Neparsivežkime iš kelionės tymų viruso

Neparsivežkime tymų virusoPasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuras praneša apie sparčiai didėjančius susirgimus tymais. 2011 m. jau užregistruota 6500 tymų atvejų Europos regione. Belgija sunerimusi: šiais metais jau užregistruota 100 tymų atvejų, kai per visus 2010 metus jų buvo registruota 40. Šio protrūkio “karščiausias taškas” – Gento miestas. Čia tymais dažniausiai serga vaikai iki vienerių metų, nepaskiepyti tymų, raudonukės ir epideminio parotito vakcina. Dar viena nerimą kelianti grupė – mokiniai, lankantys antroposofinę mokyklą. Jie neskiepijami dėl tėvų įsitikinimų.

Prancūzijoje taip pat vyksta didelis tymų protrūkis. Iki 2011 m. kovo mėnesio oficialiai užregistruoti 4937 tymų atvejai. Tai beveik siekia per visus 2010 metus užregistruotų tymų skaičių – 5090. Prancūzijoje imtasi griežtų priemonių siekiant suvaldyti šį protrūkį: kūdikiai pradėti skiepyti nuo tymų anksčiau – ne nuo 15 mėn., kaip rekomenduojama skiepų kalendoriuje, o nuo 9 mėnesių. Pasiskiepyti yra siūloma ir vyresniems asmenims, kurie yra neskiepyti arba po vakcinacijos yra praėjęs ilgas laiko tarpas. Šiuo metu dideli tymų protrūkiai vyksta Serbijoje, Ispanijoje (Andalūzijoje), Makedonijoje ir Turkijoje.

Epidemiologiniai ir virusų genotipavimo tyrimai patvirtino, kad tymų virusas “įvežamas” iš vienų Europos šalių į kitas, jis patenka ir į kitus pasaulio regionus. Padidėjęs tarptautinių kelionių skaičius vasarą taip pat padidins ir tymų viruso įvežimo riziką į įvairias šalis, tarp jų ir į Lietuvą. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje jau eilę metų nebuvo registruojami susirgimai tymais, tačiau pernai vasarą ši liga buvo nustatyta 20 m. studentui, keliavusiam po Italiją, ir 53 m. moteriai, grįžusiai iš Didžiosios Britanijos.

Viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendorių schemų Lietuvoje yra sėkmingai vykdoma vaikų vakcinacija. Nors dėl plintančio skeptiško požiūrio į skiepus ji nežymiai sumažėjo: 2010 m. nuo tymų paskiepyta 96,1 proc. vaikų, o 2005 m. – 97,2 proc. ULAC specialistai primena, kad Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienio šalis.

Beata Bukotaitė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook