Ruošiamės kūdikio higienai

Švarus kūdikisBūsimo kūdikio gyvenimo sąlygomis, žinoma, pasirūpinai iš anksto – dar būdama nėščia. Galbūt drauge su tėčiu paruošei jam atskirą kambarį arba  pastatėte lovelę savo miegamajame. Išrinkote šviesiausią ir geriausią kambario vietą – be skersvėjų ir atokiau  nuo radiatoriaus.

Iš kambario, kuriame gyvens kūdikis, išnešėte kilimus bei augalus, jame nedžiovinsite skalbinių ir nesinaudosite jokiais kvapikliais. Vaiko kambarį kasdien vėdinsi, kiekvieną dieną plausi grindis.

Vystymo stalelis

Šalia lovelės pastatėte vystymo stalą – tau ir tėčiui nereikės toli nešioti dažnai pervystomo kūdikio. Tai patogu, nes vaiko jokiu būdu negalima nė minutei palikti vieno ant vystymo stalelio. Juk kūdikis tavęs neperspės, kad  ketina pasiversti ant šono. Taigi, visi priežiūros reikmenys turi būti šalia: patogiai išdėlioti kremai, servetėlės, vatos tamponėliai, dubenėlis su vandeniu, sauskelnės, vystyklai ir marškinėliai.

Pamirškime klijuotę, užklotą sulankstytu vystyklu. Ant vystymo stalelio geriausia užtiesti specialų paklotėlį. Kūdikis patogiai jausis ant minkšto švelnaus audinio paklotėlio, o mamai patiks, kad jo apatinis sluoksnis neleidžia nešvarumams pasklisti ant juo uždengto paviršiaus.

Keičiame sauskelnes

Pirmosiomis savaitėmis teks dažnai keisti sauskelnes: prieš kiekvieną maitinimą ir kai kūdikis pasituštins ar pasišlapins. Sauskelnių keitimas – puikus bendravimo ir žaidimų momentas ir tau, ir kūdikiui. Retkarčiais patikėk šį darbelį tėveliui – jis turės progą prisidėti prie kasdienės mažylio priežiūros ir drauge pabendrauti su juo.

Užpakaliuko higiena

Nuolat šlapimo erzinamą užpakaliuką greitai užpuola infekcijos ir visokiausi kiti nemalonumai, todėl jį reikia kruopščiai prižiūrėti. Kaskart keisdama sauskelnes, pasišlapinusio kūdikio užpakaliuką ir jo raukšles būtinai nuprausi šiltu vandeniu ir nusausini minkštučiu rankšluosčiu. Užpakaliuko higienai patogu naudoti minkštas ir  švelnias drėgnas servetėles. Rinkis tokias, kuriose nėra  alkoholio ir sintetinių kvapiklių.

Jautri užpakaliuko odelė greitai sudirgsta ir parausta dėl įvairiausių priežasčių: skystų išmatų, alergijų maisto produktams, prausiklių ir kitų higienos priemonių. Todėl pasitark su gydytoju, kokius kremus ir tepaliukus naudoti naujagimio odelei  – profilaktiškai arba pažeistos odos gydymui.

Švarus veidukas

Sulipusias kūdikio blakstienas švelniai atmirkysi vatos tamponėliais, suvilgytais perkoštu ramunėlių nuoviru. Brauki  nuo išorinio akies kampučio – vidinio link. Kiekvieną akytę reikia valyti atskiru tamponėliu. Po to drungnu virintu vandeniu sudrėkintu vatos tamponėliu nuvalai kūdikio kaktą, žandukus ir smakriuką. Dar kitu vatos tamponėliu nuvalai odą už ausų ir kakliuką. Nosytės landeles išvalysi virintu vandeniu sudrėkintu vatos voleliu. Tai daroma sukamuoju judesiu. Tik giliai volelio kišti nedera.

Valom ausytes

Nusipirk specialių vatos pagaliukų kūdikio ausytėms, kuriais saugiai jas išvalysi. Šių pagaliukų galai apvynioti skirtingo storio vatos sluoksniais: kraštinis sluoksnis plonesnis, todėl per giliai į ausytę pagaliukas neįlįs. Geriausia ausytes valyti po maudynių: jose susikaupusi siera išmirksta ir šią nesudėtingą procedūrą lengvai atliksi. Paguldai kūdikį ant nugaros, kaire ranka prilaikai jo pakaušį ir kaklą taip, kad patogiai galėtum pakreipti galvytę. Vatos pagaliuku palandžiok visais ausies kriauklės išorės vingiais – juose kaupiasi nešvarumai, kartais lieka muilo arba šampūno putų. Po to kitu pagaliuko galu sukamaisiais judesiais atsargiai išvalai išorinės ausies landos prieigas – tiek giliai, kiek leidžia storasis vatos sluoksnis. Šią procedūrą pakartoji ir kitai ausytei.

Nagučiai

Kūdikio nagučiams tinkamiausios nedidelės žirklutės bukais galais. Tau prireiks kantrybės, nes ši procedūra paprastai kūdikiams nepatinka. Geriausia palaukti, kol kūdikis užmigs – tuomet nesinervinsi ir greitai nukarpysi nagučius. Kirpti reikia taip, kad nagų kraštuose nesusidarytų aštrūs kampai, nes jais kūdikis gali nusidraskyti pats ir tėvelius apdraskyti. Kirpk tiesesne linija, neapvalindama.

Pirmą kartą naujagimio nagučius nukirpti patariama ne anksčiau kaip po trijų savaičių nuo gimimo. Atkreipk dėmesį, kad rankų nagučiai auga greičiau negu – kojyčių pirščiukų.

Maudymas

Kūdikiai paprastai mėgsta maudynes šiltame vandenuke drauge su žaisliukais. Tai dar ir atsipalaidavimo momentas, kuris kūdikiui sukelia malonias asociacijas.  Kambarį, kuriame ketinate maudyti mažylį, pašildyk iki 23 – 25 laipsnių temperatūros. Geriausia vandenuko temperatūra – 36 –37 laipsniai. Prausti  kūdikį patogiausia ant rankos prilaikant galvytę. Švarutį kūdikį švelniai nusausini rankšluosčiu. Ypač kruopščiai nuvalomos odos raukšlės.

Kūdikio galvytė labai prakaituoja, todėl ją derėtų prausti kiekvienų maudynių metu. Su muilu arba šampūnu pakanka praustis kartą per savaitę.

Visas higienos procedūras darome ramiai ir švelniai, pasitelkusios kantrybę ir užtikrintai. Juk visi šie darbeliai virsta žaismingais bendravimo su kūdikiu momentais.

Parengė Undinė Gilė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook