Pagalba užsikimšusiai kūdikio nosytei

Net ir sveiko kūdikio nosytė dažnai užsikemša. Kūdikio nosies landos siauros, todėl net ir nedaug susikaupus gleivių ir jų išdžiūvusių luobelių vaikui sunku kvėpuoti. Jis dažnai šnopuoja nosyte lyg sloguodamas. Nosytę gali užkimšti ir pienas. Jis patenka į atsirūgusio kūdikio nosytę ir džiūdamas taip pat tampa luobele.

Mažylis dar nemoka kvėpuoti burna ir šnirpšti nosytės, todėl jam labai sunku. Sloguojančio kūdikio žindymas gali tapti išbandymu ir mažyliui, ir mamai. Todėl vaiko nosytę reikia kasdien valyti: joje neturi būti nereikalingų sankaupų.

Svarbi mamos užduotis – pasirūpinti, kad oras kūdikio kambaryje būtų drėgnas, nes esant sausam orui, išsausėja kūdikio nosies ertmės gleivinė. Ypač svarbu vaiko nosytę išvalyti prieš maitinimą.

Mamos pagalbininkas jūros vanduo nosytei valyti

Sudžiūvusios luobelės kūdikio nosytėje susidaro todėl, kad nosies gleivinėje nuolat gaminamose skystose gleivėse kaupiasi per įkvepiamą orą patekusios dulkelės ir mikroorganizmai. Gleivėms išdžiūvus, susidaro luobelė, kuri užkemša nosytę ir mažyliui sunku kvėpuoti. Sausa nosies gleivinė nebeatlieka ir apsauginės funkcijos.

Vaiko nosies landos turi būti švarios, kad galėtų užkirsti kelią infekcijoms ir neleistų jų gilyn į kvėpavimo takus. Valyti nosytę geriausia izotoniniu jūros vandens tirpalu. Jis ne tik pašalins nereikalingas sankaupas, bet ir padės atstatyti gleivinės bei virpamojo epitelio gynybinę funkciją.

Izotoninis – reiškia vienodo osmosinio slėgio. Tokiame tirpale ištirpusių medžiagų koncentracija yra tokia pat kaip ląstelėje. Izotoniniu jūros vandeniu iš nosies švelniai išplaunami nešvarumai ir alergenai, bet nesutrikdoma ląstelės vandens ir mineralinių medžiagų apykaita.

Infekcinė ir alerginė sloga                                                                                                                    

Infekcinę slogą dažniausiai sukelia ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos. Sergantis sloga kūdikis nebūtinai karščiuoja. Alerginės slogos požymiai: nosies gleivinės patinimas, gali prisidėti  kūdikio akių ir odos sudirgimai. Ligos metu kūdikis neturi kontaktuoti su galimais alergenais ir į mažylio mitybos racioną negalima įtraukti naujų produktų.  

Kvėpavimo takų infekcija sergančio kūdikio nosytė valoma hipertoniniu jūros druskos tirpalu. Jame tirpinio koncentracija didesnė negu ląstelėje, todėl sveikos nosies ląstelės susiraukšlėtų, nes netektų skysčių. Tačiau esant slogai ar nosies užgulimui, nosies gleivinės ląstelės išbrinkusios, todėl veikiamos hipertoninio jūros vandens grįžta į normalią būklę. Šis jūros vanduo mažina nosies gleivinės paburkimą, atkemša nosį bei skystina gleives, puikiai tinka nosies takams išvalyti peršalus, esant slogai, alerginei slogai ar sinusitui.

Jei vaikas negali jūros vandens įsipurkšti pats, paguldykite jį ant šono ir purkškite jūros vandenį į aukščiau esančią šnervę. Apverskite vaiką ant kito šono ir procedūrą pakartokite.

Ko negalima daryti

Sloguojant nerekomenduojama plauti nosį vandeniu ar druskos tirpalu. Paprastas vanduo gali išplauti nešvarumus, bet dažnai sudirgina nosį. Be to, negalima garantuoti, kad jis pakankamai švarus. Valgomosios druskos nepatariama naudoti ne tik todėl, kad namuose sunku pagaminti reikiamos koncentracijos tirpalą. Jos sudėtyje yra tik NaCl. Jūros vandens mineralinės medžiagos beveik idealiai atitinka esančias nosies gleivinės ląstelėse ir yra optimalios koncentracijos. Todėl jūros vandeniu nosis išplaunama švelniai, saugiai ir nesutrikdžius ląstelių tonuso.

Būtinai kreipkitės į gydytoją, kai:

–  sloga nepraeina per 7 dienas,

–  užkimšta nosis nuolat trukdo mažyliui valgyti,

–  sloguojančiam mažyliui pakyla temperatūra, kankina kosulys.

Sloga – vienas iš populiariausių vaikiškų negalavimų ir padėti mažyliui dažnai pakanka tinkamos priežiūros ir rūpesčio.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook