Saugūs vaikui namai

Vos tik vaikas pradeda šliaužioti, tėvams prisideda dar vienas rūpestis: kaip visur kišantį savo nosytę ir rankytes mažylį apsaugoti nuo namuose tykančių pavojų. Vaikai nuolat tyrinėja aplinką, juos labiau traukia ne ryškiaspalviai kambaryje besimėtantys žaislai, o elektros prietaisai, rozetės, spintelių durelės bei stalčiai. Įvairūs namuose esantys daiktai nukonkuruoja žaislus vos tik mažylis išmoksta pats judėti.

Geriausias būdas išvengti nelaimės nuolat būti šalia vaiko. Deja, ir pačiai rūpestingiausiai mamai ar tėčiui neįmanoma užduotis ištisą dieną kiekvieną sekundę sekioti paskui mažylį. Mažas išdykėlis akimirksniu gali pripulti prie karštos orkaitės, nutverti nuo stalo peilį arba prisiverti pirštukus atidarydamas stalčių.

Mažylis negali suvokti vieno ar kito daikto keliamo pavojaus. Pavojingais vaiko sveikatai gali tapti dauguma baldų ir buities daiktų. Jis gali susižeisti atsitrenkęs į aštrų stalo kampą ar spintelės briauną, timptelėjęs staltiesę susižaloti krintančiu dubeniu, nusiplikyti verdančiu puodu. Taigi, pradėjus  namuose šeimininkauti mažiausiajam šeimos nariui, namus verta pertvarkyti taip, kad jie taptų kuo saugesni, o pavojingiausi daiktai bei prietaisai – nepasiekiami.

Pavojingiausi daiktai namuose, kurie dažnai sukelia buitines traumas:

→ vanduo vonioje ir virtuvėje, → ugnis ir karšti daiktai virtuvėje, → nuodingos buitinės chemijos medžiagos, paprastai mamų laikomos po kriaukle vonios kambaryje arba virtuvės spintelėje, kurios dureles mažylis gali  lengvai atidaryti., → vaistai, kuriuos tėvai laiko lengvai pasiekiamose vietose, → pavojų vaikui kelia laiptai, nuo kurių jis gali nukristi, taip pat– turėklų atramų plyšiai, pro kuriuos jis lengvai pralįs, langai, durys, balkonai bei įvairūs baldai.

Apsauginis šalmas

Netvirtai besilaikantis ant kojų mažas vaikas bet kurią akimirką gali pargriūti, į ką nors atsitrenkti. Paprastai vaiko galva nusveria ir jis krenta atbulas. Kai tik vaikas išmoksta įsikibęs rankytėmis atsistoti, nupirkite jam nuo smūgių apsaugantį vaikišką medžiaginį šalmą. Saugiai mokytis pirmųjų žingsnelių padės  dirželiai vaikščiojimui.

Baldai

Pirmiausia, apžiūrėkite visus namus ir paslėpkite pavojingus daiktus.  Visos lentynos namuose turi būti pritvirtintos prie sienos, kad vaikas negalėtų jų pajudinti ir ant  jo neužgriūtų daiktai. Knygas, suvenyrus padėkite lentynose aukščiau, nes vaikas gali siekdamas, pavyzdžiui, užsiversti ant galvos knygą ir susižaloti į jos aštrius kampus. Sunkią traumą gali sukelti krintanti stiklinė vaza arba metalinė statulėlė. Sunkesnius daiktus geriausia laikyti uždarose spintelėse, kad vaikas žaisdamas jų negalėtų pasiekti.

Ypač pavojingi mažyliui virtuvės stalo bei stiklinių svetainės staliukų kampai. Kad vaikas nesusižeistų, aštrius stalų bei kitų baldų kampus būtinai reikia uždengti specialiomis minkštos medžiagos  apsaugomis.  

Nuo skaudaus susidūrimo su spintele vaiką apsaugosite pritvirtinę minkštas kampines pagalvėles. Jos amortizuoja smūgį ir padės išvengti rimtų traumų. Mažyliui labai įdomūs spintų, spintelių durelės bei stalčiai, bet jis dar nemoka tinkamai jų uždaryti ir gali susižaloti pirštukus. Be to, spintelėse gali būti daiktų, kuriais mažylis susižeis. Todėl dureles bei stalčius užrakinkite specialiais užraktais. Galėsite rinktis iš įvairių lengvai montuojamų magnetinių, lanksčių, priklijuojamų užraktų, kurie tiks skirtingoms durelėms bei rankenėlėms. Prireikus, lengvai pakeisite užrakto padėtį ir dureles vėl galėsite atidarinėti. Yra universalių užraktų, tinkančių uždaryti spintas, stalčius, spinteles, šaldytuvo dureles. Dauguma užraktų nepažeidžia baldų ir vaikui paūgėjus juos lengvai išmontuosite.

Universalūs uždarymo dirželiai – puikus sprendimas spintoms, stalčiams, buitinei technikai ir tualetams. Uždarymo juosteles galima priklijuoti ant tualetų, spintų, stalčių ir buitinės technikos. Lipdukai taip stipriai sukimba, kad vaiko pirščiukai jų tikrai neatplėš. Jūs atidarysite baldą atplėšę lipukus.

Populiarus lankstus silikoninis užraktas, kuriam nereikia naudoti jokių varžtų. Jis paprasčiausiai priklijuojamas ant nuriebalinto, pavyzdžiui, spiritu paviršiaus. Šiuo universaliu  užraktu galima uždaryti spintas, stalčius, spinteles bei šaldytuvo dureles.

Elektros srovė

Visi kambaryje esantys elektros laidai turi būti paslėpti po specialiu karnizu, kad mažylio rankytėms jų pasiektų. Mažyliui labai pavojingos elektros rozetės. Į jas vaikas mėgsta kaišioti pirštukus ir gali pasiekti elektros laidų kontaktus.

Todėl visas rozetes namuose reikia apsaugoti specialiais kištukais. Patariame rinktis apsaugas, kurioms nereikia specialaus rakto (prireikus, ne visada jį rasite savo namuose). Naudojant tokias apsaugas laido kištukas įkišamas paprasčiausiai jį pasukant arba pastumiant. Rozečių apsaugų nereikia gręžti ar kitaip sudėtingai montuoti – jos paprasčiausiai klijuojamos lipukais.

Išjunkite elektros prietaisus iš elektros lizdo, kai jų nenaudojate. Įsitikinkite, kad prietaisų laidai nėra nukarę nuo baldų krašto, nes vaikui gali būti smalsu juos patraukti.

Langai, balkonai, durys

Pradėjęs vaikščioti mažylis gali užsiropšti ant kėdės, taigi jam pavojingi tampa atviri langai ir neįstiklinti balkonai, per kurios vaikas gali persisverti ir iškristi. Todėl langus ir balkonus reikia apsaugoti specialiais įrenginiais. Lango atidarymą ir uždarymą galima apriboti specialiu užraktu. Balkono duris galima užblokuoti specialiu durų stabdžiu gumos apačia. Patekimą į balkoną galima užtverti apsauginiais varteliais.

Apsauginiai varteliai

Pro juos mažylis nepateks į laiptinę,  balkoną, virtuvę ar kitas pavojingas patalpas. Galima užtverti kambarį, į kurį nenorėtume, kad vaikas eitų be priežiūros, kol dirbame namų ruošos darbus, neleisti jam pasiekti laiptų į antrąjį aukštą.

Apsauginių vartelių yra įvairių matmenų bei galima įsigyti dar ir jų plotį išplečiančių elementų. Varteliai gali būti tvirtinami tarp sienų bei į laiptų turėklus. Apsauginius vartelius lengva pritvirtinti, nereikia gręžti sienų, mama juos lengvai atidarys, o užsidarys jie automatiškai.

Greitai pastatomus ir nuimamus kompaktiškus apsauginius vartelius lengvais metaliniais rėmais  galėsite pasiimti į sodybą arba į kelionę. Jie lengvai telpa į patogų transportavimui krepšį.

Laiptus ir duris iki 1,30 m pločio galima blokuoti tampria apsaugine tvorele: į ją atsitrenkęs mažylis nesusižeis. Ši tvorelė paprasta montuoti, kompaktiška – laikoma suvyniota, ji blokuojama atidarytos arba uždarytos padėties bei signalu įspėja, kai atidaroma.

Durys

Durų apsaugos tvirtinamos taip, kad durys visiškai neužsidarytų ir neprispaustų vaiko pirštukų. Nuo nelaimės apsaugos durų stabdis, varžtais montuojamas ant durų staktos, virš durų arba žaislų dėžės. Norint uždaryti duris, nereikia išmontuoti apsaugos, pakanka stipriai pastumti arba patraukti duris į save. Po durimis pakišamas stabdis su gumos apačia taip pat neleidžia pajudinti durų. Net trumpam išėjus į balkoną, pavyzdžiui, padžiauti skalbinių, arba minutei išlėkus į kiemą išpilti šiukšlių, galite rasti žaidžiančio mažylio uždarytas duris. Sunku numatyti, kokių pramogų prasimanys vienas namuose uždarytas vaikas ir kokios nelaimės gali jam atsitikti… Tuomet gali prireikti ir gelbėtojų. Durų apsaugos padės išvengti ir šios nelaimės.

Labai reikalingas saugos elementas namuose – durų krašto apsauga nuo pirštų privėrimo, nes vaikai labai dažnai prisiveria pirštus būtent vyrių pusėje. Dvi skaidrios juostelės uždengia pavojingą tarpą tarp durų ir jų rėmo. Ši apsauga aktuali ir paūgėjusiems vaikams, kurie taip pat gali sunkiai susižaloti pirštus.

Kambaryje

Vaikams įdomu pakapstyti vazonų žemes, o trąšomis pamaitintos žemės patekus į burnytę, mažylis gali apsinuodyti. Puikus šios problemos sprendimas: plastiko apsauga aplink augalą, uždengianti vazono žemes.

Žaliuzes nuo vaiko rankyčių apsaugos specialus lengvai montuojamas įtaisas, sumažinantis jų virveles ir mažylis žaliuzių nepasieks.

DVD grotuvą nuo mažojo tyrinėtojo manipuliacijų apsaugos speciali sistema, kuri netrukdys įrenginį valdyti distanciniu būdu.

Virtuvėje

Pavojingiausias virtuvės prietaisas – viryklė. Vaikas gali įjungti dujas, išversti verdantį puodą. Todėl visada, baigusios gaminti, išjunkite dujų sklendę. Karštų puodų bei viryklės mažos rankytės nepasieks, pritvirtinus specialią apsaugą.

Aplink karštą orkaitę besisukinėjantis vaikas nenusidegins, jeigu jas saugo sumontuotas permatomas orkaitės durelių skydas. Orkaitės durelių temperatūra sumažės iki 50 procentų. Žinoma, peiliai, šakutės bei kiti pavojingi virtuvės įrankiai, prietaisai bei indai negundo vaiko ant stalviršių, o  sudėti spintelėse.  Mažylis neatidarys specialaus lankstaus užrakto saugomų virtuvės spintelių, stalčių bei šaldytuvo durelių.

Pabandykite pažvelgti į namus  vaiko akimis, ir numatykite, kur jo gali tykoti pavojai. Nuo to, kaip pritaikysite namus mažajam šeimininkui, priklausys jo sveikata, o jūs išvengsite nuolatinio streso dėl vaikui nesaugios aplinkos.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Apie vokiečių kompaniją REER

Visas šias apsaugas gamina vokiečių kompanija REER-  vaikų priežiūros prekių rinkos lyderis.

Šis Vokietijos prekės ženklas – inovatyvių kūdikių priežiūros produktų saugiai ir patogiai vaiko aplinkai etalonas. REER-  viena iš novatoriškiausių priežiūros prekes kūdikiams gaminančių įmonių, per savo gyvavimo laikotarpį (nuo 1922 metų) sukūrusi daug naujovių, pavyzdžiui, pirmąsias laidines mobiliąsias aukles, pirmąjį kūdikių buteliukų ir čiulptukų sterilizatorių. Ir toliau Reer nuolat kuria naujus ir patobulintus produktus.

Išsamiau apie šias namų apsaugas: www.tavovaikams.lt

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook