Sveiki vaiko dantys – tėvelių pastangomis

Ar vaikas valosi dantisNors informacijos apie burnos higieną gausu, tačiau daugeliui tėvų nepakankamai rūpi vaikų dantys. „Denticijos“ klinikos odontologė Rasa Briedytė net nesitikėjo tokių skaudžių pasekmių. 5–erių berniukui skaudėjo dantį, todėl mama atvedė jį į kliniką. Paaiškėjo, kad sugedęs ne vienas, o visi berniuko pieniniai dantys. Kai kuriuos teko net išrauti. Paklausta, kaip dažnai berniukas valo dantis, mama atsakė, kad ji netiki valymo nauda, mat giminaitės vaikas valo, o dantys vis tiek genda.

Rengdama disertaciją odontologė Jaunė Razmienė prieš dvejus metus atliko 4–6 metų vaikų dantų būklės tyrimą penkiuose didžiuosiuose miestuose ir jų rajonuose. Kai kuriuos tyrimo rezultatus galima apibendrinti paprastai: pasakyk, kaip valai dantis, pasakysiu, kokie tavo vaikų dantys. Vaikų, kurių tėvai laikėsi geresnių burnos higienos įpročių, dantys buvo rečiau pažeisti ėduonies.

Tyrimo rezultatai atskleidė prastą vaikų burnos higieną, išplitusį ėduonį, paaiškėjo, kad mažieji retai lankosi pas odontologus. Net 90–ies procentų 4–6 metų vaikų pieniniai dantys pažeisti ėduonies. Palyginti su Skandinavijos šalimis, skirtumas stulbinantis. Pavyzdžiui, Švedijos pietvakariuose beveik 90 procentų tirtų 3–6 metų vaikų dantys sveiki. Mažųjų švedų dantų priežiūra gali būti pavyzdys lietuvių tėvams. Tik 2 procentai vaikų Švedijoje valo dantis ne kiekvieną dieną arba visai nevalo, o Lietuvos didžiuosiuose  miestuose ir rajonuose  taip elgiasi net 20 procentų ikimokyklinukų.

Dauguma (76–91 proc.)  švedų vaikų valosi dantis dukart per dieną, o lietuvaičių – vos 35 procentai. Mūsų vaikai dažniausiai dantis valo vieną kartą per dieną (45 procentai). Be to, dauguma tėvų per anksti dantų priežiūrą patiki vaikams. Nors 6–7 metų vaikai nepajėgia gerai išsivalyti dantų, vos 20 procentų tėvų mažiesiems išvalo dantis. Maždaug iki 10–12 metų reikėtų kontroliuoti, ar vaikas išsivalė dantis ir ar tai padarė tinkamai.

Ikimokyklinukų burnos higiena prasta, o pas odontologą jie lankosi per retai. Du kartus per metus apsilanko tik 18 procentų vaikų. „Daug žmonių skeptiškai vertina patarimą dukart per metus pasitikrinti dantis,– pastebi gydytoja. Jei nėra rimtesnių problemų, burnos higiena nepriekaištinga, gali užtekti ir vieno karto per metus. Jei dantys prižiūrimi prastai, pas odontologą verta apsilankyti ir kas tris mėnesius“.

Pasak medicinos mokslų daktarės J. Razmienės, tyrimai rodo, kad netinkamai prižiūrimi dantys greitai pažeidžiami ėduonies. Buvo stebimi vaikai, kurių pieniniai krūminiai dantys pažeisti ėduonies. Iš prastai valomų pieninių dantų ėduonis per 1–2 metus nukeliavo ir į nuolatinius krūminius dantis. Pasak vaikų odontologės R. Briedytės, daugelis tėvų vaikus atveda pas odontologą ne pasitikrinti, o kai jau skauda ir reikia gydyti.

“Jei dauguma dantų sugenda vaikystėje, vargu, ar dantys tarnaus visą gyvenimą. Šiandien protezuoti vieną ar kelis dantis prireikia dažnam paaugliui. Jei tėveliai tinkamai nesirūpins vaikų dantimis, galime pranašauti tik daug darbo odontologams‟- sako gydytoja.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook