Ramybė išpūstam pilvukui

Verkiantis kūdikisKai kūdikiui pučia pilvuką,  jis prapliumpa garsiu riksmu drebindamas visus namus ir draskydamas mamos širdį – juo labiau, juk jis negali pasakyti ar parodyti, ką jam skauda. Kūdikio elgesys dažnai nenuspėjamas ir mamai kartais  belieka tik numanyti, kodėl ką tik meiliai šypsojęsis mažylis staiga graudžiai pravirksta. Mama akivaizdu tik viena, kad vaikui reikia pagalbos ir mama turi pasitelkti ne tik žinias iš literatūros apie vaikų auginimą, staiga atmintin iškilusius draugės patirties epizodus, močiutės patarimus, bet ir motinišką intuiciją.

Kodėl pučia pilvuką?

Populiariausia kūdikio nerimo ir verksmo priežastis – įvairiausi virškinimo sutrikimai, dėl kurių išpučia pilvelį ir kankina skausmas. Vargu ar kuri mama galėtų pasigirti išauginusi mažylį be tokių bėdų. Pilvuko skausmas dėl dujų sankaupų žarnyne kankina beveik visus mažesnius kaip trejų metų vaikus. Mažo vaiko virškinimo sistema dar netobula, nepakankamai veiklūs virškinimo fermentai, silpnoka žarnyno sienelių peristaltika ir maistas sunkiai skinasi kelią virškinamuoju traktu. Todėl žarnyne gali susikaupti dujų, kurios išpučia pilvuką ir sukelia skausmingus žarnyno spazmus.

Čaižus ilgai trunkantis verksmas, suriestos kojytės ir kietas pilvukas byloja apie šias mažylio problemas ir, žinoma, tai reiškia, kad reikia skubiai išvaryti iš pilvuko dujas. Kūdikis lenkia kojas prie pilvuko ir staiga ištiesia arba judina kojytes, lyg važiuotų dviračiu, padais daužo čiužinį, riečia nugarytę. Pilvuko skausmas gali būti ir ligos požymis, todėl geriausia pasikonsultuoti su gydytoju.

Kaip nuraminti kūdikį?

Verkiantį kūdikį būtinai pasūpuokite ant rankų: mamos šiluma jį nuramins ir palengvins skausmą. Ritmiškai judėkite kambariu laikydama mažylį prispaustą prie krūtinės. Nurimkite ir jūs, nes  mamos emocijos persiduoda  kūdikiui.

Paguldykite mažylį ant nugaros ir švelniai pamasažuokite pilvuką apvaliais judesiais laikrodžio rodyklės kryptimi. Masažą kaitaliokite su lengva mankštele – surieskite vaiko kojytes prie krūtinės ir vėl atlenkite. Pilvuką užklokite šiltu vystyklu (audinį galite pakaitinti lygintuvu). Kai kuriems mažyliams gerai šiltu vystyklu apvynioti visą kūnelį. Jeigu kūdikis mėgsta maudynes, gali padėti šilta vonia.

Kmynai – natūrali pagalba vaikui nuo vidurių pūtimo

Mama gali paklausti močiutės apie naminius vaistus nuo vidurių pūtimo. Pilvo pūtimą mažina ramunėlių, melisų, anyžių, paprastųjų krapų vaisių arbatos. Klasikinis nuo seno naudojamas augalas nuo vidurių pūtimokmynai. Jis gerai pažįstamas daugeliui mamų ir puikiai nuramina mažylio pilvuką. Vaistinėje galima įsigyti iš kmynų eterinio aliejaus pagamintų lašiukų. Šį natūralų produktą mama gali drąsiai duoti vaikučiui nuo pilvo pūtimo.

Ar galima išvengti dujų pilvuke?

Pilvuko pūtimas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais – įprastas negalavimas, kurio neišvengia net patys rūpestingiausi tėvai. Bet galime sumažinti pilvuko spazmus ir skausmą. Stenkitės dažniau guldyti mažylį ant pilvuko. Geriausia tai daryti prieš kiekvieną maitinimą. Nuolat masažuokite pilvuką. Nesuveržkite naujagimio vystyklais – leiskite jam laisvai judinti kojytes.

Stenkitės, kad kūdikis taisyklingai valgytų: pertraukiami čiulpiamieji judesiai pripompuoja oro į virškinamąjį traktą. Oras išpučia pilvuką ir sukelia žarnyno spazmus. Todėl pavalgiusį kūdikį mama kiekvieną kartą palaiko vertikaliai 10 – 15 minučių, kol suvalgytas maistas pateks į skranduką.

Kokių maisto produktų turėtų vengti žindanti mama

Kūdikio pilvukas tiesiogiai priklauso nuo mamos maisto. Jį gali išpūsti juoda duona, baltagūžiai kopūstai, pupelės, pomidorai, pieno produktai, svogūnai, česnakai, mamai reikėtų vengti ir konservantų bei dažiklių prisotintų maisto produktų. Tokios dietos pilvo pūtimo kankinamo kūdikio mamai derėtų laikytis, kol vaikui sukaks treji.

Dirbtinai maitinamam kūdikiui dujos pilvuke gali susikaupti dažnai kaitaliojant mišinukus. Pilvuką skauda vaikui, kuriam  nepakanka fermento – laktazės, skaidančio pieno baltymus – laktozę. Tokiam kūdikiui pritaikykite mišinuką be šio baltymo.

Mamai sunku ištverti dujų sankaupų žarnyne sukeltas kūdikio kančias ir pačiai išlikti ramiai. Bet šis sudėtingas neišvengiamas pradžios periodas – tik vienas iš mažylio vystymosi etapų, kuris netruks praeiti  ir kiekviena su kūdikiu praleista diena atneš tik džiaugsmą.

Parengė Dalia Petrutytė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook