Pirmoji pagalba lūžus ar išnirus kaulams

Ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jauni žmonės bei vaikai patiria įvairaus pobūdžio traumas.

Pirmoji pagalba

Visiems kaulų lūžimo, išnirimo, patempimo atvejams būdingi panašūs simptomai: skausmas, tinimas, deformacija. Galimo lūžio vietoje dėkite šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu ir skubiai kreipkitės į gydymo įstaigą.

Svarbiausias pirmosios pagalbos tikslas lūžus kaulams – imobilizuoti pažeistą vietą, t. y. įtverti, kad nejudėtų lūžgaliai. Reikia, kad galūnė nejudėtų, nesilankstytų jos sąnariai anksčiau ir žemiau lūžio vietos. Galūnių įtvarams naudojami plokšti, siauri daiktai: lentelės, liniuotės, surištos medžių šakelės, kartonas, standžiai susukti laikraščiai ar žurnalai. Jie apvyniojami vata ar minkšta medžiaga, kad nespaustų, ir pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu, virvele, skarele. Įtvaro negalima dėti ant žaizdos!

Draudžiama patiems taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę (sąnarį), tempti ją ar sukti.

Jei lūžis atvirasis, prieš imobilizaciją būtina sustabdyti kraujavimą ir sutvarstyti žaizdą. Išlindusių kaulų nuolaužų negalima stumti į žaizdą. Lūžus kaulams, nukentėjusysis skundžiasi skausmais lūžio vietoje, tinimu, jis negali pajudinti galūnės ir neleidžia jos paliesti. Tuomet galima matyti galūnės iškrypimą lūžio vietoje.

Pirmoji pagalba ir imobilizacija (įtvėrimas) atskirais kaulų lūžio ar išnirimo atvejais.

Dubens kaulų lūžiai

Pirmoji pagalba
1. Stengtis kuo mažiau judinti žmogų, nes dubens kaulų lūžiai yra pavojingi, gali būti pažeistos stambiosios kraujagyslės, nervai ir dubens organai.
2. Žmogus guldomas ant nugaros šiek tiek sulenktomis kojomis, pakišus po keliais sulankstytų drabužių.
Įtarti, jog dubens kaulai lūžę, galima, jei:

  • skauda dubens srityje;
  • sužeistasis negali atsistoti, negali pakelti kojos.
    Šonkaulių ir krūtinkaulio lūžiai
    Šonkauliai ir krūtinkaulis gali būti lūžę, jei po traumos (smūgio, suspaudimo) kyla skausmas, patinimas, girdėti traškėjimas.

Pirmoji pagalba
1. Galimo lūžio vietoje dėkite šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
2. Kreipkitės į gydymo įstaigą.

Plaštakos kaulų lūžis, išnirimas (pirštų bei riešo sąnariai)
Pirmoji pagalba
1. Nuimkite nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį (dėl ištinimo vėliau būtų neįmanoma juos nuimti) ir atiduokite nukentėjusiajam.
2. Lūžus delnakauliams bei pirštakauliams įtvaras dedamas iš delno pusės nuo dilbio vidurio iki pirštų galų. Ranką reikia parišti.

Dilbio kaulų lūžis, išnirimas (alkūnės sąnario)
Pirmoji pagalba
1. Įtvaras dedamas iš nugaros pusės, sulenkus ranką ties alkūnės sąnariu stačiu kampu.
2. Įtvaras turi prasidėti nuo alkūnės sąnario ir tęstis iki pirštų galų. Ranka parišama skarele.

Žastikaulio lūžis, išnirimas
Pirmoji pagalba
1. Ranka per alkūnės sąnarį sulenkiama stačiu kampu ir imobilizuojama standartiniais įtvarais ar pagalbinėmis priemonėmis nuo sveikojo peties iki nesveikos rankos pirštų galų.
2. Jei nėra įtvaro, ranka pririšama prie liemens.
Raktikaulio lūžis, išnirimas. Lūžus raktikauliui, žmogus negali judinti rankos. Lūžimo vietoje tinsta ir deformuojasi minkštieji bei aplinkiniai audiniai, čiuopiant juntamas traškesys.
Pirmoji pagalba
Įtverkite abu maksimaliai atloštus pečius, surišdami juos tvarsčiu

Pėdos kaulų lūžis, išnirimas (pirštų ir čiurnos sąnarių). Lūžus pėdos kaulams (dažniausia žiemos trauma) patinsta čiurnos sąnarys, žmogus negali jo judinti.
Pirmoji pagalba
1. Įtvarą dėkite nuo pirštų galų iki pakinklio.
2. Jei nėra įtvaro, subintuokite pėdą.

Blauzdos kaulų lūžis, išnirimas (kelio sąnarys)
1. Lūžus blauzdos kaulams, imobilizuoti reikia kelio ir čiurnos sąnarius – įtvaras dedamas nuo viršutinio šlaunies trečdalio iki pėdos pirštų galų.
2. Jei neturite įtvaro, sužeistą koją pririškite prie sveikosios.

Šlaunikaulio lūžis, išnirimas (klubo sąnarys).

Paslydus, pargriuvus, ypač seniems žmonėms, gana dažnai lūžta šlaunikaulis, dar dažniau jo kaklelis. Žmogus negali priminti koja, jam stipriai skauda klubo sąnario srityje.
1. Būtinas įtvaras nuo pažasties iki kulno – koja fiksuojama per klubo, kelio ir čiurnos sąnarius.
2. Jei nėra įtvarų, sužeistą koją pririšama prie sveikosios.
3. Nukentėjusysis vežamas į gydymo įstaigą gulintis.

Galvos kaulų lūžį (ypač dažnas žiemą) galima įtarti, kai galvoje atsiranda įspaudas, įduba (gali būti tik gumbas). Dažnai žmogus praranda sąmonę. Ypač sunki trauma, kai iš nosies, o ypač iš ausų išteka kruvino ar bespalvio skysčio. Tokiam ligoniui būtina suteikti ramybę. Patyrusiojo bet kokią galvos traumą patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Stuburo slankstelių lūžimas labai pavojingas, nes gali būti suspaustos nugaros smegenys ar nervų šaknelės. Įtarti, kad lūžo stuburo slanksteliai, galima, jei skauda pažeistąją nugaros dalį, stuburo judesiai tampa riboti, skausmingi, spaudžiant pažeistą stuburo vietą skausmas sustiprėja. Jei esama šių simptomų, patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Parengė Ieva Novogreckaitė, Visuomenės sveikatos ugdymo centras

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook