Neišnešiotų naujagimių šventė

Birželio 8 d., šeštadienį, 10-12 val. Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas” pirmą kartą kviečia jau ūgtelėjusius neišnešiotukus iš visos Lietuvos atvykti į Vaikų ligoninės parką (Santariškių g. 7, priešais Naujagimių intensyviosios terapijos ir Neišnešiotų naujagimių skyrius) pasidalyti tikėjimu ir viltimi su čia slaugomų neišnešiotukų mamytėmis ir tėveliais.

Parke neišnešiotukai, kuriems nuo vienerių metukų iki jau subrendusių ir savo vaikų susilaukusių moterų ir vyrų, dalysis savo istorijomis, deklamuos, dainuos, šoks, žais ir dėkos visiems jiems pagelbėjusiems gydytojams, slaugutėms bei visam Vaikų ligoninės personalui.

Pasak Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacijos pirmininkės Astos Radzevičienės, šio renginio vieta pasirinkta todėl, kad ligoninėje nuo kelių savaičių iki trijų, keturių mėnesių su savo mažulėliais gyvenančios mamos galėtų pačios ateiti ir pamatyti jau išaugusius neišnešiotukus, pasikalbėti su jų tėveliais apie vaikučių raidą, pasidalyti patirtimi, kad šis pasibuvimas suteiktų daugiau vilties, tikėjimo bei stiprybės slaugant neišnešiotuką ligoninėje.

Tėvams, sulaukusiems neišnešioto naujagimio, svarbiausia jausti, kad jie yra ne vieni, kad tokių tėvų yra dešimtys tūkstančių ir kad mes galime vieni kitiems padėti, suteikdami emocinę paramą, – kalba A. Radzevičienė. – O gydytojams, gelbėjusiems ir slaugiusiems neišnešiotukus, bus smagiausia pamatyti jų pačių darbo prasmę – nelengvai išslaugytus vaikelius bei pasidžiaugti kiekvieno jų tiek kol kas nedideliais, tiek ir labai svariais laimėjimais”.

Neišnešiotukų tėveliai kartu su Vaikų ligoninės Naujagimių intensyviosios terapijos ir Neišnešiotų naujagimių skyriaus personalu pasodins dekoratyvinius medelius, simbolizuojančius tikėjimą, viltį, stiprybę ir solidarizavimąsi su mamytėmis bei tėveliais, ligoninėje slaugančiais gerokai anksčiau laiko į pasaulį pasibeldusius mažulėlius. O jau paaugusius neišnešiotukus pasakų personažai nuneš į žaidimų, stebuklų ir sveikatos šalį!

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje kasmet apie du tūkstančiai arba maždaug 6 proc. visų naujagimių gimsta gerokai anksčiau laiko.

O kaip rodo Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys pasaulyje kasmet neišnešiotas gimsta kas dešimtas naujagimis. Pernai apie 15 mln. visų naujagimių gimė gerokai anksčiau laiko.

Tačiau kaip buvo skelbta minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną pagal neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo rodiklius, Lietuva yra lyderė pasaulyje. Ir tai yra vienintelis parametras, pagal kurį lenkiame daugelį turtingų senas demokratijos tradicijas turinčių Vakarų šalių.

1993 m. Lietuvoje išgyvendavo tik 12 proc. pačių mažiausių neišnešiotų naujagimių, sveriančių nuo 500 iki 999 gr., o šiandien – jau 57 proc. Didesnių neišnešiotukų, sveriančių nuo 1 iki 1,5 kg, išgyvenamumo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc.

Lietuvoje pats mažiausias išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis gimęs tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook