Saugokimės infekcinių ligų !

Nurse making injection to cute girl
Nurse making injection to cute girl

Ligos, kurios dėl skiepijimų buvo pamirštos, vėl atsinaujina. Rugsėjo pabaigoje Kauno gyventojai diagnozuota stabligė, o praėjusią savaitę nustatyta, kad Vilniaus rajono gyventojas sirgo difterija. Pagal vaikų skiepijimų kalendorių keletą dešimtmečių skiepijama nuo difterijos ir stabligės, tad jau ilgai Lietuvoje nebuvo užregistruota atvejų, kad šiomis ligomis sirgtų vaikai. Vaikystėje skiepais sukurtas imunitetas palaipsniui blėsta ir suaugusieji, nepasiskiepiję pakartotinai, gali užsikrėsti šiomis ligomis.Lietuvoje ir Latvijoje rizika užsikrėsti difterija išlieka

Difteriją sukelia bakterijų Corynebacterium diphtheriae ir Corynebacterium ulcerans gaminamas toksinas. Dalis užsikrėtusiųjų suserga, dalis, nejausdami jokių požymių, tampa bakterijų nešiotojais. Dažniausiai diagnozuojama kvėpavimo takų difterija. Jai būdingas gerklės skausmas, nedidelis karščiavimas. Jei vystosi sunki difterijos forma, atsiranda baltos apnašos („plėvės“) kvėpavimo takuose, ištinsta kaklas („jaučio kaklas“). Difterijos toksinas patenka į kraują ir gali sukelti sunkias komplikacijas: širdies ir nervų sistemos pažeidimus, paralyžių ir net mirtį.

Difterijos sukėlėjas plinta su kvėpavimo takų sekretų dalelėmis, ypač kosint, čiaudint. Infekcijos šaltinis – sergantis difterija žmogus arba bakterijų nešiotojas. Tokie bakterijų nešiotojai gali užkrėsti labai ilgą laiką.

Difterija – reta liga Europoje. Tačiau Lietuva, Latvija priskiriamos rizikos teritorijoms. Nustatyta, kad vis dar cirkuliuoja toksigeninis difterijos sukėlėjas.

Stabligė dirvožemyje išlieka dešimtmečius

Stabligę sukelia bakterijos Clostridium tetani gaminamas labai stiprus toksinas. Liga išsivysto stabligės sporoms patekus į žaizdas, kuriose susidaro anaerobinės sąlygos, sporos pereina į vegetatyvinę bakterijos formą ir gamina toksiną. Ypač pavojingos gilios durtinės, užterštos žaizdos.

Stabligės sporos labai plačiai paplitusios aplinkoje (dirvožemyje), kur jos patenka iš gyvulių žarnyno. Jos labai atsparios, aplinkoje išsilaiko dešimtmečius. Daugumos stabligės atvejų priežastis – žaizdos užterštos žeme ar dulkėmis. Generalizuotoms stabligės formoms būdingi raumenų spazmai, vėliau širdies ir plaučių nepapankamumas. Stabligė pasižymi dideliu mirštamumu – miršta iki 50 proc. susirgusiųjų.

Skiepai – nemokami

Pagrindinė difterijos ir stabligės profilaktikos priemonė – profilaktiniai skiepijimai. Vaikai skiepijami pagal skiepų kalendorių, suaugusiesiems pakartotiniai skiepijimai(revakcinacija) rekomenduojami kas 10 metų.

Suaugusieji nuo difterijos ir stabligės skiepijami valstybės lėšomis. Jei po paskutinio difterijos ir stabligės skiepo praėjo daugiau nei 10 metų, rekomenduojama pasiskiepyti ir išvengti šių sunkių ligų rizikos.

Lina Biekštaitė,

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook