Prevencijos programoje – 100-tūkstantasis vaikas

 

Prevencijos programaProgramos “Zipio draugai” įgyvendinimui Lietuvoje visada pritarė ir palaikė Švietimo ir mokslo ministerija, vietose talkino ir padėjo savivaldybių Švietimo skyriai ir centrai. Programos “Zipio draugai” įgyvendinimas mokyklose dalinai finansuojamas Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro įgyvendinamo projekto “Saugios aplinkos mokykloje kūrimas” (Nr. VP1-2.3-ŠMM-04-V-03-005) lėšomis. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

Zipio draugai” padeda vaikams suvokti ir kalbėti apie jausmus; pasakyti tai, ką nori pasakyti ir įdėmiai išklausyti; susidraugauti ir išsaugoti draugystę; kreiptis pagalbos ir padėti aplinkiniams; įveikti vienišumą, atstūmimą, patyčias ar priekabiavimą bei spręsti konfliktus; lengviau išgyventi pasikeitimus ir netektis.

Pastaraisiais metais programoje kasmet vidutiniškai dalyvauja apie 700 pedagogų, apie 450 ugdymo įstaigų ir apie 13 tūkstančių vaikų . Programa įgyvendinama trimis kalbomis – lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis. Apie 10% per vienus mokslo metus dalyvaujančių ugdymo įstaigų programoje “Zipio draugai” dalyvauja pirmą kartą. Iš visų dalyvaujančių ugdymo įstaigų, apie 77% sudaro ikimokyklinės. Darbui programoje yra paruošta 3,5 tūkstančio pedagogų.

Pradėdami tryliktuosius tarptautinės “Zipio draugų” programos įgyvendinimo metus Lietuvoje, galima daryti drąsią prielaidą, pagrįstą tyrimais, kad ilgalaikis ŠMM palaikomų (Zipio draugai, Antrasis žingsnis, Olweus) ir kitų prevencijos programų įgyvendinamas jau atneša pastebimus pokyčius mūsų vaikų elgsenoje ir dėl to mažėja smurto ir patyčių paplitimas tarp mūsų vaikų. Vėliausia 2010 metais atlikta Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) Europos biuro “Tarptautinės mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos studija” pateikia apibendrinimą apie patyčių paplitimą Lietuvoje: “Nors lyginant su kitomis šalimis patyčių dažnis Lietuvos mokyklose kol kas išlieka didžiausias, abiejų patyčių apraiškų dažnis Lietuvos mokyklose nuo 1994 m. iki 2010 m. sumažėjo.” (Lietuvoje: mokiniai tyčiojęsi iš kitų mokinių: 1994 – 34,10%; 1998 – 34,70%; 2002 – 33,90%; 2006 – 23,45%; 2010 – 21,05%; patyrę patyčias mokinai: 1994 – 40,60%; 1998 – 40,20%; 2002 – 34,35%; 2006 – 27,25%; 2010 – 26,20%)

Vieni iš pirmųjų programos “Zipio draugai” dalyvių, dabartiniai dvyliktokai prisimena: “Zipio programa skatino bendrauti, nebijoti klausti, teirautis. Atėjus į mokyklą aš daug laisviau, nei kiti vaikai bendravau su mokytojais, nebijojau (ir nebijau) klausti, jeigu kas nors man neaišku”; “Išmokau bendrauti, nesipykti, nesimušti, taikiai spręsti problemas.”

Pirmaisiais metais programą “Zipio draugai” įgyvendinusi šių moksleivių pedagogė pasakoja: “Labai gerai prisimenu šią programą. Mes grupėje turėjome problemišką vaiką. Ši programa mums padėjo atrasti kelią į šį vaiką, pažinti jį, pažinti mus pačius, ieškoti būdų bendravimui su juo. Aš manau, kad ta programa vyksta per trumpai; kai jau mes lyg pradėjome pažinti tą vaiką, programa baigėsi. Nežinau kaip tam vaikui sekėsi toliau, būtų gerai, kad būtų programos tęstinumas mokykloje.” (Tyrimas “Pirmųjų Zipio valandėlių dalyvių nuomonė apie programą “Zipio draugai”; atliko SPPC psichologė ir programos “Zipio draugai” vertinimo ekspertė Vida Gudauskienė, 2009 m.)

Lietuvos vaikai ir pedagogai sulaukė “Zipio draugų” programos tęsinio – šias mokslo metais pradėtas programos antrosios dalies “Obuolio draugai” pilotinis įgyvendinimas 7 Vilniaus miesto ugdymo įstaigose.

Programos “Zipio draugai” autorių teisės priklauso jų kūrėjams Partnership for Children (JK). Programa šiuo metu yra įgyvendinama 29 pasaulio valstybėse. Joje jau dalyvavo daugiau kaip 600 tūkstančių vaikų.

Lietuvoje programą įgyvendina nevyriausybinė ne pelno siekianti organizacija viešoji įstaiga “Vaiko labui” . Programos generalinis rėmėjas Lietuvoje – prekybos tinklas “IKI”.

100-tūkstantojo programos “Zipio draugai” dalyvio šventė vyks š.m. rugsėjo 18 d. 11:00 val. Kauno lopšelyje – darželyje “Girinukas”, Partizanų g. 52, Kaunas.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search vaiko ugdymas]

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook