Vaiko savarankiškumas

Kad jūsų vaikas pakiltų skrydžiui, reikės įstabių tėvų… Tėvelio ir mamytės, kurie gebės tinkamu laiku duoti laisvę, bet, iškilus sunkumams, visada bus pasirengę padėti. Žodžiu, vaikui reikės apsaugos, padėsiančios jam išsikovoti savarankiškumą savo ritmu.

Kiekviename etape prireiks jį aprūpinti svarbiausiais emociniais „papildais“ jo asmenybei ugdyti. Bet net ir tokiomis pastangomis palaikomam vaikui vis tiek teks susidurti su kliūtimis. Jis išmoks veikti, mąstyti ir valdyti savo emocijas. Jis turės pagrindą gerai jaustis savo kailyje ir gerai gyventi.

Kas yra savarankiškumas?

Savarankiškumas reiškiasi įvairiais aspektais. Lengviausiai pasiekiamas praktinis savarankiškumas palaipsniui leidžia vaikui apsieiti be kitų pagalbos fizinėje veikloje. Intelektualinis savarankiškumas – tai gebėjimas mąstyti pačiam, susidaryti savo nuomonę ir pačiam įveikti sunkumus. Pagaliau – emocinis savarankiškumas. Jį sunkiausia išsiugdyti – vaikas privalo išmokti atsiriboti nuo savo tėvų ir prisitaikyti prie naujų aplinkybių.

Kiekvienam savo ritmas

Nėra prasmės skubinti savo amžiaus, stengtis būti tokiam kietam kaip pusbrolis arba išprususiam kaip vyresnysis brolis!

Kad vaikas tikrai išmoktų būti savarankiškas, jam reikia suteikti teisę eiti pirmyn savo ritmu. Kuo būtų galima jam padėti? Duokite galimybę ir laiko veikti pačiam, kartais teisingai, kartais neteisingai, leiskite kartoti savo bandymus dar ir dar kartą. Tai geriausias būdas užsispyrusiam mokiniui išmokti pažinti save ir įgauti pasitikėjimo savimi.

Gali ar ne?

Jūs vieninteliai, geriausiai pažįstantys savo vaiką, galite uždegti jam žalią šviesą. Pirmiausia parodydami, ką jis geba daryti, tačiau niekada jo neskubindami. Nieko baisaus išbandyti viena ar kita, nors tam dar nėra visiškai pasirengta. Svarbiausia – nieko nedaryti prieš vaiko valią. Tai gali įstrigti jo atmintyje kaip blogas prisiminimas, jis trukdys vaiko norui vėl bandyti ką nors daryti iš naujo.

Motyvuokite motyvuotus

Vaikui reikia, kad jo nauji gebėjimai būtų įvardyti, kad už gerus darbus jį pagirtų, o po kiekvienos nesėkmės paguostų. Jis iš savo tėvų laukia tikrų ne paskubomis ištartų pagyrų. Jį reikia paskatinti ir įtraukti, kad turėtų ryškų ir tikrą vaizdą, ką jis gali nuveikti kiekviename savo gyvenimo etape. Motyvuodami jūs padėsite savo vaikui įgyti pasitikėjimo savimi.

Augdamas vaikas pereina nuo heteronomijos: „Aš sulaukiu iš kitų pagalbos, patarimų, taisyklių, kad galėčiau veikti“ prie savarankiškumo: „Aš sprendžiu pats ir pats žinau elgesio taisykles.“

Pasikliaukite juo

Saugokitės baimės, nerimo ir graužaties, kai matote, kad jūsų vaikas pradeda atsiriboti nuo jūsų. Vaikai greitai perima tėvų stresą, netgi jeigu šie daro viską, kad jį paslėptų. Negeros emocijos turi tendenciją plisti. Taigi būkite labai budrūs ir labai tvirti, stengdamiesi, kad iš jūsų lūpų neišsprūstų tokie žodžiai kaip „atsargiau“, „man baisu“, „tau niekada nepavyks“… Tai trukdys jūsų vaikui tobulėti. O būdamas tikras, kad juo pasitikite, vaikas norės tik vieno: daryti viską, kad jus pradžiugintų ir kad jūs galėtumėte juo didžiuotis.

Madeleine Deny, Savarankiškumas. Kasdieniai patarimai ir gudrybės. Mažasis vadovas tėvams.

Iš prancūzų kalbos vertė Aurika Usonienė.

Leidykla „Baltos lankos“

serija. Patarimų, gerų idėjų kupinos knygos, padrąsinančios tėvus kasdieniame gyvenime

Kaip paskatinti savo vaiką būti savarankišką? Kaip jam padėti pačiam apsispręsti? Kaip jį parengti ištverti pirmuosius išsiskyrimus? Kaip padėti pačiam įveikti iškilusius sunkumus?

Šioje knygelėje tėvai ras daugybę išradingų patarimų ir pasiūlymų, kaip užauginti savarankišką, savimi pasitikintį ir atsakingą vaiką.

Knygelėje analizuojamos įvairaus amžiaus vaikams pasitaikančios sudėtingos situacijos, mokoma jų nesureikšminti ir teisingai į jas reaguoti.

Iškilus įvairiems sunkumams, sprendimus padės rasti skyrelyje „Patikrintos taisyklės“ pateikiamos gudrybės ir patarimai bei išsamūs ekspertų atsakymai į visus jums rūpimus klausimus…

…kurie pateikiami maloniai ir su plačia šypsena – tai geriausi darnaus šeimyninio gyvenimo palydovai!

Vaikų psichiatrė ir lavinamųjų žaidimų specialistė Madeleine Deny yra parašiusi daugiau nei šimtą knygų vaikams. Dabar ji nori savo patirtimi pasidalyti ir su tėvais.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook