Nepražiopsokime bronchito

Inhaliacijos bronchitu sergančiam vaikuiKada Martynui parsidėjo kosulys, tėvai gerai neprisimena. Tuo metu atrodė, kad tai menkniekis ir greitai praeis. Įtarimo nekėlė ir nedidelė temperatūra. Tėvai gydė vaiką liaudiškomis priemonėmis ir tikėjosi, kad to užteks. Berniukas, kaip įprasta, ėjo į mokyklą, žaisdavo kieme su draugais. Rimtai mama sunerimo tuomet, kai Martynui ėmė skaudėti krūtinę. Nuvedus pas gydytoją pasirodė, kad vaikas serga bronchitu. Liga nebuvo tinkamai gydoma iš pat pradžių, todėl mamai teko ilgai slaugyti ligoniuką namuose, o Martynui praleisti daug pamokų ir žaidimų su draugais.

Bronchito priežastys

Bronchitas tai apatinių kvėpavimo takų – bronchų gleivinės uždegimas. Ūmus bronchitas dažnai prasideda po persirgtos virusinės infekcijos, pavyzdžiui, ūminio viršutinių kvėpavimo takų uždegimo, gripo, adenoviruso sukeltos infekcijos, kuri pažeidžia ir apatinius kvėpavimo takus. Iš pradžių prasideda gerklės uždegimas ir infekcija plinta toliau, pereidama į bronchus.

Kita, retesnė priežastis – bakterinė infekcija. Ja gali komplikuotis užsitęsęs virusinės kilmės bronchitas. Bronchitą gali paskatinti vaiko įkvėptos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, benzino garai, dūmai. Dar viena šios ligos priežastis – alergijos. Vaikas gali būti jautrus įvairiems alergenams, tai žiedadulkės, namų dulkės, skalbimo miltelių ar muilo kvapai. Į šiuos alergenus gali sureaguoti bronchų gleivinė.

Lėtinis bronchitas

Jeigu netinkamai gydysite ūminį bronchitą arba per anksti išleisite dar nepasveikusį vaiką į darželį ar mokyklą, liga pasidarys lėtinė. Taip atsitinka tuomet, kai tėvai, užuot nuvedę vaiką pas gydytoją, gelbėjasi namų priemonėmis. Iš pradžių vaikui pasidaro geriau ir mama vėl veda jį į darželį arba mokyklą. Po keleto savaičių ar mėnesių, vaikas atkrinta ir liga kartojasi. Lėtinis bronchitas pavojingas, nes infekcija nepastebimai gali pasiekti plaučius ir liga komplikuosis plaučių uždegimu. Kad išvengtume komplikacijų, net kai ligos pradžioje simptomai neryškūs, būtina kreiptis į medikus.

Svarbu tinkamai gydyti

Pagrindiniai bronchų gleivinės uždegimo požymiai: kosulys, nedidelis karščiavimas, bendras silpnumas, krūtinės skausmas, karkalai. Pirmąsias kelias dienas kosulys būna sausas, po to darosi drėgnesnis ir vaikas atkosėja skreplių. Kūdikiams, kurių kvėpavimo takai siauri, gali atsirasti dusulys iškvepiant. Ūminį bronchitą mažam vaikui gali lydėti bronchų spazmai. Tuomet kvėpavimas pasidaro švilpiamas, tai – obstrukcinis bronchitas. Šiuo atveju skiriami bronchų spazmus slopinantys vaistai.

Pastebėję šiuos požymius, iš karto vaiką nuveskite pas gydytoją – jokiu būdu negydykite patys. Ligoniukas gydomas atsižvelgiant į ligą sukėlusias priežastis ir jos sunkumą. Gydant bronchitu sergantį vaiką dažniausiai antibiotikų neskiriama, jie būtini tik kai virusinė infekcija komplikuojasi bakterine liga. Nustatyti tai gali tik gydytojas. Paprastai ligoniukas pasveiksta per 2-3 savaites, bet tik tinkamai gydomas. Tuomet dažniausiai ši liga nepavojinga. Jeigu kosulys tęsiasi ilgiau ir darosi stipresnis, būtina vėl kreiptis į gydytoją.

Sergantis vaikas turi būti gydomas namuose, gleivėms suskystinti duokite jam daug gėrimų –paprasto vandens ir šiltų arbatų, į kurias galite įdėti medaus. Tinka ramunėlių žiedų, medetkų, šalavijų lapų  arbatos, turinčios  antiseptinių savybių ir uždegimo slopinamąjį poveikį. Svarbu, kad vaikas galėtų laisvai kvėpuoti pro nosį, o jei ji užsikimšus, praplaukite jūros vandeniu. Maitinti sergantį vaiką reikia mažomis porcijomis ir dažnai.

Efektyvi pagalba ligoniukui – inhaliacijos

Bronchitu sergančiam vaikui, kaip ir suaugusiajam, gydytojo skirti vaistai padeda greičiau, jeigu jie į vidų patenka per kompresorinį inhaliatorių. Išskaidytus į smulkutes dalelytes vaistus toks inhaliatorius pristato tiesiai į reikiamą vietą, šiuo atveju – į uždegimo pažeistus bronchus. Vaistų beveik nepatenka į kraują, taigi išvengiate ir šalutinio poveikio, kuris gali atsirasti geriant tabletes. Inhaliacijos skystina skreplius, padeda greičiau juos pašalinti iš kvėpavimo takų, todėl vaikas lengviau atsikosėja.

Kompresorinis inhaliatorius tinka visiems šeimos nariams – net mažiausiam kūdikiui. Šį prietaisą saugu ir paprasta naudoti, o aerozolio pavidalo vaistų dalelytės, patekusios į infekcijos vietą, greitai palengvina ligonio būklę. Dar vienas privalumas, kad prireikia mažiau vaistų, nes jie pakeliui neišsibarsto. Dažnai sergančiam vaikui kompresorinis inhaliatorius – būtina namų vaistinėlės priemonė. Inhaliacijos – tai veiksmingas būdas sušvelninti ligos simptomus, jos greitai padės kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu, laringitu.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook