Sugesti dantukams neleis silantai

Silantai nuo karieso

Dengti silantais specialistai rekomenduoja ką tik išdygusius dantukus, nes pirmuosius dvejus metus jie yra ypač jautrūs kariesui. Dantukui išaugus, jo vagelės greitai apsineša, atsiranda pirminių ėduonies požymių ir silantai jau nebepadės. Žinoma, įvertinti kiekvieną situaciją ir patarti turi odontologas.

Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad 69,4 proc. 7–8 metų vaikų krūminių dantų kramtomųjų paviršių yra pažeisti ėduonies. Švedijos mokslininkai nustatė, kad vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies tikimybė sumažėja 80–90 procentais.

Silantai – tai moderni ir efektyvi ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga. Ja užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos. Padengus dantis silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti pas odontologą. Vėliau užtenka pasitikrinti profilaktiškai. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Artėjant naujiems mokslo metams, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena tėveliams, turintiems mokyklinio amžiaus vaikų nuo 6 iki 14 metų, kad vaiko dantukus padengti silantais galima nemokamai, nes šios išlaidos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. VLK ragina tėvelius aktyviai naudotis šia galimybe ir neskubėti mokėti iš savo kišenės.

Ši prevencinė programa, pagal kurią vaikų krūminiai dantys dengiami silantinėmis medžiagomis, Lietuvoje vykdoma nuo 2005 metų. Svarbiausias jos tikslas – turėtų kuo sveikesni augančios kartos dantys. Tik kol kas ne visi tėvai šia programa pasinaudoja. Dauguma tėvų už vaikų dantukų dengimą silantinėmis medžiagomis moka iš savo kišenės.

VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Jurgita Grigarienė atkreipia dėmesį, kad iki rugsėjo 15 d. tėveliai, kurie kreipiasi į šeimos gydytoją dėl vaiko sveikatos pažymėjimo, turi žinoti, jog vaiko dantų ir žandikaulių būklę privalo įvertinti odontologas.

„Tėveliams labai svarbu žinoti, kad mažųjų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo. Jei vaikų dantys silantais būtų dengiami gydymo įstaigose, kurios neturi sutarčių su ligonių kasomis dėl tokių paslaugų teikimo, jiems, deja, tektų užmokėti. Tad labai svarbu pasidomėti, kur šias paslaugas galima gauti nemokamai“, – sako J. Grigarienė.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook