Seni vaiko žaislai ir baterijos – grėsmė gamtai

Senas elektroninis žaislasPo švenčių vaikai džiaugiasi naujais žaislais, o paaugliai ir suaugusieji – Kalėdų Senelio padovanotais naujais išmaniaisiais telefonais ir kompiuteriais. Senieji prietaisai nukeliauja į stalčius, sandėliukus ar šiukšlių dėžes. Elektronikos Platintojų Asociacija įspėja, jog panaudotas baterijas, žaislus ar kitus prietaisus reikia išmesti tik į specialius konteinerius.

Vaikas baterijas išeikvoja greičiau nei per dieną

Pasak prekybos tinklo „Maxima“ atstovės Renatos Saulytės, per šventes žaislų nuperkama daugiau nei du kartus daugiau, o baterijos perkamos sausio mėnesį. „Tėvai perka baterijas žaislams, kuriuos vaikai rado po Kalėdų eglute,“  – sako R. Saulytė.  Mat per Kalėdas išsenka net keletą kartų pakeisti elementai. „Kalėdų rytą vaikas nori greičiau išbandyti Kalėdų Senelio dovaną. Baterijomis varomos mašinėlės, kalbančios lėlės ar skraidantys malūnsparniai išsikrauna per kelias valandas. Prastesnės kokybės naujieji žaislai sulūžta greičiau ir keliauja į šiukšliadėžę“, – pasakoja du mažamečius auginanti Greta Labalaukienė.

Jei visi per šias Kalėdas nupirkti elementai patektų į buitinių atliekų sąvartynus, padarytume didelę žalą gamtai. Daugelis žino, kad baterijas reikia mesti į specialias talpas, nes jose yra sunkiųjų metalų bei gyvsidabrio. Baterijų surinkimo dėžutes rasite darželiuose, mokyklose, Lietuvos pašto skyriuose, bibliotekose. Ne išimtis ir sulaužyti elektroniniai žaislai. „Elektra ar baterijomis įkraunamos žaislinės mašinėlės, šviečiantys suvenyrai ar kalbantys pliušiniai žaislai turėtų būti išmetami į specialius, skalbimo mašiną primenančius konteinerius, kuriuos rasite „Senukų”, „Maximos”, „Rimi“, „Iki”, „Topo centro“, „Avitelos”, „Norfos“, „Ermitažo“, „Euronics“ prekybos centruose,“ – primena EPA vadovas Mantas Varaška.

Iš perdirbtų Kalėdinių girliandų – šlepečių padai

Per Kalėdas namus, gatves bei eglutes puošia milijonai lempučių. Pavyzdžiui, Norvegijoje, kasmet jų surenkama tūkstančiai kilogramų. Kinijos provincijoje Shijiao veikia net 9 fabrikai, kuriuose kasmet perdirbama apie 10 tūkst. tonų kalėdinių lempučių.  Iš jų išgaunamas metalas bei izoliacinė guma, o vėliau atsiranda kiti gaminiai, dažniausiai – naminių šlepečių padai.  Į šią provinciją atkeliauja išmestos Kalėdinės girliandos iš Amerikos bei Europos. Taigi, ir Jūs nebeveikiančias lemputes turėtumėte mesti į elektroninių atliekų konteinerius, iš kurių jos vėliau bus atiduotos perdirbti.

Atsakingai atsikratykite senosios buitinės technikos

Šiuo prieškalėdiniu periodu pasikeisti buitinę techniką ar kitą elektroninę įrangą daugelį paskatino euro įvedimas. O kurgi dėjote senąją techniką? Ar tik nepalikote prie konteinerių ar išvežėte į metalo supirkimo punktą?

Smulkesnę buitinę techniką (nebenaudojamus virdulius, magnetofonus, kompiuterius, telefonus išmeskite į specialius konteinerius. Stambių gabaritų elektronikai skirti specialūs konteineriai šalia didžiųjų prekybos centrų arba užsiregistruokite www.epa.lt – seną šaldytuvą ar viryklę išveš iš Jūsų namų nemokamai.

Gyvendami vartotojiškoje visuomenėje nepamirškime didžiausio turto – gamtos. Juk taip nuostabu Kalėdų ar Naujų Metų rytą džiaugtis nepaprastu žiemos grožiu.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook