Soliariumai – grožis ar pavojus?

Iki šiol mokslininkai soliariumus ir ultravioletinę spinduliuotę apibūdindavo kaip „galimą kancerogeną“ (vėžio sukėlėją). Rizika susirgti odos vėžiu padidėja 75 proc., naudojantis soliariumu iki 30 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) soliariumus ir kitus ultravioletinės spinduliuotės šaltinius pripažino neabejotinais vėžio sukėlėjais, tokiais kaip tabakas, ir priskyrė juos aukščiausios kategorijos vėžio rizikos veiksniams.

Kasmet daugiau nei 7 mln. žmonių miršta nuo vėžio. 40 procentų atvejų buvo galima išvengti. Tai reiškia, kad 4 iš 10 mirčių dėl su ultravioletine spinduliuote susijusio vėžio atvejų galima išvengti vengiant ligą sukeliančių rizikos veiksnių.Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma. Sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), Europos odos vėžio prevencijos bendrija (EUROSKIN), Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija (ICNIRP) nerekomenduoja:

– soliariumu naudotis kosmetikos (dėl grožio) tikslais;

– jaunesniems nei 18 m. asmenims;

– deginantis soliariume naudoti įdegį skatinančius (stiprinančius) kosmetikos gaminius;

– reklamuojant soliariumų paslaugas tvirtinti apie jų teigiamą poveikį sveikatai.

Deginimosi soliariume taisyklės

1. Prieš naudojimąsi soliariumu būtina pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę.

2. Deginantis soliariume kūno ir veido oda turi būti švari, nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetinėmis priemonėmis, sausa. Prieš naudojantis soliariumu rekomenduojama nusiprausti po dušu.

3. Deginantis soliariume nerekomenduojama naudoti įdegį skatinančių (stiprinančių) kosmetikos gaminių.

4. Soliariume negalima naudoti kosmetikos gaminių, apsaugančių nuo natūralių saulės spindulių poveikio.

5. Būtina naudotis apsauginiais akiniais. Apsauginiai akiniai privalo būti pažymėti CE ženklu ir išduodami kiekvienam soliariumo lankytojui.

6. Deginantis soliariume moterims rekomenduojama dengti krūtis, tiek vyrams, tiek moterims – genitalijas.

7. Deginantis  rekomenduojama dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, nes tatuiruočių dažai gali blukti ar sukelti alerginę reakciją.

8. Deginimosi soliariume trukmė ir režimas turi būti pasirenkami atsižvelgiant į odos tipą, odos jautrumą, soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir deginimosi režimą. Informacija apie rekomenduojamą deginimosi trukmę ir režimą turi būti pateikta soliariume.

9. Pirmojo deginimosi soliariume trukmė turi atitikti soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, bet turi būti ne ilgesnė kaip 10 min.

10. I ir II odos tipo asmenims (jeigu jie vis dėlto nutaria degintis soliariume) būtina iki pusės sumažinti soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą pirmojo deginimosi soliariume seanso trukmę.

11. Deginimosi soliariume skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus.

12. Tarp dviejų deginimosi seansų turi būti daroma ne trumpesnė kaip 48 val. pertrauka.

13. Negalima tą pačią dieną degintis saulėje.
14. Odoje atsiradus neišnykstantiems patinimams, bėrimams, žaizdoms arba pigmentiniams apgamams, būtina kreiptis į gydytoją.

Kam nederėtų naudotis soliariumais?

1. I–II odos tipo asmenys (šviesiaplaukiai, šviesiaodžiai, mėlynakiai).
2. Daug apgamų, strazdanų turintys asmenys.
3. Praeityje stipriai nudegę saulėje asmenys.
4. Turintys piktybinių odos pakitimų.
5. Sirgę odos vėžiu ar turintys odos vėžiu sirgusių šeimos narių.
6. Vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus (preparatus) (pvz.: antibiotikai, antidepresantai, sulfanilamidai, diuretikai, psoralenai, vitaminas A, retinoidai, vaistai diabetui, grybelinių susirgimų gydymui, kontraceptiniai preparatai ir kt.).
7. Nėščios moterys.
8. Asmenys, sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis,
odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu,
katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis).
9. Asmenys, kuriems yra implantuoti širdies stimuliatoriai ar transplantuoti
organai.

Įdegį skatinantys (stprinantys) kosmetikos gaminiai. Naudingi ar žalingi?

1) Įdegį stiprinantys (skatinantys) kosmetikos gaminiai neapsaugo nuo ultravioletinės spinduliuotės poveikio.

2) PSO, EUROSKIN, ICNIRP teigia, kad deginantis soliariume kūno ir veido oda turi būti švari, nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetikos priemonėmis.

3) Soliariumų įrangos gamintojai įrangos naudojimosi instrukcijose pateikia rekomenduojamą deginimosi trukmę ir deginimosi režimą priklausomai nuo asmens odos jautrumo ultravioletiniams spinduliams, odos tipo, bet neatsižvelgia į įdegį skatinančių (stiprinančių) kosmetikos gaminių naudojimą.

4) Minėtų kosmetikos gaminių sudėtyje yra medžiagų, sugeriančių ultravioletinius spindulius, skatinančių melanino susidarymą, todėl įdegama greičiau. Deginantis soliariume naudojant įdegį skatinančius (stiprinančius) kosmetikos gaminius soliariumo gamintojo pateiktos deginimosi trukmės ir deginimosi režimo rekomendacijos gali būti nebetinkamos, deginimosi procesas nebekontroliuojamas, didesnė odos nudegimo rizika.

5) Įdegį skatinantys (stiprinantys) kosmetikos gaminiai veikia ne tik deginantis soliariume, bet ir išėjus į lauką, saulėje. Taigi, yra didesnė odos nudegimo rizika.

Pagal Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos informaciją

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook