Meningokokinė infekcija ateina netikėtai

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijosKauno apskrityje kasmet registruojama po 10 – 15 sergančiųjų meningokokinės infekcijos. Pernai daugiausia sirgo vaikai (15 atvejų iš 17), iš jų net  8 vaikai iki vienerių metų. Praėjusiais metais nuo meningokokinės infekcijos Kauno apskrityje mirė 3 metų ir 66 metų gyventojai).

Meningokokinė infekcija – ūmi bakterinė, oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kurią sukelia bakterija Neisseria meningitidis.
Vienintelis infekcijos šaltinis – įvairiomis meningokokinės infekcijos formomis sergantys žmonės bei bakterijų nešiotojai. Gerokai pavojingesnis sergantysis. Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais kalbant, kosint arba čiaudint. Per kvėpavimo takus užsikrečiama artimo kontakto metu. Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai vaikai, ypač jaunesni nei penkerių metų, taip pat – paaugliai.

Slaptasis ligos periodas trunka nuo vienos iki dešimties dienų, dažniausiai maždaug  3 – 4. Iš pradžių liga panaši į virusinę infekciją. Po to prasideda karščiavimas, stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, nelankstūs tampa sprando raumenys, atsiranda hemoraginis kūno bėrimas (kraujas iš kapiliarų patenka į aplinkinius audinius, susidaro tarsi nedidelės kraujosruvos). Meningokokinės infekcijos, kaip ir bet kurios kitos užkrečiamosios ligos profilaktikai būtinos kompleksinės prevencinės priemonės. Ja reikiam taikyti ir namuose aplinkoje, ir vaikų ugdymo įstaigoje.

Meningokokinės infekcijos profilaktika
1. Ligonio izoliacija. Nustačius arba įtarus meningokokinę infekciją, užsikrėtęs vaikas ar suaugusysis izoliuojamas iki 24 val. nuo antibiotikų vartojimo pradžios. Po šio periodo ligonis nebepavojingas aplinkiniams.

2. Profilaktika rekomenduojama artimai kontaktavusiems  su meningokokine infekcija sirgusiu ligoniu. Tai šeimos nariai, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje žmonės (kareivinėse, globos namuose ir kt.), kiti, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis sergančiojo dantų šepetuku, gaivinimas „burna į burną”, intubacija ir kt.), klasės ir visi kiti draugai, ikimokyklinėje vaikų įstaigoje su ligoniuku bendravę vaikai.

2.1. Antimikrobinė chemoprofilaktika skiriama turėjusiems glaudų sąlytį su ligoniu per 7 dienas iki pirmųjų ligos simptomų, kai dar nebuvo skirti antibiotikai arba nuo jų vartojimo pradžios buvo praėję mažiau kaip 24 val. Jei per 4 savaites toje pačioje ikimokyklinės vaikų įstaigos grupėje suserga antrasis vaikas, chemoprofilaktika rekomenduojama visiems tą pačią grupę lankantiems vaikams ir įstaigos personalui. Dėl gydymo antibiotikais būtina nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Jei nuo kontakto su susirgusiuoju praėjo 10 ar daugiau dienų, antibiotikai neskiriami.

2.2. Patariama stebėti sveikatos būklę 10 dienų nuo paskutinio kontakto su ligoniu (kasdien matuoti kūno temperatūrą). Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, sprando nelankstumas, vėmimas, hemoraginis odos bėrimas) būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Nosiaryklės mėginių bakteriologiniai tyrimai su ligoniu kontaktavusiems žmonėms nėra tikslingi. Jų skiepyti taip pat  nerekomenduojama.

3. Švari aplinka. Patalpų dezinfekcija nerekomenduojama (meningokokai aplinkoje greitai žūsta: +10 laipsnių C temperatūroje jie žūsta per 2 val.; +50 laipsnių  – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai juos sunaikina iš karto). Tačiau būtina tinkamai valyti ir vėdinti patalpas, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių.

4. Rankų higiena. Reikia plauti rankas prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą, grįžus iš lauko, mokyklos ir t.t.

5. Skiepai. Visuotinis skiepijimas meningokokine vakcina nerekomenduojamas. Patariama skiepytis tik keliautojams, vykstantiems į šalis, kuriose gali užklupti meningokokinės infekcijos protrūkiai, arba į šalis, kuriose reikalaujama būti pasiskiepijusiam nuo C grupės N. meningitidis, priimant į mokymo įstaigas. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook