Stabligė tyko ne tik sode, bet ir virtuvėje ar garaže

Stabligė gali patekti per žaizdąIr suaugusieji, ir vaikai dažniausiai susižeidžia aktyviausiais metų periodais – vasarą ir rudenį. Kai pažeidžiama oda, ūmine infekcine liga stablige galima užsikrėsti bet kur. Dauguma atsiperka skubiu vizitu pas gydytoją ir prevenciniu skiepu, bet laiku nesuskubus baigiasi liūdniau – galima net mirti.

Pavojingi raumenų spazmai

Vilniaus universiteto profesorė, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja Ligita Jančorienė perspėja, kad stabligė sukelia stiprius raumenų spazmus dėl kurių gresia mirtis. Pirmųjų simptomų galima nepastebėti, inkubacijos periodas trunka 2–21 dieną, o per jį suspėja užgyti žaizda, pro kurią pateko stabligę sukelianti bakterija.

„Kramtomųjų raumenų spazmas –  dažniausias pirmasis ligos požymis. Dėl ryklės raumenų spazmo sutrinka rijimas – žmogus nebegali išsižioti. Vėliau sustingsta sprando, nugaros, liemens ir kojų raumenys. Ligonio veidas atrodo lyg susigraudinusio žmogaus – kakta suraukta, akys primerktos, antakiai pakelti, dantys sukąsti ir lūpos sučiauptos“, – teigia L. Jančorienė.

Stabligė gali slėptis ant virtuvinio peilio ir radiatoriaus

Profesorė L. Jančorienė paaiškina, kad susirgti galima tada, kai ligos sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, o ypač palanki terpė – dirvožemiu užterštos gilios durtinės žaizdos.

Draudimo bendrovės BTA asmens produktų vadovas Ronaldas Grizickas sako, kad darbai sode ir kieme, kai pjaunama žolė, taisomos tvoros, kapojamos malkos, – pagrindiniai, kurios dirbdami nešvarioje, žemėtoje aplinkoje žmonės susižeidžia.

„Vis dažniau į gydytojus kreipiasi garažuose automobilius remontuojantys vyrai, kurie įsipjauna, įsiduria nukritus įrankiams ar kitiems daiktams. Vaikai šia liga gali užsikrėsti pargriuvę, užlipę ant šukių, apirusios medinės lentos, surūdijusios vinies. Netrūksta atvejų, kai vaikai namuose ar mokykloje prasiskelia galvą atsitrenkę į radiatorių“, – teigia R. Grizickas.

Pasak specialisto, suaugusieji pavojingas traumas dažnai patiria įprastose kasdienėse situacijose: nešvariu peiliu įsipjauna ruošdami maistą, susižaloja indų, veidrodžių ar baldų stiklų šukėmis, nusidegina karštais gėrimais.

Traumų gali pasitaikyti net stebint automobilių lenktynes, pavyzdžiui, taip įvyko, kai dideliu greičiu važiuojantis automobilis „pakėlė“ žvyrą nuo trasos, kuris praskėlė žmogui kaktą.

Pasak Vilniaus universiteto profesorės L. Jančorienės, kartais stablige susergama nušalus galūnes, dėl pragulų, gipso tvarsčių, kai ilgai negyja žaizdos.

Skubi gydytojo pagalba būtina

„Stablige sergama visame pasaulyje, ypač dažnai – besivystančiose šalyse. Jose šia liga suserga nuo10 iki 50 gyventojų iš 100 tūkstančių. Ekonomiškai išsivysčiusiose Europos šalyse, JAV  60 metų ir vyresni žmonės sudaro 60 proc. visų užsikrėtusių stablige ir net 85 proc. visų mirusių nuo šios ligos. Paskutinė mirtis nuo stabligės Lietuvoje buvo ištikusi 2014 metų rugsėjį – mirė garbaus amžiaus moteris, kuri nukritusi ant grindinio susižalojo galvą. Visame pasaulyje stablige dažnai serga žemės ūkyje dirbantys kaimo žmonės“, – sako profesorė.

Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi. Tai viena iš nedaugelio ligų, kurios nėra užkrečiamos.
„Kuo didesnė trauma patiriama ar baisiau atrodo žaizda, tuo dažniau išvengiama komplikacijų ir stabligės. Mat išsigandęs žmogus skubiai vyksta pas medikus, paskiepijamas, jam išvalomos ir susiuvamos žaizdos. Bet jei sužalojimas priskiriamas menkam sužeidimui ir dėl jo nesusirūpinama, padariniai gali būti kur kas rimtesni. Susižalojus kreiptis į medikus reikia net dėl menkiausių traumų, nes dažnai tik taip galima išsigelbėti gyvybę“, – teigia R. Grizickas.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook