Renkamės mobiliąją auklę

mobili-aukle-vaikuiKiekvieną minutę būti šalia kūdikio, deja, negalime. O kai vaikelis miega, skubame nudirbti smulkius namų darbus ar tiesiog pailsėti. Tik tuo metu ramybės neduoda mintis- ar viskas vaikeliui gerai. Į pagalbą tėveliams gali ateiti specialus prietaisas – mobilioji auklė. Jo padedami mama ir tėtis  gali nuolat stebėti vaiko aplinką ir sužinoti, kai vaikeliui prireikia jų pagalbos.

Mobilioji auklė su kamera

Dar prieš keletą metų dominavo modeliai, kurie perduodavo tik iš vaiko kambario sklindantį garsą. Tokio tipo įrenginius tėvai naudojo daugiausia naktimis. Pastaruoju metu pradėjo rastis mobiliosios auklės su viena ar keliomis kameromis. Šiuolaikiškos mobiliosios auklės leidžia stebėti vaiko kambarį, todėl ir brangesnės nei tos, kurios perduoda tik garsą.

Taigi, kokį modelį rinktis? Sprendimas priklauso tik nuo individualių poreikių. Žinoma, mobilių auklių modeliai su kameromis siūlo didesnį saugumą. Visada galite patikrinti, ar vaikas kartais neguli be antklodės, netyčia neuždengė veido pagalve ir kt. Jei to nereikia, galima drąsiai rinktis modelį, kuris perduoda tik garsą.

Kai kurie modeliai yra aprūpinti tokiomis funkcijomis.

Naktinis režimas. Galite stebėti vaiką naktį, kai kambaryje tamsu. Tai įmanoma infraraudonųjų spindulių dėka.

Monitorius. Kai kurios mobiliosios auklės vietoj įprasto ekrano, įmontuoto imtuvo stotelėje, turi atskirą monitorių.

Vaizdo kokybė naktį

Jei nusprendėte rinktis mobiliąją auklę, kuri perduoda tik garsą, šią dalį galite praleisti. Tačiau jei svarstote apie modelį su kamera, pagalvokite, kokios naktinio vaizdo kokybės jums reikėtų. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į siūlomą maksimalią kameros  raišką. 320×240 arba 640×480 parametrų užtenka stebėti vaiko kambarį dieną, esant geram apšvietimui. Jei apšvietimas prastas, būtinai paieškokite didesnės raiškos kameros modelių. 1280×720 kameros raiška leis pamatyti žymiai detalesnį vaizdą. Atkreipkite dėmesį į tai, kad jei vaiko kambaryje bus visiškai tamsu, nepadės net ir didžiausia raiška. Tokiu atveju pagalvokite apie naktinio matymo infraraudonųjų spindulių mobiliąją auklę. Žmogaus akis nefiksuoja infraraudonųjų spindulių, todėl jie netrukdys vaikui.

Mobiliųjų auklių tipai

Visų mobiliųjų auklių veikimo principai panašūs. Įrenginį sudaro du pagrindiniai elementai: siųstuvas vaiko kambaryje ir imtuvas, kurį su savimi į kitą patalpą pasiima tėvai. Kai vaikas pradės verkti ar kalbėti, siųstuvas  garsą perduos imtuvui. Svarbiausia yra tai, kad mobiliosios auklės įrenginys bevielis.

Signalo kokybei, jo diapazonui ir  trukdžių lygiui įtakos turi, ar įrenginys naudoja skaitmeninį ar analoginį signalą.

Analoginis signalas

Analoginis signalas perduodamas nepertraukiamu būdu. Paprasčiausia jį lyginti su signalais, kurie naudojami CB radijuje. Analoginio signalo diapazonas geras, tačiau, deja, jis dažnai sutrinka. Ramioje aplinkoje šios problemos nepastebėsite, tačiau mieste ar šalia judrios gatvės mobiliosios auklės signalą slopins išoriniai trukdžiai. Šiuolaikiniai gamintojai išsprendė šią problemą ir pasiūlė analoginio signalo mobiliosios auklės įrenginį, kuriame naudojamas keletas kanalų. Jo privalumas yra žemesnė kaina ir didelis diapazonas (iki 2 km, yra įrenginių, kurie atviroje erdvėje veikia net iki 5 km).

Skaitmeninis signalas

Skaitmeninis signalas – duomenų perdavimo rūšis identiška tai, kuria naudojasi mūsų namų maršrutizatoriai ar tarpusavyje susieti telefonai. Lyginant su analoginiu signalu, skaitmeninis pasižymi mažesniu diapazonu (iki 600 m atviroje erdvėje), tačiau duomenų perdavimo kokybė daug geresnė.

Mobiliosios auklės veikimo diapazonas

Tai svarbus parametras, kurį, deja, ne visada gamintojai  aiškiai nurodo. Veikimo diapazonas dažniausiai yra nurodomas metrais. Jis apibrėžia atstumą, kuriuo gal būti kokybiškai perduodami duomenys.

Mobiliųjų auklių gamintojų nurodomu veikimo diapazonu nereikėtų pasitikėti aklai. Dauguma jų pateikiamos veikimo diapazono reikšmės galioja tik palankiomis sąlygomis ir atviroje aplinkoje. O įrenginiai naudojami butuose ar namuose, kur patalpas skiria neplonos sienos. Maksimalų mobilios auklės veikimo diapazoną realiomis sąlygomis galima nustatyti taip: gamintojo nurodomą veikimo diapazoną padalinti iš 5.

Mobiliosios auklės kanalai

Vertėtų rinktis su keletu duomenų perdavimo kanalų. Tokia savybė leistų visada rasti kanalą, kuris pasižymi mažesniais trukdžais. Įdomus ir naudingas sprendimas – automatinis kanalų skenavimas, nes galima pasirinkti tą, kuriam būdingi mažesni trukdžiai.

Signalo dažnis

Geriausia pasiteisina mobilios auklės, kurios veikia 1,88 arba 2,4 GHz dažniais. Tokie dažniai leidžia siųsti signalą be trukdžių. Nepatarima rinktis 446 MHz dažnio modelius.

Jautrumo reguliavimas

Atkreipkite dėmesį į mikrofono jautrumo nustatymo galimybę. Mat svarbu, kad įrenginys nereaguotų ir nefiksuotų nesvarbių garsų.

Dvikryptė komunikacija

Mobilioji auklė perduoda vaiko balsą, tad būtų gerai, kad ir vaikas girdėtų, ką jam sakome. Yra ir tokia galimybe aprūpinti modeliai. Viskas veikia gana paprastu principu. Prie vaiko lovytės be mikrofono ir kameros taip pat yra nedidelis garsiakalbis, kurio dėka galime bendrauti su vaiku. Toks sprendimas turi daug privalumų. Tėvų balsas labai dažnai gali vaiką nuraminti. Tačiau mūsų balsą garsiakalbis deformuos. Suaugusiems, telefonu bendraujantiems asmenims, tai yra suprantama, tačiau mažam vaikeliui – dar ne. todėl negalime būti tikri, ar vaikas atpažins mūsų balsą.

Judanti kamera

Jeigu nusprendėte rinktis mobilią auklę, perduodančią tik garsą, šią dalį gali praleisti. Tiems, kurie galvoja apie įrenginį su kamera, siūloma pagalvoti apie tokį, kuris yra aprūpintas judančia kamera. Žinoma, tokie modeliai kainuoja žymiai daugiau.

Visų pirma, reikėtų pagalvoti apie pagrindinę kameros paskirtį. Tai labai daug priklauso nuo vaiko amžiaus. Miegančiam kūdikiui stebėti per kamerą reikės matyti tik lovytę. Tačiau jei vaikelis paaugęs ir norime jį palikti vieną kambaryje, vertėtų rinktis mobiliąją auklę su judančia kamera, kad galėtume matyti visą kambarį.

Duomenų įrašymo galimybė

Nemaža vidutinės ir aukštesnės kategorijų mobiliųjų auklių dalis gali įrašyti stebėsenos duomenis. Pagalvokite, ar ši funkcija jums praverstų. Tokie duomenys dažniausiai įrašomi microSD arba microSD HC atminties kortelėse. Įrašomas tiek garsas, tiek vaizdo įrašai. Kam galėtų būti reikalinga ši funkcija? Visų pirma, augančio vaikelio gyvenime yra daugybę pirmų ir nepakartojamų akimirkų. Dažnai jos įvyksta taip greitai ir mes nespėjame pasiruošti jas užfiksuoti: nufotografuoti ar nufilmuoti. Mobilioji auklė padės nepraleisti nieko svarbaus.

Antras privalumas susijęs su vaiko sveikata. Jei kažkoks vaiko elgesys jus neramina, turėsite vaizdo įrašą, kurį galėsite parodyti gydytojui. Dar vienas pritaikymo pavyzdys – galimybė stebėti tikrą auklę, kuri prižiūri vaiką.

Papildomos funkcijos

Kartais tai būna nelabai praktiški dalykai, tačiau dažniausiai šios papildomos funkcijos tampa papildoma verte ar savybe, nulemiančią konkretaus modelio pasirinkimą.

Aktyvavimas garsu. Įjungus prietaisas turi veikti nebūtinai visą laiką pilnai išnaudodamas visas funkcijas. Maži vaikai daug miega. Jei mūsų pasirinktas mobilios auklės modelis turės aktyvavimo garsu funkciją, visą vaikelio miego laiką, jis veiks budėjimo režimu ir įsijungs tada, kai kambaryje pasigirs garsas.

Duomenų perdavimas į telefoną. Mobiliosios auklės imtuvą sudėtinga įsidėti į kišenę. O telefoną visada turime po ranka. Kai įrenginys nustatys sklindančius vaiko kambaryje garsus, suskambės telefonas, o jūs per ausines išgirsite garsą.

Judesio jutiklis. Jutiklinis padas dedamas po lovytės čiužiniu. Aliarmas suskamba tada, kai 20 sekundžių neaptinkama jokių judesių.

Priedai

Dažnai siųstuvas ir imtuvas nėra vieninteliai mobiliosios auklės elementai. Vertėtų atkreipti dėmesį, ar komplektacijoje yra papildoma imtuvo stotelė ir papildoma kamera.

Papildoma imtuvo stotelė. Antras imtuvas suteikia daug privalumų -abu skirtinguose kambariuose esantys tėvai gali stebėti vaiką. Tai padidina saugumą.

Papildoma kamera. Jei turime daugiau vaikų, kamera kitoje kambario dalyje labai pravers. Kad būtų galima pamatyti antros kameros vaizdą, tereikia perjungti kitą kanalą.

Kvėpavimo monitorius. Labai praverčiantis jutiklis, kuris padedamas po vaiko čiužiniu. Jo uždavinys – stebėti vaikelio kvėpavimą. Aliarmas įsijungia tada, kai jutiklis 15 sekundžių neaptinka kvėpavimo.

Oro temperatūros ir drėgmės kontrolė

Šiuolaikiška mobilioji auklė dažnai pasižymi kur kas platesnėmis galimybėmis nei tik reagavimas į vaiko verksmus ir šauksmus. Kai kurie modeliai leidžia stebėti kambario sąlygas. Tokie renginiai aprūpinti termometru arba higrometru. Maži vaikai yra labai jautrūs temperatūros pokyčiams, todėl informacija apie temperatūrą tikrai pravers.

Oro drėgmė taip pat labai svarbi. Ypač šildymo sezono metu oras vaiko kambaryje gali labai išsausėti. Sausas oras apsunkina mažylio miegą ir sukelia jam nepatogumų (išsausėjusi gerklė). Turint galimybę stebėti oro drėgmę vaiko kambaryje, galima greitai reaguoti į pokyčius.

Įkrovimas

Kaip ir dauguma kitų elektroninių įrenginių, mobiliosios auklės gali būti įkraunamos keliais būdais:

  • Baterijomis/akumuliatorinis
  • Tinklo
  • Kombinuotas

Parankesni įrenginiai, kurie turi tiek baterijas/akumuliatorius, tiek gali būti jungiami į elektros tinklą. Tai praverčia labai įvairiose situacijose: kai vaikai su tėvais yra ne namuose, keliauja, kai dingsta elektros energija. Be to, labai patogu, kai įrenginį bet kurią akimirką galima įkrauti.

Varle.lt specialistė Ineta Meškelevičiūtė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook