Nuo hepatito A galime apsisaugoti patys

3018627305_f0b9934181_bRankų higiena ir švari aplinka – svarbios hepatito A profilaktikos priemonės.

2012 metais Lietuvoje registruoti 59 hepatito A atvejai, dauguma jų – Vilniaus mieste. Didesnė dalis susirgusiųjų buvo vaikai ir jauno amžiaus suaugusieji, dalis jų – gyvenantys uždaruose kolektyvuose ar bendruomenėse. Liga dažniau nustatyta mokyklinio mažiaus vaikams. Šis staigus sergamumo hepatitu A padidėjimas Vilniuje stebimas po dvylikos metų pertraukos. Specialistai atkreipia dėmesį, kad rankų higiena ir švari aplinka yra labai svarbios prevencinės priemonės, mažinančios galimybes virusui plisti bei juo užsikrėsti.

Hepatito A virusas paplitęs beveik visame pasaulyje, ypač besivystančiose šalyse, todėl dažniausiai hepatitas A priskiriamas prie „keliautojų“ užkrečiamųjų ligų. Tačiau ilgą laiką esant mažam sergamumui didžioji dalis gyventojų tampa imlūs hepatito A virusui ir šios ligos protrūkiai kyla net ir ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Ankstesni hepatito A protrūkiai kitose Europos šalyse (tarp jų – Estijoje, Latvijoje) rodo, kad mažo sergamumo laikotarpiu padaugėja imlių žmonių ir todėl susidaro palankios sąlygos plisti hepatito A virusui.

Hepatitas A – tai užkrečiamoji virusų sukelta kepenų liga. Liga pasireiškia įvairiai: nuo beveik besimptomių formų, trunkančių keletą savaičių, iki sunkių ligos, trunkančios keletą mėnesių. Hepatitu A užsikrečiama, jei į burną patenka hepatito A virusas: per nešvarias rankas, kitus daiktus, su maistu ar vandeniu. Hepatito A virusą infekuotas žmogus į aplinką išskiria  su išmatomis. Net mikroskopinių jų dalelių pakanka, kad per nešvarias rankas, kitus daiktus, maistą, vandenį užsikrėstų kitas žmogus. Hepatitas A plinta, jeigu pasinaudojęs tualetu infekuotas (galintis užkrėsti) žmogus nenusiplauna arba netinkamai nusiplauna rankas ir jomis liečia įvairius daiktus ar maistą.

Didžiausia rizika užsikrėsti hepatitu A yra vaikams, nes dažnai jų higienos įgūdžiai nepakankami ir daugelis  jų yra imlūs  hepatitui A.

Hepatito A virusas iš organizmo su išmatomis pradeda išsiskirti praėjus vienai savaitei po užsikrėtimo, o pirmuosius ligos požymius užsikrėtęs žmogus pajunta maždaug po 28 dienų.

Imunitetas prieš hepatitą A įgyjamas persirgus šia infekcija ar pasiskiepijus. Persirgus hepatitu A susidaro ilgalaikis imunitetas, antrą kartą šia liga nesergama. Pasiskiepijus taip pat sukuriama ilgalaikė apsauga – ne mažiau kaip 20 metų.

Rankų higiena ir švari aplinka yra labai svarbios prevencinės priemonės, mažinančios galimybes virusui plisti bei užsikrėsti.

Svarbiausia dažnai ir tinkamai plauti rankas. Rankas reikia plauti šiltu tekančiu vandeniu ir muilu, nuplauti visą rankų paviršių, plauti ne trumpiau kaip 20 sekundžių, švarias rankas būtinai reikia nusausinti.

Rankas reikia plauti:

– visada, kai rankos atrodo nešvarios;

– kiekvieną kartą pasinaudojus tualetu;

– kiekvieną kartą prieš valgį ir vaikų maitinimą;

– prieš maisto tvarkymą ir po jo;

– kiekvieną kartą suteršus rankas ekskretais ir sekretais;

– prieš keičiant vaikams sauskelnes, kitus rūbelius ir po pakeitimo;

– po žaidynių, darbų lauke, gyvūnų lietimo.

Svarbi hepatito A profilaktikos priemonė – saugaus maistas ir vanduo. Specialistai ragina nevalgyti „žalių“ termiškai neapdorotų jūros gėrybių, kelionėse naudoti fasuotą ar virintą geriamą vandenį, rinktis saugų maistą.

Viena iš efektyviausių hepatito A profilaktikos priemonių – vakcinacija. Šiuolaikinės hepatito A vakcinos pasižymi dideliu veiksmingumu. Apsauginis imunitetas susidaro po 2-4 savaičių įskiepijus pirmąją vakcinos dozę. Antra dozė skiepijama praėjus 6-12 mėn. po pirmosios. Rekomenduojama skiepytis keliautojams, vaikams, lankantiems vaikų ugdymo įstaigas, asmenims susijusiems su profesine hepatito A rizika, kitiems, kam yra didesnė rizika užsikrėsti ir susirgti hepatitu A.

SAM Ryšių su visuomenės skyriaus informacija

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook