Naujagimių klausą patikrins gimdymo namuose

Naujagimis gimdymo namuoseLietuvoje pradėta vykdyti visuotinė naujagimių klausos patikra. Šios prevencinės programos tikslas – visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams patikrinti klausą ne vėliau kaip per dvidešimt aštuonias dienas nuo mažylio gimimo, o gavus neigiamus tyrimo rezultatus paskatinti tėvus kreiptis į specialistus atlikti išsamesnius tyrimus.

Gimdymo stacionaruose naujagimiams pirminį tyrimą atlieka akušeris, bendrosios praktikos ar vaikų slaugytoja. Tyrimas yra visiškai neskausmingas.

Vaikų ligoninės Vaikų ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vedėja dr. Eglė Gradauskienė paaiškino, kad jeigu abiejų kūdikio ausų klausos patikros atsakymas teigiamas ir nėra jokių rizikos veiksnių – tolesnių tyrimų neprireiks.  Gavus neigiamą atsakymą tėvams bus rekomenduojama per tris mėnesius atvykti pas gydytoją otorinolaringologą – audiologą pasikonsultuoti ir pakartoti tyrimą.

Klausos tyrimų centrai, kuriuose konsultuos gydytojai audiologai, yra Vilniuje, Vaikų ligoninėje Santariškėse ir Kaune, LSMUL Kauno klinikose.

Gydytojai otorinolaringologai ramina tėvus, kad gavus neigiamą atsakymą, nereikėtų iš karto smarkiai sunerimti: tai dar nereiškia, jog vaiko klausa sutrikusi. Daliai vaikų, kuriems patikros rezultatai būna neigiami, pakartojus tyrimą gaunami teigiami rezultatai.

Neigiamą atsakymą gali lemti ir klausos sutrikimas, ir tam tikros tyrimo sąlygos, pavyzdžiui, aplinkos triukšmas, maža ausies landa ar sekretas ausies landoje. „Todėl tam, kad įsitikintume, ar kūdikio klausa gera, – teigia dr. E. Gradauskienė, – kartais tenka klausos patikros tyrimą pakartoti. Jei klausos sutrikimas vis dėlto įtariamas, atliekami išsamesni klausos tyrimai“.

Kuo anksčiau įgimtą klausos sutrikimą turinčiam vaikui bus  suteikta pagalba, tuo geriau vaikui. Antraip laiku negavęs tinkamos pagalbos vaikas turės sunkumų formuojantis jo kalbos ir bendravimo įgūdžiams.

Nors dauguma naujagimių turi normalią klausą, 1-3 vaikai iš tūkstančio gimsta daugiau ar mažiau sutrikusios klausos.

„Kūdikio klausos sutrikimą gali lemti daugybė priežasčių, – sako dr. E. Gradauskienė, – mažesnė nei 32 savaičių nėštumo trukmė, mažesnis nei 1500 g naujagimio svoris, įgimtos infekcijos ir daugybė kitų“ .

Pasak VUL Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovo prof. Eugenijaus Lesinsko, naujagimių klausos patikra gimdymo stacionaruose yra efektyvesnė ir pigesnė, nei 7-9 mėn. kūdikiams atliekami elgsenos testai, o tikslinė patikra reikalinga tik tiems kūdikiams, kurie turi rizikos veiksnių, galinčių sukelti klausos sutrikimus, nesuranda daugiau nei 40-50 proc. įgimtų klausos sutrikimų. Pasaulio gydytojų patirtis jau parodė, kad 17-40 dolerių, kuriuos valstybė išleidžia vieno naujagimio patikrai, sutaupo 400 000 dolerių, kuriuos tektų išleisti  neprigirdinčio asmens specialiajam lavinimui ir integravimuisi  į visuomenę.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook