Skiepai gali išgelbėti gyvybę

Skiepyti vaiką būtinaSkiepai yra laikomi vienu didžiausių pasiekimų pasaulio visuomenės sveikatos istorijoje. Jie gali apsaugoti nuo ligų, jų sukeliamų komplikacijų bei mirčių. Dabar vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, nuo kokių ligų būtina pasiskiepyti, kad šios ligos nebekeltų grėsmės mūsų sveikatai.

Vaikus nuo nelaimės galėjo apsaugoti skiepai

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2008 m. 1,5 milijono vaikų mirė nuo ligų, nuo kurių juos galėjo apsaugoti skiepai. Ši organizacija skelbia, kad optimaliai panaudojant vakcinas būtų galima išvengti žymiai daugiau mirčių – skiepai kasmet išsaugo mažiausiai du milijonus gyvybių.

Reaguodamas į šiuos grėsmingus skaičius Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras pasiūlė organizuoti Europos imunizacijos savaitę. Taip norėta atkreipti visuomenės dėmesį į vakcinacijos svarbą sveikatai.
Šiemet balandžio 20-25 dienomis Europos imunizacijos savaitė minima dešimtą kartą.  Jos tikslas – didinti visuomenės supratimą apie skiepų svarbą.

Kurie skiepai nekainuoja?

Lietuvoje vaikai šiuo metu skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos.

Traumas patyrę žmonės valstybės lėšomis skiepijami nuo stabligės, nukentėję nuo gyvūnų – skiepijami nuo pasiutligės. Nuo 2007 metų valstybės lėšomis nuo gripo skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės. Nuo 2009 metų vyresni nei 25 metų kas 10 metų skiepijami nuo difterijos ir stabligės.

Atkreipiame dėmesį, kad skiepytis (savo lėšomis) galima ir nuo kitų dažnų infekcijų, kurios nėra įtrauktos į planinį skiepijimo kalendorių, pavyzdžiui, vėjaraupių, rotavirusinės infekcijos, erkinio encefalito, virusinio hepatito A, meningokokinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso ir kt. Primename, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. į lopšelius ir darželius bus priimami vaikai, turintys pažymas apie atliktus skiepus nuo tymų, raudonukės ir poliomielito. Šiuos skiepus finansuoja valstybė, o tėveliams belieka pasirūpinti, kad vaikai būtų paskiepyti pagal galiojantį kalendorių.

Tikslas – pakankamas kolektyvinis imunitetas

Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, Vilniuje per daugiau kaip dešimt metų užregistruoti tik pavieniai susirgusieji užkrečiamosiomis ligomis, nuo kurių skiepijama. Visgi 2012 m. Vilniuje padaugėjo sergančiųjų kokliušu, o 2013 m. nustatytas tymų protrūkis. Visi susirgusieji tymais nebuvo paskiepyti.

Vilniaus mieste profilaktiškai pasiskiepijo pakankamai įvairaus amžiaus žmonių, pasiektas gana aukštas kolektyvinio imuniteto lygis, leidžiantis suvaldyti užkrečiamąsias ligas.
Tačiau neramu dėl to, kad 2014 m. nuo visų vakcinomis valdomų infekcijų pasiskiepijo mažiau įvairaus amžiaus žmonių.

Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į skiepus nuo poliomielito. Vilniaus mieste 2014 m. nuo poliomielito paskiepyta mažiau nei rekomenduojama 2 metų amžiaus vaikų – tik 87,8 % (2013 m. – 92,9 %). Lietuvos nacionalinė poliomielito sertifikavimo komisija 2001 m. patvirtino, kad mūsų šalyje poliomielitas yra likviduotas, tačiau skiepai būtini, nes infekcija gali būti įvežta iš endeminių teritorijų.

Skiepais turi pasirūpinti ir darbdaviai

Visuomenės sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad užkrečiamosios ligos dažnai tampa ne tik gyventojų sveikatos problema, bet ir socialine bei ekonomine problema – dėl to, kad daug dirbančiųjų serga, reikia gydyti  ne tik ligas, bet ir komplikacijas, šalies ekonomika patiria nemažai nuostolių. Todėl sveikatos apsaugos ministro įsakymu darbdaviai, įvertinę pavojų darbuotojams užsikrėsti tam tikromis ligomis, turėtų skiepyti juos savo lėšomis. Pagal šį įsakymą darbdaviai darbuotojus turėtų skiepyti nuo difterijos, stabligės, Hepatito B, tymų ir kitų užkrečiamųjų ligų priklausomai.

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook