Prižiūrėti dantukus vaikas turi įprasti nuo mažens

Dantukais mama turi rūpintis nuo mažensOdontologai mano, kad tėvai per mažai rūpinasi vaikų dantų sveikata, o beveik pusė Lietuvos vaikų iki 12 m. turi dantų problemų. Paprastai vaiko burnos higiena tėvai pradeda rūpintis per vėlai – tik iškritus pieniniams dantims. Odontologų teigimu, netinkama dantų priežiūra vaikystėje yra dažna dantų ligų priežastis vėliau. Dantų problemų galima išvengti nuo mažens formuojant tinkamus vaiko burnos higienos įpročius.

Odontologė Orinta Kovalevskaja papasakos apie dažniausiai pasitaikančias mažamečių burnos higienos ar mitybos klaidas, kurios sukelia rimtas dantų ligas jiems suaugus.
Motinos pienas. Dalis žindomų kūdikių užmiega nenuriję pieno. Šis įprotis gali pakenkti dantims, nes piene esantis cukrus yra mėgstamas bakterijų maistas. Besidaugindamos šioje terpėje, jos tampa dantų ėduonies priežastimi.

Nykščio čiulpimas. Nykščio čiulpimas vaikams suteikia patogumo ir saugumo jausmą, tačiau ilgai užsitęsęs įprotis gali tapti rimta problema. Odontologų teigimu, dažnas ir ilgalaikis nykščio čiulpimas gali formuoti netinkamą sąkandį, net kalbos sutrikimus. Vaikas ilgainiui pats atsisako nykščio čiulpimo, tačiau, jei tai užtrunka, tėvai turėtų išsiaiškinti, kodėl jis taip elgiasi, ir išspręsti šią problemą.

Liežuvio stūmimas  tarp dantų. Vaikai mėgsta stipriai liežuviu stumti priekinius dantis. Dėl to dantukai gali išsikišti, išsivysto blogas sąkandis ir tai trukdo tinkamai vystytis kalbai. Jei tėvai pastebi, kad vaikas stumia liežuvį į priekį, reikėtų pasikonsultuoti su logopedu. Jis padės atsikratyti šio įpročio.

Anksti iškrentantys dantukai. Kristi per anksti dantys pradeda dėl dantų ėduonies arba sužalojimų. Jei dantis iškrenta anksčiau nei pradeda augti nuolatinis, šalia esantis dantis gali pasislinkti ir neužteks vietos naujam. Dėl to nuolatinis dantukas gali išaugti kreivas, o tai sukelia įvairių problemų – nuo netinkamo maisto kramtymo iki žandikaulio ligų. Jei vaikas susiduria su šia problema, reikėtų pasikonsultuoti su specialistais.

Netinkamas dantų valymas. Kiekviena mama ir tėtis turėtų paaiškinti vaikui, kodėl valyti dantis svarbu ir kaip tai daryti taisyklingai. Svarbu formuoti mažųjų įprotį valytis dantis kelis kartus per dieną, išmokyti juos naudoti skalavimo skystį ir dantų siūlą, paaiškinti, kodėl taip svarbu valyti dantis po valgio. Padėti vaikams valyti dantis tėvai turėtų iki 8 metų, nes jų rankos dar nebūna tinkamai išlavėjusios.

Korekcinės dantų priemonės. Jeigu vaikas naudoja dantų tiesinimo priemones, mažylio burnos higienai mama ir tėtis turėtų skirti ypatingą dėmesį. Šie vaikai valyti dantukus turi itin kruopščiai ir dažniau nei įprasta, naudoti antibakterinį burnos skalavimo skystį, reguliaria lankytis pas odontologą.

Vaistai. Kai kurie vaistai taip pat gali pakenkti vaiko dantims. Svarbu patikrinti, ar jų sudėtyje nėra cukraus, ypač jei vaikas vaistus vartos ilgai. Suabejojus dėl vaistų reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.

Saldūs gėrimai. Mažųjų mėgstami saldūs, gazuoti gėrimai dažna ėduonies priežastis. Todėl tėvai neturėtų patys vartoti saldžių gėrimų – kad ir vaikas neišsiugdytų šio įpročio. Vietoje sulčių ir vaisvandenių, kuriuose gausu cukraus, pasiūlykite mažiesiems vaisių, o gazuotus gėrimus keiskite į nesaldintą arbatą ir vandenį.

Saldumynai. Sausainiai, saldainiai, šokoladas ir kiti skanėstai dėl juose esančio cukraus yra pagrindinė terpė, kurioje veisiasi bakterijos, galinčios sukelti dantų ligas. Pratinkite vaiką mažiau smaližiauti šiais gardumynais ir saldžius patiekalus pakeiskite džiovintais vaisiais, dribsnių batonėliais ar uogomis.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook