Repelentai: kaip pasirinkti ir naudoti

Šiltasis metų laikotarpis ir didžiausius namisėdas „ištraukia“ į gamtą. Deja, ramiai pavakaroti neleidžia geliantys uodai, o įsisiurbusi erkė gali apkrėsti pavojingomis ligomis: erkiniu encefalitu, Laimo liga ir kitomis. Vienas iš būdų apsisaugoti nuo jų – naudoti uodus ir erkes atbaidančias priemones. Priešingai nei insekticidai, kurie užmuša vabzdžius, repelentai juos tik atbaido. Atbaido dėl to, kad jų sudėtyje yra sintetinių arba iš naftos ar augalų išskirtų tam tikrų medžiagų, kurių vabzdžiai nemėgsta.

Repelentai nėra kasdienės kosmetikos priemonės, todėl pirmiausia reikia pasverti, ar jie tikrai reikalingi konkrečioje situacijoje, ar išbandytos kitos apsaugos priemonės. Jei nusprendėte, kad repelentas reikalingas, pasirinkite tinkamą. Pats paprasčiausias būdas įsitikinti, ar parduotuvėje, vaistinėje, turguje siūloma uodus ar erkes atbaidanti priemonė tinkama – pažiūrėti, ar etiketėje įrašytas biocido autorizacijos liudijimo numeris. Jei tokio numerio nėra – nėra ir jokių garantijų, kad ta priemonė nepakenks jūsų sveikatai ir atbaidys uodus ar erkes. Be to, ši priemonė pardavinėjama nelegaliai. Kartais repelentai pardavinėjami prisidengus kitų produktų pavadinimu (pavyzdžiui, kosmetikos) –tokio nelegalaus produkto sauga ir efektyvumas neįvertinti.

Naudojant repelentą svarbu žinoti, koks yra priemonės veikimo laikas: jis gali būti nuo 2 iki 12 val. Trumpesnis laikas visiškai nereiškia, kad repelentas mažiau efektyvus, tiesiog jam pasibaigus reikia pakartotinai pasipurkšti ar pasitepti. Taip pat pasižiūrėkite, kokius vabzdžius jis atbaido. Būna skirtų tik uodams arba tik erkėms, o treti veikia ir vienus, ir kitus. Atkreipkite dėmesį, kaip gamintojas rekomenduoja priemonę naudoti: ant odos ar ant drabužių. Jei skirtas tik odai, ant drabužių gali likti dėmių.

Repelentus reikia naudoti saugiai –taip, kaip nurodyta etiketėje. Svarbu nepurkšti ar netepti ant pažeistos odos ar ant drabužiais pridengtos odos. Labai atsargiai reikėtų naudoti aplink akis, burną, ausis ir nepurkšti į veidą. Jei norite jį apsaugoti nuo vabzdžių, pirma pasipurkškite rankas ir tada pasitepkite veidą. Be to, grįžus namo patartina nuplauti pateptas odos vietas.

Bene labiausiai nuo vabzdžių norisi apsaugoti vaikus. Bet vaikų oda itin jautri, todėl repelentas ją gali gana rimtai sudirginti. Vaikams iki 3 metų ant odos visai nepatartina jų purkšti ar tepti. Geriau papurkšti ar patepti ant drabužių, palaukti kelias minutes, kol išdžius, ir tada aprengti vaiką. Gulintį vežimėlyje mažylį kur kas geriau nuo vabzdžių saugoti apdengus tinkleliu. Iš bėdos galima papurkšti ar patepti vežimėlio kraštus, palaukti kol išdžius, ir tada paguldyti vaiką. Vaikai mėgsta kišti pirštus į burną, taigi nereikėtų repelentų naudoti ant jų plaštakų.

Ypač svarbu vaikams šiomis priemonėmis neleisti naudotis savarankiškai, laikyti jiems nepasiekiamoje vietoje. Taip pat nepamirškime, kad kai kurie veiksniai mažina repelentų efektyvumą ar sutrumpina poveikio laiką, pavyzdžiui, oro temperatūra (kuo šilčiau, tuo greičiau repelento veikliosios medžiagos išgaruoja), prakaitavimas ir maudymasis (veikliosios medžiagos greičiau pašalinamos nuo odos).

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos informacija

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook