Sėklidžių ligos ir traumos

Berniukų sėklidės labai skausmingos, jas gali skaudėti patyrus traumą. Jeigu skausmo priežastis neaiški arba sėklidės ištino, vaiką būtinai turi apžiūrėti gydytojas.

Susižaloti sėklides vaikas gali žaisdamas, sportuodamas arba muštynių metu. Toks skausmas iš pradžių būna nepakenčiamas, po kurio laiko silpnėja ir pamažu visiškai praeina. Stiprūs smūgiai sėklidėje gali sukelti kraujosruvas, todėl ji gali ištinti ir keletą dienų skaudėti.

Ką daryti?

Paprastai specialaus gydymo nereikia. Galima vaikui duoti nuskausminamųjų, pavyzdžiui paracetamolio, padeda poilsis ir šiluma. Patyrus traumą, tuojau pat galima kelioms minutėms pridėti ledo kompresą.

Jeigu skausmas stiprus ir tęsiasi daugiau kaip 6 valandas arba sėklidės ištinsta, atsirado mėlynė, kreipkitės į gydytoją.

Sėklidžių traumos labai skausmingos, bet sveikam vaikui paprastai jos praeina be pasekmių.

Sėklidžių užsisukimas

Jeigu skauda sėklidę nežinia kodėl, tėvams derėtų susirūpinti, nes priežastis gali būti sėklidžių užsisukimas. Tai ūmi kapšelio liga, kai sėklidė užsisuka ir užspaudžia kraujagysles. Negalavimo priežastis – sėklinio virželio įgimtos anomalijos. Užsisukus sėklidei, gali sutrikti jos kraujotaka ir po kelių valandų ji gali apmirti. Dažniausiai šis nemalonus reiškinys atsiranda pirmaisiais gyvenimo metais arba brendimo periodu – 13 – 16 metų berniukui.

Sėklidžių užsisukimo požymiai: staiga atsiradęs stiprus skausmas kapšelyje, per kelias valandas kapšelis parausta ir pabrinksta viena jo pusė. Vėliau gali pakilti temperatūra – iki 38 –39 laipsnių.

Ši liga nustatoma ultragarsu. Užsisukusią sėklidę reikia skubiai operuoti.

Delsti negalima, nes išsivystys sėklidės nekrozė ir teks ją pašalinti.

Skausmo priežastis gali būti ir sėklidės infekcija.

Epididimitas – vingiuoto kanalėlio (prielipo), kuris yra ant užpakalinio sėklidės paviršiaus, uždegimas, galintis išplisti ir į sėklidę. Paprastai tai vyrų liga, bet pasitaiko ir vyresniems berniukams. Sėklidė ir  kapšelis ištinsta, parausta, pasidaro karšti ir skauda.

Šio negalavimo priežastis – bakterinė infekcija, gydoma antibiotikais.

Sėklidžių uždegimą, skausmą ir patinimą gali sukelti kiaulytė ( epideminis parotitas).  Šie pažeidimai gali įtakoti vaiko lytinę funkciją ateityje.

Patinęs skaudantis arba neskaudantis kapšelis gali būti sėklidės vandenės požymis. Tai įgimtas negalavimas, kai pilvo ertmės skystis kaupiasi apie sėklidę. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems skystis gali kauptis dėl traumos ar uždegimo, bet jis nesusisiekia su pilvo ertme.

Esant sėklidės dangalų vandenei dažniausiai padidėja viena kapšelio pusė. Rytą kapšelis gali būti normalaus dydžio, o po kurio laiko – susikaupus skysčiams – padidėti. Kartais kartu su sėklidės dangalų vandene būna ir kirkšnies išvarža. Pirmaisiais gyvenimo metais gydyti nereikia: pirmaisiais ar antraisiais gyvenimo metais vandenė dažnai išnyksta. Jeigu vandenė išlieka, prireikia operacijos.

Operacijos gali prireikti ir tuomet kai pradeda skaudėti kapšelyje esantis guzelis,  susidaręs dėl skysčio sankaupos virželio ertmėje (Kirkšnies ir kapšelio guzeliai).

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook