Sąnarių ir kojų skausmas

Kojų skausmas dažnai pasitaiko vaikams ir nėra pavojingas. Dažniausiai rimta liga vaikas neserga, bet būtina atkreipti dėmesį į kai kuriuos faktorius.

Ūmus sąnario skausmas greičiausiai traumos požymis. Jeigu skauda sąnarį ir jis ištinęs be jokios priežasties, būtinai reikia gydytojo konsultacijos. Paraudęs ir ištinęs sąnarys gali byloti apie patekusią į jį infekciją (septinis artritas) arba sunkios ligos pradžią, pavyzdžiui- sisteminio artrito, jaunatvinio reumatinio artrito.

Negydomas septinis artritas gali sukelti nebepagydomus sąnario pakitimus, o sisteminio artrito liga pažeidžia dar ir regėjimą.

Tėvams reikėtų rimtai susirūpinti, jeigu prie sąnarių maudimo prisideda, ypač – rytiniai, diegliai  , arba stiprus bendras negalavimas. Tai gali būti ir sisteminio artrito ligos arba net leukemijos (leukozė –piktybinis kraujo sistemos navikas) požymiai.

Daug kam pažįstami sąnarių ir viso kūno skausmai sergant gripu arba kita kvėpavimo takų liga. Tai tik vienas šių ligų požymių, o skausmą sumažinsite paracetamoliu.

Jeigu sąnariai ištino ir paraudo, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Klubų skausmo priežastys gali būti įvairios, o kelių skausmas gali būti klubų problemų požymis.( Šlubumas).

Dažna vyresnių vaikų ir paauglių liga – Šlaterio. Jos požymis – skausmas kelio priekinėje dalyje ( čia kelio girnelės sausgyslės susijungę su blauzdikauliu). Ši vieta tampa labai jautri. Šlaterio liga dažnai serga sportuojantys vaikai. Ji gali būti traumos pasekmė. Liga paprastai per keletą mėnesių praeina savaime.

Vaikams, ypač nuo vienerių iki trejų  metų dažnai skauda alkūnes. Priežastis – alkūnės patempimas, pavyzdžiui, staiga timptelėjus vaiko ranką. Todėl mažų vaikų negalima kelti už rankų. Skausmas būna toks stiprus, kad vaikas negali nei sulenkti, nei ištiesti skaudamos rankos.

Pagalba. Patemptą alkūnę reikia paspaudus grąžinti į ankstesnę padėtį. Jeigu nėra lūžio požymių, tai galite padaryti patys.(Įpjovos, įbrėžimai, mėlynės). Vaiko ranką sulenkite per alkūnę 90 laipsnių kampu ir prilaikydami alkūnę kita ranka  atsargiai spustelkite riešą, o stumdami pasukite riešą išorėn.

Tai galima padaryti tik vieną kartą. Jeigu šis veiksmas nepadėjo, vežkite vaiką pas gydytoją.

Kojų raumenų traukulius (mėšlungį) gali patirti bet kurio amžiaus vaikas. Dažniausi traukuliai ištinka naktį arba fizinio aktyvumo metu. Jų priežastis nenustatyta.

Kai kuriems vaikams naktinį mėšlungį sukelia šaltis arba sunki antklodė. Todėl apklokite vaiko kojytes šiltesne ir lengvesne antklode.

Pagalba. Pasiūlykite vaikui kuriam laikui pastovėti ant mėšlungio sutrauktos kojos, jis praeis.

Šie traukuliai paprastai nėra rimtos ligos požymis. Bet verta susirūpinti, jeigu mėšlungis dažnai kartojasi ir ištinka bet kuriuo paros metu. Galbūt vaikui trūksta kalcio arba vitamino D. Šiuo atveju reikia kreiptis į gydytoją.

Augimo skausmas  dažniausia kojų skausmo priežastis, nors gali skaudėti ir rankas. Jį patiria vaikai nuo 3 iki 12 metų. Tai viena dažniausių skausmų, dėl kurių kreipiamasi į vaikų reumatologą, priežasčių.

Paprastai vaiką vargina aštrus spazminis skausmas šlaunyse, blauzdose, kelio ar čiurnų sąnariuose. Augimo skausmo priežastys neaiškios. Šis skausmas atsiranda ten, kur sausgyslės jungiasi su kaulais ir gali kilti dėl kasdien intensyviai apkraunamų sausgyslių įtampos. Skausmas dažniau atsiranda tuomet, kai vaikas daugiau juda, patyrus emocinę įtampą arba keičiantis orui. Skausmas staiga atsiranda ir trunka 10–30 minučių, nors kartais gali skaudėti ir keletą valandų. Augimo skausmas stipresnis vakare ir naktį, jis gali kartotis kas keletą dienų, savaičių, bet gali varginti vaiką ir kasdien. Skausmas gali praeiti ir po kelių mėnesių arba net metų vėl atsinaujinti, kol visiškai praeina. Šis skausmas nėra pavojingas, paprastai laboratoriniai tyrimai ir rentgeno nuotraukos nerodo jokių raumenų, sąnarių ar kaulų pakitimų. Žinoma, kad jis nėra susijęs nei su didėjančiu vaiko ūgiu ir svoriu, nei su mineralų apykaitos sutrikimais.

Augimo skausmą galima malšinti vaistais nuo skausmo, pamasažavus vaiką. Padeda kineziterapija, šiltos rankų ir kojų vonios prieš miegą. Pasirūpinkite, kad vaikas nepervargtų, nepatirtų didelės emocinės įtampos, ribokite jo fizinius krūvius.

Vis dėlto, jei vaikui pradėjo skaudėti galūnes, kreipkitės į gydytoją, kad įsitikintumėte, kad tai tik augimo skausmas, nes jį gali lemti daug kitų priežasčių.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook