Plokščiapėdystę reikia gydyti

Plokščiapėdystė1Plokščiapėdystė – tai pėdos deformacija, kai suplokštėja pėdos skliautas ir nusileidžia jos vidinis kraštas. Plokščiapėdystė būna įgyta ir įgimta. Daugumą atvejų sudaro įgyta plokščiapėdystė. Aiškinantis jos priežastis vis labiau aiškėja išvada, kad vaikai gimsta sveikomis kojytėmis, o plokščiapėdžiais jie tampa dėl netinkamo augimo ir auklėjimo.

Pagrindinės plokščiapėdystės išsivystymo priežastys yra šios:

  • Mažam vaikui tenka pernelyg didelis krūvis: per anksti vaikas mokomas vaikščioti, per didelis jo kūno svoris, o raumenys ir raiščiai dar silpni.
  • Vėliau – netinkamos avalynės nešiojimas,
  • Per mažas fizinis aktyvumas.

Plokščiapėdystė gali būti skersinė, išilginė ir mišrioji. Kadangi žmogaus organizme viskas yra susiję tarpusavyje, plokščiapėdystė pažeidžia ir kitų organų veiklą. Plokštėjant pėdoms, pamažu išnyksta amortizuojanti jų skliautų funkcija. Dėl to vidaus organai, o taip pat ir stuburo smegenys tampa neapsaugoti nuo nuolatinio kratymo einant, bėgant, šokinėjant. Dėl dažnų sutrenkimų, kuriuos jaučia galvos ir stuburo smegenys, atsiranda bendras silpnumas, pablogėja atmintis, jaučiamas greitas nuovargis, sumažėja darbingumas, deformuojasi kojų ir stuburo kaulai.

Esant plokščiapėdystei vaikui sunku vaikščioti. Suplokštėjus pėdai, išnykus jos amortizacinėms savybėms, pervargus raumenims, iš paskutiniųjų jėgų laikantiems smunkantį pėdos skliautą, vaikas jaučia kojų nuovargį (vėliau formuojasi ydinga laikysena). Tokių vaikų eisena negraži, jie eina kiek krypuodami, plačiai mojuodami rankomis. Greičiau pavargsta žaizdami ir tai juos prikausto prie kompiuterių, todėl formuojasi nejudrus gyvenimo būdas.

Susidaro užburtas ratas – per ankstyvas vaiko mokymas vaikščioti, netinkama avalynė formuoja plokščiapėdystę, toliau vystosi  kojų deformacijos (X ar O raidės pavidalo blauzdų deformacijos), šleivapėdystė ir skoliozė.

Todėl svarbu laiku pastebėti problemą. Svarbi profilaktika, specialistų konsultacijos. Laiku pastebėta plokščiapėdystė (jei ji nėra įgimta) yra išgydoma. Reikia kreiptis į kineziterapeutą arba gydytoją ortopedą – traumatologą. Gydoma – specialia mankšta (individuali), masažu, vandens procedūromis. Į batus įdedami įdėklai – supinatoriai, kurie pakelia suplokštėjusį pėdos skliautą.

Patariama dažniau vaikščioti basomis nelygiu paviršiumi (pavyzdžiui- per smėlį, pievą), šokinėti, sportuoti. Namuose nereikėtų avėti minkštų šlepečių.

Patarimai tėvams

Apžiūrėkite vaiko pėdutes, ar nėra nusileidęs vidinis jų kraštas, ar vaikas labiau nenunešioja batų kulno vidinio krašto. Jei pastebėjote šiuos pakitimus, nuveskite vaiką pas gydytoją.

Pagal Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informaciją

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

One Thought to “Plokščiapėdystę reikia gydyti”

  1. Tėtis

    Mes pastebėjome, kad vaiko pėdutės visos pilnos. Vežėme pas ortopedą, kuri patarė dėvėti ortopedinę avalynę. Pirkome internetu, nes čia daug platesnis pasirinkimas nei siūlė klinikoje. Tikiuosi išaugs, nes greitai pavargsta eidamas. Nesame tikri ar dėl pėdučių problemos ar dėl noro būti nešamas. Nes su draugais dūkdamas niekada nepavargsta :)

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook