekcijos ir kokliušo

Atidėjus profilaktinius skiepijimus ar padarius pertraukas, gali kilti užkrečiamųjų ligų protrūkiai, gresia šių ligų komplikacijos ir mirtys. Pavyzdžiui, 2019 m. dėl nepakankamo ir vis mažėjančio pasiskiepijusių kiekio, Lietuvoje registruotas didžiausias tymų protrūkis per pastarąjį dešimtmetį.

Kūdikiai nuo rotavirusinės infekcijos turi būti paskiepyti ne vėliau kaip iki 32 savaičių ir šio skiepo vėlesniam laikui atidėti negalima. Svarbūs ir skiepai nuo kokliušo: Lietuvoje padidėjo sergamumas šia liga. Negalima atidėti skiepų nuo erkinio encefalito, nes Lietuva yra endeminė šios ligos šalis.

ULAC duomenimis, atidėjus skiepus, gydytojui reikės sudaryti individualų skiepijimų kalendorių – pagal amžių ir skiepijimo indikacijas, nurodytas vakcinų charakteristikoje.

ULAC atkreipia dėmesį į skiepijimo tvarką karantino laikotarpiu

• Apie skiepų pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių laiką asmens sveikatos priežiūros įstaigos vaikų tėvus (įgaliotus atstovus) turi informuoti iš anksto nuotoliniu būdu.
• Suaugusieji dėl planinių skiepų turi susisiekti nuotoliniu būdu.
• Planiniai skiepijimai atidedami, jei vaikai ar suaugusieji buvo išvykę į užsienį 14 kalendorinių dienų laikotarpiu ar kontaktavo su sergančiuoju koronaviruso infekcija, ar žmogumi, kuriam įtariama šia liga.
• Planiniams skiepijimams paskiriamas laikas, procedūra atliekama atskirose patalpose, kad atvykę planiniams skiepams nesusitiktų su kitais pacientais.

Vaikų gydytoja: dalis tėvų vaikų skiepyti neskuba

Anot Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vaikų gydytojos pulmonologės, biomedicinos mokslų daktarės, Lietuvos pediatrų draugijos ir Lietuvos vaikų pulmonologų draugijos narės Ivetos Skurvydienės, nors karantino metu planiniai skiepai nėra atidedami, dalis tėvų dėl jų svarsto.

„Patys aktyviai kviečiame tėvus atvykti į polikliniką paskiepyti vaiko. Skiepus planuojame iš anksto, prieš mėnesį, telefonu susisiekiame su tėvais, paklausiame apie vaiko sveikatą ir suderiname skiepijimo laiką“, – sako vaikų gydytoja.

Kodėl tėvai vėluoja ar nukelia skiepus?

Dažniausiai skiepai nukeliami dėl vaiko ligos ar kelionės. Negalime skiepyti ūmine infekcija sergančio vaiko. Tačiau, tik jam pasveikus ar grįžus iš kelionės, iš karto susisiekiame su tėvais dėl skiepų.

Profilaktiškai tikrindami vaiko sveikatą informuojame tėvus apie tai, kad jie turi galimybę skiepais apsaugoti savo vaiką nuo sunkių infekcinių ligų, pageidaujantiems įteikiame skiepų kalendorių, nuorodas į internetinį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapį, kuriame yra naudingos informacijos.

Karantino metu tėvai dažniau teiraujasi dėl vaiko profilaktinio sveikatos tikrinimo. Teisės aktuose neparašyta, kad gydytojui neleidžiama pasverti ar pamatuoti vaikų, prieš atliekant skiepijimus. Patys tėvai nori žinoti apie augančio vaiko mitybą, raidos sutrikimus ir kitus svarbius dalykus.

Kaip priimate vaikus karantino laikotarpiu?

Vadovaujamės sveikatos ministro įsakymu, kuriame nurodomos sąlygos būtiniems skiepams atlikti – paruošti specialias patalpas, kad nesusitiktų atvykstantys planiniams skiepijimams vaikai ir sergantieji.

Turime du įėjimus – vieną skiepijamiems vaikams, kitą – sergantiems, kuriems reikia gydytojo pagalbos. Patariame su vaiku važiuoti vienam iš tėvų. Jis turi būti su medicinine kauke, vienkartinėmis pirštinėmis.

Tėvams telefonu paaiškinus, kad pasirūpinome jų vaiko saugumu, lengviau susitarti ir jie atvyksta skiepytis nebijodami užsikrėsti.

Ar galima skiepą paskirti nuotoliniu būdu?

Paskirti skiepą be gydytojo apžiūros negalima: būtina pamatuoti temperatūrą, patikrinti, ar vaikas neserga ūmia liga.
Pavyzdžiui, tėvai, kurie nusprendė skiepyti ne pagal skiepų kalendorių kelerių metų vaiką nuo meningokoko B, karantino metu turi susisiekti nuotoliniu būdu ir iš anksto suderinti su gydytoju skiepijimo laiką. Be susitarimo į vaikų polikliniką atvykti neleidžiama.

Kaip pasikeitė vaikų sergamumas karantino metu?

Karantino metu vaikai serga mažiau, nes nelanko darželių ir mokyklų. Tačiau nuotoliniu būdu daug kalbamės su tėvais apie vaikų maitinimą, priežiūrą, išrašome vaistus sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Stengiamės būti pasiekiami, bendraujame su vaikų tėvais įvairiomis šiuolaikinių technologijų priemonėmis.

Pasaulio sveikatos organizacija kovo mėnesį pateiktose rekomendacijose perspėja, kad planuojant apsaugos nuo koronavirusinės infekcijos priemones būtina atsižvelgti į pavojus, kurie gali kilti nutraukus planinį gyventojų skiepijimą. Net dėl nedidelių skiepijimo trikdžių gali padaugėti pažeidžiamų asmenų bei kilti ligų protrūkiai, kurių išvengti galima skiepijantis.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook