Švarios rankytės saugo nuo ligų

Ar vaikas moka gerai nusiprausti rankasNešvarių rankų ligos puola ir suaugusiuosius, bet vaikus – stipriau. Vaikai greitai užsikrečia infekcinėmis ligomis ne tik dėl prastesnės higienos, bet ir dėl silpnesnės imuninės sistemos, kuri negali nugalėti pavojingų mikrobų. Todėl mažas vaikas greitai suserga virškinimo sistemos ir kitokiomis ligomis. Mama ir tėtis turėtų nuolat priminti vaikui nusiplauti rankas.

Išmokykime vaiką plauti rankytes dažnai

Praustis reikia ne tik tada, kai rankytės akivaizdžiai purvinos, bet ir kai jokių nešvarumų nesimato. Ypač svarbu įpratinti vaiką plauti rankytes prieš valgį, pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, paglosčius šuniuką ar katytę. Jeigu vaiko rankytės lietė pinigus, taip pat reikėtų nusiprausti. Dažnai plaudamas rankas vaikas išvengs vadinamųjų nešvarių rankų ligų.

Nešvarių rankų ligos

Nešvariomis rankytėmis palietęs burną vaikas gali susirgti ne tik tokia dažna žarnyno infekcija  kaip enterovirusinė ar rotavirusinė, bet ir salmonelioze, dizenterija, virusiniu hepatitu A ir vidurių šiltine. Dauguma šių ligų sunkios, gali sukelti organizmo dehidrataciją ir rimtas komplikacijas.

Nešvarių rankų ligomis galima laikyti ir viršutinių kvėpavimo takų negalavimus, nes virusai į organizmą patenka ne tik per orą, bet ir per burną – nuo nešvarių rankų. Mat kalbėdamas, kosėdamas ar čiaudėdamas vaikas  burną  prisidengia delnu ir visi ligų sukėlėjai patenka ant rankų. Taip atkeliauja raudonukė, skarlatina, vėjaraupiai, tymai. Nuo naminių gyvūnų vaikas gali užsikrėsti kirmėlėmis.

Muilas išvaro visas bakterijas

Mažylio rankytėms tinkamiausias – specialus vaikiškas prausiklis. Vaiko odelei malonus švelnus drėkinamasis muilas, o pasinaudoti juo mažylį paskatins spalvoti piešinukai ant pakuotės. Antibakterinio muilo vaikui nereikia, nes jis sunaikina ir taikiai ant rankų gyvenančias gerąsias bakterijas.

Tyrimais nustatyta, kad 15 sekundžių plaudami rankas įprastiniu muilu pašaliname maždaug 90 proc. bakterijų. Todėl su muilu reikia sukamaisiais judesiais kruopščiai trinti riešus, išmuiluoti visą plaštaką, nepamiršti tarpupirščių, nes kaip tik juose kaupiasi nematomi infekcijos sukėlėjai. Mėgstama mikrobų vieta – panagės, todėl svarbu nukarpyti vaiko nagučius. Švarias rankas reikia būtinai nusišluostyti medvilniniu arba popieriniu rankšluosčiu, nes šilumoje ir drėgmėje dauginasi bakterijos.

Švarios rankos kelionėje

Namuose, svečiuose arba kavinėje visada galima nusiprausti rankas su muilu, o keliaudami arba ilsėdamiesi gamtoje turėkite drėgnų servetėlių rankoms valyti. Nepamirškite, kad vasara – ypač pa­lan­kus me­tas už­kre­čia­mo­sioms žar­ny­no ir kir­mė­li­nėms li­goms plis­ti.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook