Nuo tymų apsaugo tik skiepai

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja, kad tymai labai užkrečiama infekcinė liga, kuri pasireiškia karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu, odos bėrimu. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras šiemet užregistravo jau 8 tymų atvejus. Visi užsikrėtę asmenys nebuvo skiepyti arba skiepyti tik viena vakcinos doze.

Lietuvoje kasmet registruojama po kelis įvežtinius tymų atvejus. Kauno apskrityje vienas tymų atvejis buvo registruotas 2011 m. gegužės mėn. Kaunietis tymus parsivežė iš užsienio. Tymų protrūkis Kauno apskrityje buvo užregistruotas 2002 m., studentui į Kauną parvežus tymus iš Italijos. Tuo metu buvo registruoti net 89 susiję atvejai.

Pavyzdžiui, Velse šiuo metu plinta tymų protrūkis, kurio suvaldyti nepavyksta, nes tėvai nelinkę skiepyti savo vaikų. Šiuo metu yra registruota daugiau kaip 400 ligos atvejų. Šiemet tymų protrūkis registruotas ir Švedijoje. 2012 m. tymų protrūkis buvo registruotas Didžiojoje Britanijoje, 2011 m. – Belgijoje, Prancūzijoje, Serbijoje, Turkijoje, Ispanijoje, Makedonijoje.
Belieka guostis, kad šalyje nuo tymų kol kas saugo nemenkos vaikų skiepijimų apimtys. Tačiau jos kasmet mažėja, o tai gali sudaryti palankias sąlygas atsirasti panašiems ligų protrūkiams ir Lietuvoje.

Į klausimus apie tymus atsako Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Rudžinskaitė.

Kas sukelia tymus?
Tymus sukelia virusai.

Kaip tymai plinta?
Tymai perduodami nuo žmogaus žmogui oru per užkrėstus lašelius. Tymai labai užkrečiami.

Kada atsiranda ligos simptomai, užsikrėtus tymais?
Vidutiniškai praeina 10-12 dienų, kol pasireiškia pirmieji simptomai, dažniausiai karščiavimas. Bėrimas atsiranda per 14 dienų nuo užsikrėtimo, arba 2-3 dienos nuo karščiavimo pradžios.

Kokie tymų simptomai?
Tymai pasireiškia karščiavimu, sloga, kosuliu, apetito sumažėjimu, akių paraudimu ir bėrimu. Bėrimas paprastai trunka 5-6 dienas ir prasidėjęs nuo galvos plaukų linijos, leidžiasi į veidą, sprandą ir kūnu žemyn.

Ar tymai sunki liga?
Tymai gali būti sunki liga, apie 30 proc. susirgusiųjų, tymai komplikuojasi viena ar keliomis komplikacijomis. Mirštama 2 iš 1000 registruotų atvejų. Komplikacijos dažnesnės mažiems vaikams (iki 5 metų) ir suaugusiesiems (vyresniems nei 20 metų).

Kokios galimos tymų komplikacijos?
Viduriavimas yra dažniausia komplikacija, pasireiškianti 8 proc. susirgusiųjų, ypač mažiems vaikams. Akių infekcijos 7 proc., plaučių uždegimas 6 proc. (dėl šios komplikacijos atsitinka 60 proc. Mirčių). 1 iš tūkstančio būna ūminis encefalitas (smegenų uždegimas). Ši sunki komplikacija gali sąlygoti liekamuosius smegenų sutrikimo reiškinius.

Tymai nėštumo metu gali sąlygoti priešlaikinį gimdymą, persileidimą, mažą naujagimio svorį.
Tymai gali būti ypatingai sunkūs asmenims su sutrikusia imunine sistema. Tymai sunkesni nusilpusiems vaikams, kuriems trūksta vitamino A. Besivystančiose šalyse mirštamumas siekia 25 proc.

Kaip nustatoma, kad žmogus serga tymais?
Tymai diagnozuojami vadovaujantis klinikiniais ir laboratoriniais tyrimais.

Kaip tymai gydomi?
Nėra specifinio tymų gydymo. Sergantiems tymais būtinas lovos režimas, skysčiai, karščiavimo kontrolė. Atsiradus komplikacijoms, jos gydomos atitinkamai.

Kaip ilgai sergantis asmuo yra užkrečiamas?
Tymai yra labai užkrečiami ir užsikrėsti galima 4 dienas iki pasireiškiant bėrimui ir iki 4 dienų po bėrimų atsiradimo.

Ką daryti, jeigu vaikas ar suaugusysis kontaktavo su tymais sergančiu asmeniu?
Pirmiausiai reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jei asmuo neskiepytas nuo tymų ir nesirgęs, tymų vakcina gali apsaugoti nuo tymų, jeigu ji paskiriama iki 72 val. po sąlyčio su sergančiuoju.

Ar galima susirgti tymais daugiau nei vieną kartą?
Ne.

Specialistė primenama, kad pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, vaikai pirmą kartą nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito skiepijami 15-16,5 mėnesių, antroji vakcinos dozė rekomenduojama 6-7 metų amžiaus vaikams.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook