Priėmimas į sostinės darželius

Vilniaus meras Artūras Zuokas ir savivaldybės Švietimo departamento vadovai šiandien susitiko su tėvų, kurie pateikę prašymus į miesto darželius, Lietuvos tėvų forumo, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovais. Susitikime pristatyta informacija apie vietas darželiuose ir planus, kaip sumažinti jų trūkumą. Planuojama, kad įsteigus kelias naujas grupes, taip pat steigiant mišrias grupes ir laikinai į grupes priimant 3 vaikais daugiau, šiemet vietų deficitas sostinėje sumažės apie 70 proc. Susitikimo metu taip pat sutarta kurti bendrą tėvų asociacijų ir savivaldybės darbo grupę, kuri toliau ieškotų sprendimų, kaip sumažinti vietų darželiuose trūkumą.

„Peržiūrėję visas patalpas per dvejus metus įsteigėme apie 850 naujų vietų, paskelbtas konkursas statyti darželį Santariškėse, ieškoma finansavimo Perkūnkiemio darželiui. Tačiau miestui skiriamas biudžetas, iš kurio galėtų būti statomi darželiai šiemet buvo sumažintas, todėl auklių kviečiu ieškoti ir Seime – ten, kur priimami sprendimai dėl miestui skiriamo finansavimo. Vis dėlto, visais būdais siekiame, kad eilių į miesto darželius iš viso neliktų, o Vilnius taptų geriausiu Europos miestu vaikams auginti“, – sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Susitikimo metu Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė prisiminė buvusių valstybės vadovų pažadus, kurie buvo duoti mažinant tėvystės ir motinystės išmokas: tuomet buvo kalbama, kad dalis sutaupytų lėšų bus skiriama naujų darželių statybai, tačiau pažadas taip ir nebuvo įvykdytas.

Planuojama, kad šiemet vietų truks apie 1500 vaikų, tačiau apie du trečdaliai šių vaikų, Švietimo departamento prognozėmis, galės lankyti darželius.

Todėl nuo šių metų rugsėjo planuojama steigti mišrias grupes, taip pat laikinai, kaip tai daroma kai kuriuose Lietuvos miestuose, į grupes priimti 3 vaikais daugiau, nei tai buvo daroma iki šiol. Tokia tvarka galiotų porą metų, o papildomi vaikai į šias grupes būtų priimami jau nuo kovo 15 dienos. Daugiau vaikų darželiai gali priimti, nes šiuo metu realus įstaigų lankomumas siekia apie 70 proc., todėl 3 papildomų vaikų priėmimas nesudarys diskomforto nei vaikams, nei darželiams.

Be to, jeigu būtų užtikrintas finansavimas naujų darželių statybai, būtų galima patenkinti visą prognozuojamą vietų deficitą.

Vilniaus savivaldybė miesto darželius kasmet dotuoja daugiau kaip 59 mln. litų. Vieno vaiko išlaikymas savivaldybės darželiuose kainuoja apie 6440 Lt per metus (42 proc. – savivaldybės lėšos, 37 proc. valstybės skiriamos „krepšelio“ lėšos, 21 proc. – tėvų mokesčiai). Specialiose grupėse vaiko išlaikymas kainuoja 19696 Lt.

Primename, kad nepaisant to, jog Vilniečiai į šalies biudžetą sumoka daugiausiai mokesčių, Vyriausybės ir Seimo sprendimais, lyginant su 2012 metais, sostinės biudžetas šiemet sumažėjo apie 10 proc. arba 149 mln. litų.

Vilniaus savivaldybė taip pat skatina privačių darželių steigimąsi, savivaldybės tarnybos yra pasiruošusios konsultuoti ir padėti steigti naujas grupes, ieškoti galimybių steigti pusiau privačius darželius savivaldybės patalpose.

Be to, per 3 savaites planuojama privačių darželių informaciją pateikti miesto portale www.vilnius.lt, kad tėvai galėtų pateikti prašymą patogiai ir į šiuos darželius.

Šiuo metu miesto darželius lanko apie 25,7 tūkst. vaikų, privačius – apie 1,8 tūkst.

Siek neįmanomo – įdarbink Vilniaus merą vaikų aukle“

Vasario 11 dieną Sauliaus Balčo sūnui Deividui Gabrieliui sukanka du metukai. Deivido Gabrieliaus tėveliai buvo numatę, kad atšventus sūnaus dviejų metų gimtadienį, sūnus pradės lankyti darželį, o mama galės grįžti į darbą. Deja, nors tėvai užrašė sūnų į eilę darželiui lankyti vos jam gimus, paaiškėjo, kad Deividas Gabrielius lankyti darželio negalės.
Tėvelis Saulius Balčas inicijavo akciją „Siek neįmanomo – įdarbink Vilniaus merą vaikų aukle!“. Šia akcija siekiama atkreipti tiek Vilniaus miesto savivaldybės politikų, tiek ir visuomenės dėmesį į darželių stygiaus problemą Vilniaus mieste. Sauliaus Balčo akcijos rėmėjai – Nacionalinis aktyvių mamų sambūris ir Lietuvos tėvų forumas.
Nacionalinis aktyvių mamų sambūris ir Lietuvos tėvų forumas atkreipia dėmesį, kad sprendžiant vaikų darželių stygiaus problemą konkrečios savivaldybės teritorijoje svarbu tartis su suinteresuotomis grupėmis, šiuo atveju, ikimokyklinio amžiaus vaikus turinčiais tėvais, įgalinti tėvus dalyvauti priimant jų vaikų interesus liečiančius sprendimus.
Netoleruotina, kai tėvams labai aiškiai suformulavus savo pasiūlymus, savivaldybės klerkai net nesiteikia perteikti savivaldybės pozicijos vienu ar kitu klausimu. 2012-09-04 daugiau nei 600 tėvų kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę dėl poreikio įsteigti vaikų darželį Bajorų kalvose. Praėjus penkeriems mėnesiams Vilniaus miesto savivaldybės valdininkai net nesiteikė atsakyti į motyvuotą tėvų prašymą.
Manome, kad sprendžiant vaikų darželių stygiaus problemą tiek Vilniaus mieste, tiek ir kitose Lietuvos savivaldybėse būtina tobulinti teisinę bazę, kad būtų užtikrinta ikimokyklinio ugdymo įstaigų įvairovė, tėvų teisė pasirinkti jų vaikų poreikius atitinkantį ikimokyklinio ugdymo modelį.
Atsižvelgiant į tėvų pageidavimus teikiami šiuos pasiūlymai Vilniaus miesto savivaldybei:
1. Siūlome suformuoti Vilniaus miesto savivaldybės darbo grupę vaikų darželio plėtros programai parengti įtraukiant Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio, Lietuvos tėvų forumo ir probleminių Vilniaus mikrorajonų tėvų atstovus.
Rengiant Vilniaus miesto savivaldybės vaikų darželių plėtros programą siūlytume šiuos galimus sprendimus:
2.1. Prašome iki 2013-03-01 dienos sutvarkyti priėmimo eiles į Vilniaus m. darželius-lopšelius, nes dabartinė elektroninė priėmimo sistema negali to atlikti.
2.2. Steigti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes bendrojo ugdymo mokyklose, pritaikius patalpas, kurios atsilaisvina dėl mažėjančio mokinių skaičiaus. Tam reikėtų pasitelkti ES struktūrinių fondų lėšas.
2.3. Aktyviau tartis su statybinėmis bendrovėmis, statančiomis naujus gyvenamuosius namus, jų kvartalus dėl viešosios paskirties patalpų įrengimo (šiuo atveju darželių grupių) pirmuosiuose gyvenamųjų namų aukštuose (Vilniaus m. l/d „Lazdynėlis“ turinčio 2 grupes šalia darželio esančiame gyvenamajame name patirtis).
2.4. Plėtoti nevalstybinį sektorių, skatinti steigtis grupes gyvenamuose privačiuose namuose, darbdavius savo įmonių, įstaigų patalpose kurti ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupes. Paskata tai daryti yra Ikimokyklinio ugdymo krepšelis, taip pat planuojama 2014-2020 m. ES paramos laikotarpiu paremti tokių grupių aprūpinimą ugdymo priemonėmis, ugdymui reikalinga įranga.
2.5. Remiantis Privataus ir viešojo sektoriaus partnerystės principais parengti vaikų darželių plėtrą naujuose Vilniaus miesto mikrorajonuose.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook